عوارض هایفوتراپی صورت

عوارض هایفوتراپی صورت


امواج اولتراسوند به صورت متمرکز با انرژی بالا یک روش غیر تهاجمی برای از بین بردن چین و چروک­های صورت و سفت کردن پوست صورت و بدن (نواحی گردن و غبغب و ...) است که امروزه بسیار محبوب شده. این روش یکی از روش­های لیفت صورت است که بسیار سریع می­باشد و عوارض چندانی نیز ندارد. ولی از آنجایی که هر پروسیجر پزشکی در کنار تمام خوبی­ها عوارضی نیز دارد هایفوتراپی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این مقاله قصد داریم به عوارض هایفوتراپی صورت بپردازیم.

 

آیا درد یکی از عوارض هایفوتراپی صورت است ؟

 

درد یکی از عوارض هایفوتراپی صورت است. معمولا درمان با هایفو بدون درد است و احساس درد در اکثر موارد به آستانه تحمل فرد بستگی دارد. احساس سوزن سوزن شدن و یا حس گرمای خفیف روی پوست بیشترین چیزی است که مراجعین و زیباجویان گزارش می­دهند. معمولا این حس صرفا تا زمانی ادامه پیدا می­کند که دستگاه هایفو روی صورت زیباجو باشد و بعد از اتمام جلسه (معمولا نیم ساعت) این سوزن سوزن شدن یا احساس گرما از بین می­رود. بسیار نادر است که برای زیباجو هایفو احساس درد بسیار شدید داشته باشد که در این شرایط دو حالت وجود دارد. یا مراقبت­های پیش از هایفوتراپی را رعایت نکرده‌‌­اید که بهتر است سریعا پزشک را در جریان قرار دهید یا اینکه آستانه تحمل و درد شما بسیار پایین است و در این مواد از اپراتور خود درخواست کنید که از کرم­‌های بی­حس کننده مثل زایلوپی یا زایلوژن استفاده کند.

با این حال در درمان با هایفو درد بسیار کم است و اکثر مراجعان حتی نیاز به کرم بی­حس کننده نیز ندارند.

به وجود آمدن لک روی صورت پس از هایفو

 

به وجود آمدن لک روی صورت یکی دیگر از عوارض هایفوتراپی صورت است. می­توان گفت که یکی از شایع­ترین عوارضی که مراجعین و زیباجویان گزارش می­کنند لک صورت است. مطالعاتی که اخیرا انجام شده نشان دهنده آن است که نواحی تحت درمان با هایفو امکان دارد قرمز و لک‌دار شوند خصوصا اگر پوست حساس باشد. اما نگران نباشید این عوارض دائمی نیستند و بعد از چند ساعت تا حداکثر چند روز از بین می­رود.

اگر بخواهیم به چرایی این موضوع بپردازیم بیشترین دلیل آن عدم رعایت مراقبت‌­های بعد از هایفوتراپی صورت است که منتهی به این عوارض می­‌شود. بعد از هایفو پوست مقداری حساس می شود اگر در مقابل نور خورشید قرار بگیرد یا اینکه دوش آب داغ یا سایر موارد گفته شده در مراقبت­های بعد از هایفو امکان به وجود آمدن این لک­ ها بیشتر می­شود.

برای درمان معمولا در صورت دائمی شدن این لک­‌ها از کرم­‌های ترمیم کنند زخم استفاده می­شود یا اینکه از دارو­ها و آنتی­ اکسیدان­هایی که به طور معمول برای رفع لک روی صورت استفاده می­شود و معمولا هم پاسخ دهی مناسبی در این موارد داریم.

 

تورم

 

تورم پوست یکی دیگر از عوارض هایفوتراپی صورت است. پوست هر فرد نسبت به سایر افراد متفاوت است  و این تورم و ادم در هر کس با سایرین متفاوت است. تورم شایع­ترین عارضه پوستی هایفو است که وجود آن تا حدی نشان دهنده این است که دستگاه هایفو و اپراتور کار خود را به درستی انجام نداده است. البته نگران نباشید این تورم  تا حداکثر چند روز ناپدید می­شوند و روند کلاژن سازی و جوان شدن شما ادامه پیدا می­کند.

 

بی حسی (سر شدن پوست)

 

امواج صوتی که در طول جلسه هایفوتراپی از دستگاه ساطع می­شوند به عمیق­ترین لایه­های پوست نفوذ می­کنند. این برای این است که حتی عمیق­ترین چین­ها را نیز از بین ببرند. لایه SMAS همان لایه­ای است که در جراحی­های لیفت کشیده می­شود و این لایه از عمیق­ترین لایه پوستی نیز پایین­تر است و در هایفوتراپی نیز این لایه به صورت غیرتهاجمی مورد هدف قرار می­گیرد. حال این امواج اولتراسوند در مسیر خود در برخورد با اعصاب پوست ممکن است منتهی به بی­حسی موقت این اعصاب و پایانه­های عصبی شوند و بی­حسی برای صورت فرد به وجود بیاید. بی­حسی به طور موقت یکی دیگر از عوارض هایفوتراپی صورت است.

 

هایپرپیگمنتیشن (تیره شدن رنگ پوست)

 

اگرچه هایپرپیگمنتیشن یکی از نادرترین عوارض هایفوتراپی صورت است اما گاهی دیده می­شود و مهم­تر از آن اینکه این عارضه به طور بالقوه می­تواند دائمی باشد. معمولا این موضوع در مواردی پیش می­­آید که پوست فرد بسیار حساس است به افزایش دما و اپراتور هم پیش از شروع درمان تست پچ انجام نمی­دهد. (تستی که روی دست بیماری یک بار دستگاه امتحان شود). البته با حضور در مراکز معتبر و داشتن پزشکان بسیار سختگیر می­توان تا حد زیادی از این مشکل در امان بود.

 در این شرایط استفاده از سرم­های حاوی آنتی اکسیدان و کرم­های ترمیم کننده زخم و کرم­های ضد لک استفاده می­شود.

کاهش اثرات هایفو

 

سابق بر این گفته شد که هایفو از FDA تاییدیه گرفته است و خطرات چندانی ندارد اما گاهی پاسخ­دهی که مد نظر ما است نیز دیده نمی­شود. البته میزان جواب دهی در هر فرد بسته به ژنتیک، سن، تغذیه، جغرافیا و خیلی عوامل دیگر بستگی دارد اما در مواردی دیده شده که فرد پاسخ مطلوبی علی­رغم هایفو صورت نمی­گیرد. البته در مواردی هم فرد ممکن است بیماری داخلی داشته باشد یا عواملی مثل سیگار یا محل کار یا فشار عصبی زیاد که مانع از جواب­دهی خوب هایفو شود اما کم بودن اثرات هم می­توان گفت یکی از اثرات هایفوتراپی صورت است.

به طور خلاصه

هایفو یکی از قوی­ترین درمان­های موجود به عنوان جایگزین جراحی است. به لایه­های عمیق پوست نفوذ می­کند و آسیب­های بسیار کوچک به وجود می­آورد که باعث می­شود کلاژن سازی تقویت شود. هایفوتراپی تقریبا بدون عارضه است و تنها مقداری احساس گرما و سوزن سوزن شدن و بی­حسی به طور موقت را به همراه دارد.­­­

 

منبع : rtaesthetics