روش درمان میکرونیدلینگ برای زخم‌های جوش صورت

روش درمان میکرونیدلینگ برای زخم‌های جوش صورت


روش درمان میکرونیدلینگ برای زخم‌های جوش صورت
Microneedling Therapy for Atrophic Acne Scars

درمان زخم‌های جوش صورت همیشه یک مسأله مهم برای ما می‌باشد. روش میکرونیدلینگ یا روش تولید کلاژن زیرپوستی یک پروسه درمان عالی برای جای زخم‌های جوش صورت است. در این مقاله اثرات درمانی این روش روی تغییرات محل زخم جوش صورت 10 نفر در عرض 3 ماه بررسی شده است. لایه‌ اپیدرم و ارزیابی کمی مقدار الاستین، تروپوالاستین‌های جدید سنتز شده، کلاژن‌های نوع 3،1 و 7 و کلاژن‌های جدید برای همه نمونه‌ها بررسی شده است. آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد که این زخم‌ها توسط روش میکرونیدلینگ بهبود درمانی خوبی داشته است. همچنین این روش ریسک بسیار پایینی دارد و زمان ریکاوری پوست بیماران را به حداقل می‌رساند.
در این روش با شکستن پیوندهای کلاژن وابسته به زخم‌ها توسط سوزن‌های دستگاه در لایه سطحی درم، کلاژن‌های جدید در زیر لایه اپیدرم ایجاد می‌شود. این روش در زیبایی پوست و صورت مانند از بین بردن لک‌ها، چین و چروک و منافذ بزرگ صورت نیز استفاده می‌شود. در این دستگاه به طور معمول از سه وسیله سوزن، دستگاه تتو و رولر استفاده می‌شود.
سوزن‌های این دستگاه‌ها از جنس استیل می‌باشد. در نوع رولی سوزن‌ها تا عمق 3 میلیمتری در پوست نفوذ می‌کنند و برای کارهای با تأثیر بیشتر استفاده می‌شود.
در این آزمایش روش میکرونیدلینگ روی 10 فرد در رنج سنی 19 تا 32 سال با نوع پوستی 3 و 4 و انواع مختلف آکنه بررسی شده است. در این روش 3 مرحله درمان در زمان اولیه، یک ماه بعد (2 جلسه) و سه ماه بعد (6 جلسه) انجام می‌شود. در این مراحل اریتما (قرمزی پوست)، ورم و لک‌های پوست برای بیماران بررسی شده است.
ابتدا صورت با محلول نمک و بتادین شسته می‌شود. سپس توسط یک کرم بی حسی موضعی (2.5% لیدوکائین و 2.5% پریلوکائین) سطح مورد نظر را به مدت 60 دقیقه برای درمان آماده می‌کند. ابتدا توسط رولر با سوزن‌هایی به طول 1.5 میلی متر در جهت‌های مختلف با کمترین فشار، درمان انجام می‌شود. پس از درمان توصیه می‌شود که به مدت 24 ساعت از قرص آنتی بیوتیک و کرم مرطوب کننده و تا سی روز از کرم‌های ضد آفتاب برای جلوگیری از اثرات نور خورشید استفاده شود.
شکل بالا تأثیر این روش بر روی انواع پوست افراد با انواع زخم‌های جوش صورت می‌باشد و این روش درمان رضایت عمومی این افراد را به دنبال داشته است. تأثیرات درمان توسط دو متخصص پوست در مدت زمان‌های یک ماهه و سه ماهه مشاهده شده است.
زخم‌های rolling و boxcar نسبت به زخم‌های نوع icepick بهبود بهتری داشتند. درصد بهبود این زخم‌ها در جدول زیر آمده است.

درصد بهبود

بعد از یک ماه مدت درمان (2 جلسه)

30-40 درصد

بعد از 3 ماه مدت درمان (6 جلسه)

80-85 درصد

 در نتیجه روش میکرونیدلینگ یک روش ساده برای از بین بردن زخم‌های جوش صورت می‌باشد که ریسک بسیار پایین و اثرات جانبی کمی دارد.