بررسی تکنیک های غیر تهاجمی و حداقل تهاجمی سفت کردن پوست - قسمت دوم

بررسی تکنیک های غیر تهاجمی و حداقل تهاجمی سفت کردن پوست - قسمت دوم


ادامه از بررسی تکنیک های غیر تهاجمی و حداقل تهاجمی سفت کردن پوست - قسمت اول

رویکردهای التهابی

فرکشنال و غیرفرکشنال

روش ­های التهابی برای سفت کردن پوست روشی است که انرژی گرمایی را به تمامی لایه­ های پوست انتقال می­ دهد و منجر به تبخیر اپیدرم و در نتیجه گرم شدن لایه­ های درم(dermal) و زیردرم(subdermal) شود. از روش ­های التهابی برای درمان سستی و شلی پوست، لیزرهای التهابی فرکشنال و غیرفرکشنال است. دوره نقاهت این روش ­ها به اندازه عمل سفت کردن پوست به روش تهاجمی طولانی نیست. عمل سفت کردن پوست به روش تهاجمی با عوارض قابل توجه و درد همراه است. فیتزپاتریک وهمکارانش مطالعات تطبیقی با استفاده از لیزر CO2 و لیزر Er:Yag انجام دادند. آن­ها پوست ­هایی با میانگین کشیدگی 43% و 42% را نشان دادند که 6 ماه پس از درمان، کشیدگی آن ها به 36% و 34% بهبود یافته بود. در گزارشات آن ­ها استفاده از لیزر دی اکسید کربن نتایج قابل توجهی نداشت. با این حال عوارض جانبی بیشتری از جمله افزایش زمان بهبود(دوره نقاهت طولانی)، افزایش درد و خارش نسبت به روش ­های غیرتهاجمی مشاهده شد.

پلاسما تکنولوژی

به عنوان یک عمل جراحی تهاجمی، شامل تغییراتی در لیزرهای التهابی غیرفرکشنال است. بررسی های اخیر روی تکنولوژی پلاسما این روش را به یک روش منحصر به فرد و اساسا فرکشنال برای کشیدن پوست صورت تبدیل کرده است. این تکنولوژی برای سفت کردن پوست به ویژه در مناطق حساس صورت، برای مثال اطراف چشم­ و پلک ­ها بسیار موثر است. دی گورساک نتایج بررسی این فرایند را روی 35 بیمار منتشر کرد که برای جوان سازی مجدد پیروربیتال غیرتهاجمی بلفاروپلاستی از دستگاه پلاسماجت استفاده کرده بودند. پلاسما حالت چهارم ماده محسوب می­شود که از انرژی دادن به یک گاز ایجاد می­ شود. پلاسماجت وسیله ­ای دستی است که جریان مستقیم را از طریق هوا عبور می ­دهد تا به یک پرتوی با انرژی دقیق و پهنای کمتر از 0/1 میلی­متر برسد. دی­گورساک بر اساس اطلاعاتی که پیش­تر منتشر کرده بود، محدوده پیروربیتال 38 بیمار با میانگین سنی 48 سال را با دستگاه پلاسماجت درمان کرد. وی پیشرفت چشمگیری در درمان افتادگی پلک فوقانی از طریق لیفت به اندازه 2میلی­متر داشته است همچنین او توانست عوارض جانبی این فرایند را در اکثر بیماران به حداقل برساند.

قلم پلاسما

طرفداران این تکنولوژی ادعا کرده ­اند، از قلم پلاسما می ­توان برای کشیدن پوست نواحی مختلف بدن، از جمله شکم، بازوها و گردن استفاده کرد. منتقدین این روش نظر متفاوتی دارند، زیرا فرایند انرژی دهی  بدون در نظر گرفتن تعداد نقاط، به مناطق پوستی و زیر پوستی محدود است، که این فرایند هیچ تاثیری بر روی فیبرهای زیر پوستی نخواهد داشت. علاوه بر این، انرژی مورد نیاز برای انتقال موثر برای سفت شدن پوست در نواحی شکم و ران، بسیار زیاد است که با استفاده از قلم پلاسما قابل انجام نیست. همچنین استفاده از این روش برای مناطق بزرگتر بدن، خسته کننده و زمان ­بر است.