عوارض مزوتراپی مو

عوارض مزوتراپی مو


مو جز اولین قسمت­‌هایی است که تحت تاثیر تغییرات داخلی بدن قرار می­گیرد و نکته ارزشمندی را که متخصصان مو آن را اذعان دارند این است که به طور کلی جلوگیری از مشکلات مو آسان­‌تر از درمان نتایج حاصل از مشکلات و بیماری­‌های مو است.مزوتراپی مو از روش‌هایی است که  با تزریق مواد مغذی فولیکول­‌های مو را قادر می‌­سازد تا به راحتی دسترسی به مواد غذایی داشته باشد. با این روش به طور کلی می‌­توان گفت موهای نازک ضخیم می‌­شود، ریزش مو کمتر می­‌شود و موها درخشان‌­تر و قوی‌­تر می‌­شود.

عوارض مزوتراپی مو چیست ؟

مواد موجود در کوکتل‌­های مزوتراپی به طور کلی باعث افزایش جریان خون و تقویت بافت می‌­شود و می‌­توان گفت که برای بدن ضرری ندارد. مهارت پزشک یا اپراتوری که کار مزوتراپی و تزریق مزوتراپی را انجام می­‌دهد در نتیجه و عوارض مزوتراپی مو  بسیار تاثیر گذار است. ولی با این حال باز هم ممکن است عوارضی دیده شود. عوارض مزوتراپی شامل موارد زیر است:

 

 • واکنش آلرژیک :

واکنش آلرژیک می‌تواند به صورت فوری یا به صورت تاخیری باشد. گاهی پیش می‌آید که فرد به یکی یا چندتا از داروها یا مواد محلول در کوکتل آلرژی داشته باشد. اگر به صورت فوری این حساسیت به وجود بیاید می­تواند در لحظه باعث درد و تورم و قرمزی موضعی شود و اگر به صورت تاخیری این مشکل به وجود بیاید سبب می­‌شود که قرمزی و خارش و سایر علائم حتی بعد از چند روز از بین نروند.

 • عفونت پوست:

عفونت پوستی یکی دیگر از مشکلات پوستی است که به عنوان عوارض مزوتراپی می­‌تواند به وجود بیاید. این عارضه معمولا در زمانی به وجود می­‌آید که پزشک هنگام تزریق یا مراجع بعد از تزریق بهداشت را رعایت نکنند. البته این عارضه پوستی جز عوارض نادر مزوتراپی است.

 • تیره‌­تر شدن پوست:

گر چه از خود مزوتراپی برای درمان لکه‌­های پوستی استفاده می‌­شود اما گاهی با تحریک ملانوسیت‌­های موجود در لایه بازال در محل تزریق امکان هایپرپیگمانته شدن در محل تزریق به وجود می‌­آید که می‌­تواند منتهی به لکه پوستی شود.

 • کبودی:

بعضی مراجعین و بیماران خصوصا کسانی که مشکلات انعقادی دارند بسیار مستعد خون­ریزی زیر سطح پوست و کبودی هستند. گاهی در بیماران بعد از تزریق کبودی‌­هایی به وجود می‌­آید که در اکثر موارد به سرعت و خود به خود خوب می­‌شود.

 • اسکار:

اسکار در حقیقت به جای زخم روی پوست می‌­گویند که به خاطر زخم، سوختگی یا مسائل دیگر به وجود می‌­آید، این اسکار­ها می­تواند اسامی مختلفی داشته باشد مثل: کلویید یا موارد دیگر

 • پانیکولیت:

التهاب بافت چربی زیر جلدی یا همان لایه هایپودرم از دیگر عوارض مزوتراپی است که می‌­تواند در اثر تحریک، عفونت یا التهاب به وجود بیاید.  این الهاب پانیکولیت نام دارد که در صورتی که تزریق عمیق به وجود بیاید ممکن است به وجود بیاید.

 • حالت تهوع:

حالت تهوع  از آن دسته عوارض مزوتراپی مو است که می‌­تواند به خاطر آلرژی یا تاثیرات داروهای موجود در کوکتل مزوتراپی باشد. این عارضه مشکلی برای مراجع ایجاد نمی­‌کند و در مواردی که تهوع خیلی شدید باشد می‌­توان از دارو برای درمان تهوع استفاده کرد.

 • درد:

 حس درد به میزان قابل توجهی به آستانه تحمل ما مربوط است اما پزشکان مجرب در زمینه مزوتراپی با استفاده از روش‌­های بسیار متنوعی سعی در به حداقل رساندن درد هنگام تزریق دارند. اما معمولا مقدار درد به اندازه‌ای است که مراجعه کننده به راحتی امکان تحمل کردن آن­ را دارد.

 • ورم:

تورم می‌­تواند ناشی از التهاب باشد. همانطور که گفته شد این التهاب یا به خاطر افزایش حساسیت است یا عفونت و هر دوی این عوامل می­‌تواند باعث التهاب شود.

 • خارش:

تحریک پایانه‌­های عصبی موجود در لایه درم باعث به وجود آمدن احساس خارش می‌­شود که یکی از شایع‌ترین عوارض مزوتراپی است. خارش مگر در زمینه عفونت‌­های سطح پوست به هیچ وجه نشان از اختلال نیست و توصیه می‌­شود که با مشورت با پزشک از کرم­‌های مرطوب کننده ضد التهاب استفاده کرد.

 • قرمزی:

قرمزی نشان از التهاب پوست دارد و پوستی که سالم است در برابر ورود عوامل بیگانه ملتهب می­‌شود. این التهاب و قرمزی گذرا است و تقریبا می­توان گفت که جای نگرانی برای مراجع وجود ندارد.

 • راش:

راش با شیوع بسیار کم در بعضی موارد که التهاب و واکنش حساسیتی زیاد است به وجود می‌­آید و در غالب موارد منتهی به پوست می‌­شود و نمود دیگری در سایر ارگان­‌های بدن ندارد.

درمان عوارض مزوتراپی:

می‌توان گفت برای عوارض گفته شده درمان خاصی مورد نیاز نیست چون به طور غالب یا این عوارض گذرا هستند یا با از بین بردن عامل زمینه‌­ای برطرف می‌­شوند.