واقعیت هایی پیرامون لیزر

واقعیت هایی پیرامون لیزر


محدودیت سنی نداریم
امروزه از لیزرهای خاص برای از بین بردن موهای زائد تمام بدن(نه فقط صورت)، با موفقیت و سرعت عمل زیاد و حداقل عوارض استفاده می‌شود و انواع مختلف لیزر با طول موج‌های متفاوت برای از بین بردن موها با رنگ‌های روشن تا سیاه در دسترس است.
برای لیزر موهای زاید، باید ابتدا موها را با تیغ از سطح پوست تراشید و نباید آنها را از ریشه درآورد(با نخ یا موم یا دستگاه اپیلیدی) زیرا با این کار، بافت هدف که مو است از بین می‌رود. سپس پزشک متخصص و آگاه به لیزر، با ژل شفاف‌کننده یا بدون آن، موها را تحت تابش نور قرار می‌دهد. بافت هدف در این روش، قسمت بالج مو (منطقه‌ای از مو که در حد فاصل اتصال غده چربی و عضله راست کننده مو قرار دارد) و رنگدانه‌های مو است. منطقه بالج برای ترمیم و رشد مجدد مو خیلی مهم است.
در اوایل مرحله ی رشد مو(آناژن)، سلول‌های سازنده بالج به سطح پوست نزدیک‌تر هستند و سلول‌ها حداکثر سنتز کراتین را دارند و موها در این مرحله حساس‌ترند.
رنگدانه مو خیلی مهم است و سبب جذب نور لیزر می‌شود، بنابراین موهایی بیشتر مورد هدف نور لیزر قرار می‌گیرند که در مرحله رشد (آناژن) و حاوی رنگدانه فراوان باشند (یعنی تیره تر باشند)
با این توضیحات متوجه می‌شوید که محدودیت سنی برای کاربرد لیزر در از بین بردن موهای زاید وجود ندارد، ولی وقتی مو خاکستری شد، به دلیل عدم جذب نور لیزر دیگر استفاده از آن تاثیری ندارد. لیزر کردن در این شرایط، به عبارتی پول هدر دادن و اتلاف وقت است.
استفاده از لیزر مانند الکترولیز دردناک نیست و لیزر با از بین بردن موها در سطح وسیع و بدون ‌درد و با سرعت عمل خوب می‌تواند برای موهای نواحی دست‌ها، پاها، سینه، پشت و سایر مناطق مفید باشد.
ضمنا عوارض مهمی در لیزر مشاهده نمی‌شود و فقط امکان دارد قرمزی پوست که در عرض چند روز برطرف می‌شود، به وجود آید . بروز عوارض (مثل به جا گذاشتن اسکار) با استفاده از سیستم لیزری مناسب توسط پزشک متخصص، تقریبا منتفی است. تنها مراقبت از چشم‌ها با استفاده از عینک مخصوص ، هنگام  لیزر الزامی است.
لیزر نوری تک رنگ و تک طول موج است. در لیزر موهای زائد، عمدتا نور لیزر توسط رنگدانه ملانین که در موها به وفور یافت می شود، جذب شده و سبب تخریب سلول های سازنده مو می شود. هر چقدر مو ضخیم تر و مشکی تر باشد، ملانین بیشتری دارد و نور لیزر را بهتر جذب کرده و راحت تر از بین می رود. در عین حال چون ملانین در پوست هم وجود دارد هرچه مقدار آن کمتر باشد، یعنی بیمار سفیدتر باشد، انرژی کمتری در پوست جذب شده و احتمال سوختگی ناشی از لیزر مو کمتر می شود.

کدام بیماران برای لیزر موهای زائد مناسب تر هستند؟
بیمار ایده آل، بیماری است که پوستی روشن، اما مویی مشکی و ضخیم داشته باشد. انتظاراتش واقع گرایانه بوده و اختلال هورمونی نداشته باشد. هرچند که با پیشرفت هایی که در زمینه لیزر و روش های سرد کردن پوست به وجود آمده است، بیمارانی که پوست های تیره هم دارند را می توان به شکل موثری درمان کرد.
در مورد موهای بلوند، سفید یا قرمز، کاهش دائمی موهای زائد غیرممکن است.
اگرچه رشد موهای زائد را می توان با انجام لیزر گاهی تا سه ماه هم به تاخیر انداخت، اما معمولا با همان تعداد و ضخامت و رنگ قبل مجددا رشد می کنند، بنابراین افراد در صورت تمایل می توانند با انجام لیزر هر سه ماه یکبار، رشد موهای زائدشان را کنترل کنند.
بهترین کاندید برای لیزر موهای زائد کسی است که پوست روشن و موهای ضخیم و تیره دارد

کدام افراد برای لیزر موهای زائد مناسب نیستند؟
لیزر موهای زائد برای برخی افراد کاربرد چندانی ندارد و یا ممنوع است. در این مطلب با این گروه از افراد آشنا خواهید شد.
1- اگر موهای کرکی و روشن دارید و یا پوستتان تیره است: لیزر، موهای کرکی را از بین نمی برد. موهای سفید خاکستری و قرمز نیز پاسخ مناسبی به لیزر نمی دهند. پوست تیره هم انرژی لیزر را می گیرد و اجازه نمی دهد انرژی کافی به ریشه مو برسد. به عبارتی بهترین کاندید برای لیزر موهای زائد کسی است که پوست روشن و موهای ضخیم و تیره دارد.
2-  اگر برنزه شده اید: اگر حمام آفتاب گرفته اید یا سولاریوم کرده اید، نباید لیزر کنید. بهتر است حداقل دو تا سه ماه صبر کنید تا رنگ پوستتان برگردد. پوست برنزه را می توان لیزر کرد، اما پزشک مجبور است برای تاثیر لیزر روی موهای زائد انرژی آن را بالا ببرد. پوست تیره درصد زیادی از این انرژی را به خود می گیرد و این مسئله باعث سوختگی پوست می شود.
3- اگر تبخال فعال دارید: وجود تبخال روی لب و لیزر موهای زائد زیر بغل مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال متخصصان معمولا قبل از لیزر در مورد تبخال از مریض می پرسند و اگر فرد تبخال فعال داشته باشد، برای او قبل و بعد از لیزر داروهای ضدویروسی تجویز می کنند. وجود تبخال در محلی که قرار است لیزر شود می تواند باعث انتشار ویروس شود
4-  اگر زخم عفونی دارید: در صورت وجود یک زخم عفونی روی محل لیزر، انجام این کار توصیه نمی شود، زیرا ممکن است عفونت را به سایر مناطق بدن منتقل کند.
5-  اگر باردار یا شیرده هستید: از نظر اخلاقی انجام این کار درست نیست. اگرچه هیچ سند علمی نشان نداده است لیزر روی سلامت جنین اثر سوء می گذارد و می توان پوست شکم یا ناحیه تناسلی را در این دوران لیزر کرد، اما اضطراب و درد و نگرانی ناشی از لیزر می تواند اثر سوء بر جنین بگذارد و به لحاظ اخلاقی بهتر است لیزر در این دوران انجام نشود.
6- اگر آکوتان مصرف می کنید: مصرف آکوتان اثربخشی لیزر را کاهش می دهد. از سوی دیگر این دارو پوست را حساس و نازک می کند و این موضوع احتمال سوختگی، لک و اسکار پوست بعد از لیزر را افزایش می دهد.
7- اگر پسوریازیس دارید: در پسوریازیس، ویتیلیگو، لیکن پلان و 12 بیماری پوستی دیگر، اگر در اثر لیزر، پوست دچار سوختگی یا زخم شود، احتمال فعال شدن بیماری در این ناحیه وجود دارد.
انجام لیزر برای این بیماران ممنوع نیست، البته به شرطی که به وسیله پزشک متخصص مجرب و با انرژی مناسبی انتخاب شود که پوست آسیب نبیند.
8- اگر سابقه کلوئید دارید: اگر سابقه کلوئید دارید، ممکن است به دنبال سوختگی یا زخمی که ممکن است لیزر ایجاد کند، پوستتان گوشت اضافه بیاورد.
9- اگر مبتلا به اگزما یا آکنه اید: اگر عفونتی روی اگزما یا آکنه سوار نشده باشد، انجام لیزر برایتان اشکالی ندارد. اما اگر آکنه شما عفونی است، انجام لیزر باعث انتشار عفونت خواهد شد.
10- اگر ماینوکسیدیل مصرف می کنید: ماینوکسیدیل دقیقا عکس لیزر عمل می کند، یعنی فرد برای پرمویی سر ماینوکسیدیل مصرف می کند و لیزر باعث کاهش رشد مو می شود.
11- اگر از برخی داروها مثل ترکیب های طلا را استفاده می کنید: لیزر موی زائد برای این افراد ممنوع نیست، اما بهتر است این کار را تا پایان مصرف این داروها به تعویق بیندازند.
12- اگر مبتلا به لوپوس هستید: اگر مبتلا به بیماری ای مثل لوپوس هستید که به نور حساس است، چون لیزر نیز نوعی نور است بهتر است این کار را انجام ندهید.

اشعه لیزر سرطان زا نیست
لیزر کاربردهای درمانی فراوانی دارد که استفاده از آن در زیبایی صورت، کم کردن چروک ها و بحث جوانسازی از طریق برداشتن لایه های سطحی پوستی، کولاژن سازی و تولید سلول های جدید پوست شایع تر است. فوتون های آن با تابشی موازی بر روی نقطه عارضه ثابت می شود که با توجه به میزان عارضه و در صورت لایه برداری های سطحی صورت قابلیت تنظیم داشته و می توان درجه نور و عمق نفوذش را تنظیم کرد. لیزر در صورتی که به درستی و توسط پزشکان متخصص در این زمینه استفاده نشود، می تواند عوارضی همچون بروز لکه های تیره در افراد با پوست های روشن و لک های سفید دانه دانه در افرادی با پوست های تیره ایجاد کند و البته پوست های تیره موارد مناسبی برای لیزر درمانی و جوانسازی نیستند.
در ضمن  اثر حرارتی لیزر باعث ایجاد سوختگی و وجود اسکار یا جای زخم در پوست می شود که به دنبال آن این امر موجب ترمیم پوست و ایجاد پوست جدید می شود و همچنین با آمدن دستگاه های لیزری جدید که تابش اشعه در آن ها به صورت قطعه قطعه است، میزان عوارض ناشی از آن، لکه های دانه دانه بر روی آن که یکی از نگرانی های مهم در این زمینه است بسیار کاهش یافته است.
برنزه کردن به ویژه توسط اشعه ماوراء بنفش آفتاب به منظور تیره کردن و زیبایی پوست، نه تنها موجب بروز پیری زودرس و چین و چروک های پوستی شده بلکه مهم ترین عامل ایجاد سرطان پوست به شمار می رود.
شایان ذکر است؛ نور آفتاب به سلول های کولاژن ساز پوست آسیب می رساند و افرادی که بیش از سایرین در معرض نور آفتاب قرار دارند به ویژه کشاورزان و ساکنین نواحی جنوب کشورمان علاوه بر ضد آفتاب ها، از کلاه، عینک و دستکش های نخی برای جلوگیری از تماس مستقیم آفتاب با پوستشان جلوگیری کنند.
انواع مختلف لیزر در درمان بیماری های مختلف پوستی كاربرد دارند ولی باید توجه داشت كه برای این بیماری ها، درمان‌ ها و روش‌ های دیگر و ارزان ‌تر نیز وجود دارند، لذا در صورت عدم موفقیت سایر روش ها، می توان نتایج لیزر را نیز امتحان كرد.