آیا تفاوتی بین اثر بخشی لیزر الکساندرایت و دایود الکس وجود دارد یا خیر؟


سوالی که معمولا برای متقاضیان استفاده از لیزر های رفع موی زائد و زیباجویان مطرح است تفاوت لیزر الکس و لیزر دایود الکس است. در این مقاله قصد داریم  به صورت خلاصه تفاوت این دو را بررسی کنیم

تفاوت لیزر الکساندرایت و لیزر دایود الکس از نظر اثر بخشی تفاوتی نداشته ولی از نظر هزینه بسیار متفاوت هستند.

 

تفاوت لیزر الکساندرایت و دایود الکس از نظر اثر بخشی

 

برای از بین بردن مو با طول موج 755 نانومتر معروف به الکساندرایت، نیاز به تابش  فلوئنس انرژی 10 تا 20 ژول بر سانتی متر مربع به مدت 10 تا 50 میلی ثانیه است. در نتیجه از نظر پوست منبع نور تفاوتی ندارد. یعنی اگر هر دو لیزر را در جعبه سیاهی قرار داده و خروجی آن ها را به پوست تابانده شود، تاثیر آن ها بر پوست برابر خواهد بود.

اما اگر از نظر هزینه این دو لیزر را با هم مقایسه کنیم چه نتیجه ای خواهیم گرفت؟

 

لیزر الکساندرایت معمولی با استفاده از فلش لامپ کار می­کند که هر 5 میلیون شات یک بار نیاز به تعویض دارد. و هزینه هر تعویض بسته به قیمت دلار و نوع لامپ بین 10 تا 12 میلیون تومان خواهد بود. همچنین راد و دیگر اجزای آن نیز طول عمر محدود دارند و به مرور زمان باید تعویض گردند.

همچنین اگر برند لیزر الکساندرایت معتبر نباشد یا سرویس کار آن متخصص نباشد لیزر ممکن است دچار مشکلات بیشتر شود و موجب افزایش هزینه شود. وارد کننده های این لیزر معمولا برای پایین آوردن قیمت تمام شده اقدام به فروش دستگا های کم کیفیت و دست دوم می نمایند.

اما تنها قطعه مصرفی و گران قیمت لیزر دایود ها هندپیس آن ها است و طول عمر آن 20 میلیون شات بوده و برای تعویض آن تخصص خاصی نیاز نیست.

از نظر مصرف برق نیز مصرف برق لیزر الکس 6 برابر دایود است.

جمع بندی: الکس دایود و الکس معمولی از نظر بالینی هیچ تفاوتی ندارند

ولی از نظر هزینه های نگهداری فرقشان اسمان تا زمین است.