بررسی تکنیک های غیر تهاجمی و حداقل تهاجمی سفت کردن پوست - قسمت سوم

بررسی تکنیک های غیر تهاجمی و حداقل تهاجمی سفت کردن پوست - قسمت سوم


ادامه از  قسمت اول

ادامه از قسمت دوم

روش های غیرالتهابی جوانسازی (کشیدن و سفت کردن) پوست  

فرکانس رادیویی(RF-Radiofrequency)

روش­های غیرالتهابی سفت کردن پوست را می­ توان به دو دسته فرکانس رادیویی و امواج فراصوت تقسیم کرد. دستگاه های مبتنی بر فرکانس رادیویی بیش از یک دهه است که از نظر انتقال انرژی و کارآیی پیشرفت زیادی داشته اند. اساس کار دستگاه های فرکانس رادیویی مبتنی بر انتقال انرژی از طریق جریان الکتریکی توسط ذرات باردار است. این انرژی از طریق بافت در بدن جریان می ­یابد. بازده انرژی به صورت حرارتی است و به مقدار جریان انتقالی، مدت زمان انتقال و همچنین مقاومت بافت بستگی دارد. دستگاه ­های مبتنی بر فرکانس رادیویی، یکپارچه، تک­قطبی یا دوقطبی هستند.

دستگاه­ های با فرکانس رادیویی یکپارچه، شامل یک الکترود و یک پد زمینی متصل به بیمار هستند. برخی از دستگاه ­ها دارای اسپری خنک کننده در اطراف الکترود هستند تا از صدمات حرارتی سطحی جلوگیری کرده و گرما را به طور ویژه به درم(Dermal) انتقال دهند تا فرآیندهای دناتوره شدن کلاژن، ایجاد اختلال در فیبروز و به دنبال آن کلاژن سازی و کوچک شدن فیبروز را آغاز کنند. الکترودها مانند خازن عمل کرده و انرژی خود را در یک فرایند یکنواخت انتقال می ­دهند. محدوده دمایی در دستگاه­ های مختلف متفاوت است، به­ طورکلی، لایه درم در دمای   65-75 درجه سلسیوس و لایه اپیدرم(Epidermal) در دمای 35-45 درجه سلسیوس با اسپری خنک ­کننده داخلی حفظ می شوند.

دکتر زلیکسون و همکارانش با فرکانس رادیویی تک قطبی یک نمونه از بافت پوست شکم را تحت درمان قرار دادند. در فواصل 3 و 8 هفته پس از درمان نتایج را بررسی کردند. پس از 8 هفته، افزایش کلی کلاژن­ ها و فیبرهای کلاژنی با قطر بیشتر را گزارش دادند.

دکتر ال­دومیتی و همکارانش با دستگاه فرکانس رادیویی تک قطبی نمونه های بافتی را تحت درمان قرار دادند و نتایج بلافاصله بعد از درمان و 3 ماه بعد از درمان را مورد بررسی قرار دادند. به طور مشابه، شاهد افزایش تشکیل کلاژن و همچنین افزایش ضخامت اپیدرم بودند. از طریق تغییر ارتفاع ابرو در درمان پیشانی، اثرات سفت شدن پوست با ترماکول نشان داده شد. این فرایند همراه با عوارض جانبی از قبیل اریتما(سرخ شدن پوست) و اودما(ورم) کوتاه مدت و همچنین درد و ناراحتی در طول فرایند است. در حقیقت، هرچه انرژی هر پالس افزایش یابد، درد نیز افزایش می­ یابد. فرکانس رادیویی دو قطبی از دو الکترود تشکیل شده است که در نزدیکی یکدیگر قرار دارند و یک جریان الکتریکی بین آن­ ها عبور می­ کند. در این فرایند به پد زمینی و اسپری خنک کننده­ نیازی نیست. فرکانس دو قطبی منجر به انتقال انرژی گرمایی می­ شود، در مقایسه با فرکانس رادیویی تک قطبی به عمق کمتری نفوذ می­ کند. عمق نفوذ را می ­توان از نصف فاصله بین الکترودها بدست آورد. با این حال، با توزیع بهتر انرژی و همچنین درد کمتری همراه است.

فرکانس دو قطبی گاهی با اشکال دیگر انرژی، مانند IPL نیز  ترکیب می­ شود. در روش مبتنی بر نور نتیجه به این صورت است که بافت ­ها از قبل تحت درمان قرار می­ گیرند و در نتیجه منجربه فوتوترمولیز(Photothermolysis) و کاهش مقاومت در بافت و جذب بهتر انرژی پرتو دو قطبی می­ شود.

دکتر سادیک و همكارانش، نتایج مطالعات انجام شده روی 88 بیمار که با سیستم Aurora Syneron (فرکانس رادیویی دو قطبی) درمان شده بودند را منتشر کردند. این نتایج نشان دهنده بهبود 9/62 % شلی پوست بود. تجزیه و تحلیل بافت شناسی، افزایش ضخامت اپیدرم در کنار کاهش الاستین و افزایش کلاژن بیشتر را نشان می­ داد. یكی از شناخته شده ­ترین دستگاه ­های پرتوی دو قطبی، دستگاه (VelaSmooth (Syneron Candela است كه با استفاده از فناوری الکترواپتیک ترکیبی(ELOS) از انرژی مادون قرمز و جریان پرتو دو قطبی و محفظه ­های خلاء بین الكترودها عمل می ­کند. این سیستم برای تاثیر بر روی سلولیت(fibrodysplasia) توسعه داده شده است. طی تحقیقاتی که در سال 2010 دکتر خان و همكارانش در 4 هفته پس از درمان انجام دادند، کاهش قطر ران ­پا و هم­زمان در 8 هفته پس از درمان، بهبود حداقل 50٪ سلولیت را مشاهده کردند، آن­ها موفق به ثبت نتایج قابل توجه در کشیدگی پوست شدند. VelaShape دستگاه پرتوان  Syneron Candelaاست (دارای W50 فرکانس­رادیویی است که توان بیشتری نسبت بهW 20 فرکانس­رادیویی VelaSmooth دارد) و ادعا می­ کند درمان­ ها و نتایج سریع تری را امکان پذیر می ­سازد.

نوآوری بیشتر دستگاه­ های مبتنی بر فرکانس رادیویی در قالب دستگاه­های دوقطبی متشکل از یک پروب نوع میکرونیدل(Microneedle) ساخته شده است. این یک فرایند مشابه با دستگاه­های لیزر التهابی و غیرالتهابی است.

امواج اولتراسوند مافوق صوت (Ultrasound)

دستگاه­های مبتنی برامواج فراصوت نیز در کنار دستگاه­های RF توسعه یافته ­اند. دستگاه­های مبتنی بر امواج فراصوت دارای خاصیت لیپولیتیک و همچنین سفت کنندگی پوست هستند و این فرایند به عمق نفوذپذیری آن­ها بستگی دارد. امواج هایفو (فراصوت با تمرکز بالا) HIFU، High Intensity Focused Ultrasound)) و امواج فراصوت با تمرکز کمتر) MFU: Micro focused Ultrasound) انرژی حرارتی را به لایه­درم و لایه اپیدرم منتقل می­کنند، و در نتیجه منجر به سفت شدن پوست می­شوند. انتقال انرژی گرمایی به لایه­ اپیدرم و سلول­های چربی که اثر لیپولیتیک دارند، می­تواند منجربه کاهش چربی ­شود.

یک نمونه از دستگاه های HIFU، سیستمValeant Pharmaceuticals)Liposonix) ، که با فرکانس 2 مگاهرتز کار می کند، و قادر است به میزان   100j/cm2  انرژی را انتقال دهد، و در نتیجه باعث می­شود تا 55 درجه سلسیوس گرما ایجاد شود. دستگاه HIFU در کاهش چربی بسیار موثر است و با نازک کردن بافت­ در عمق3/1 سانتی متر به نکروز چربی منجر می­ شود. نحوه عملکرد دستگاه HIFU، به این صورت است که امواج فراصوت را به صورت متمرکز به یک نقطه منتقل می­ کند، که عمق نفوذ آن قابل تغییر است. بنابراین پزشک باید با آناتومی محدوده درمان آشنایی کامل داشته باشد تا انرژی کافی با عمق مناسب به محدوده موردنظر منتقل شود. به دلیل حساس بودن این فرایند باید دوره های آموزشی ضروری گذرانده شود.

MFU بیشتر برای سفت کردن پوست استفاده می شود. انرژی گرمایی را به عمق 5 میلی­متر منتقل می کند، دمای آن در حدود 60 درجه سلسیوس بالا می ­رود. سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA)  این روش را به عنوان یک روش برای سفت کردن پوست در نواحی صورت و گردن تایید کرده است. امواج فراصوت در پالس ­های کوتاه و در فرکانس بالاتر منتقل می­ شود و مقدار  0/5j/cm2 تا 10 انرژی به نواحی زیر پوستی و نواحی سطحی ­تر و همچنین فیبروز منتقل می­ شود. یکی دیگر از دستگاه ­های MFUدستگاه MFU-V است که در آن، MFU با تصویربرداری عینی از امواج فراصوت ترکیب شده است تا تجسم ساختارهای زیر پوستی را به عمق 8 میلی­متر در اختیار کاربر قرار دهد.

 Merz) Ulthera) نمونه دیگری از دستگاه MFU است که به طور خاص برای سفت کردن پوست و رشد بافت های زیرچانه و ناحیه گردن استفاده می­ شود. این دستگاه مورد تایید سازمان FDA است. Ulthera قادر است تا سیستم اپونوروتیک عضلانی سطحی(SMAS) را هدف قرار دهد و یک ناحیه 1 میلی­متری برای انعقاد خون ایجاد کند. دکتر وایت و همكارانش در سال2007 برای اولین بار توانستند با استفاده از دستگاه Ulthera، مناطق گسسته و قابل تکرار از زخم ­های حرارتی و دناتوراسیون كلاژن در ناحیه SMAS را ایجاد کنند. آن­ها از فرکانس 5/9 مگاهرتز و 4/4 مگاهرتز در عمق کانونی 5/4 میلی­متر با  چگالی انرژی از  0/5 - 8 j/cmاستفاده کردند. همچنین دریافتند که هرچه میزان انرژی بیشتر شود، میزان انقباض بیشتر خواهد شد. دکتر آلام و همكارانش نتایج استفاده از دستگاه Ulthera بر روی 35 بیمار را گزارش دادند. آنها متوسط ​​جابجایی ارتفاع ابرو از7/1 میلی متر تا 9/1 میلی متر را گزارش کردند(قابل مقایسه با دستگاه­های با انرژی فرکانس رادیویی تک قطبی و دو قطبی).

دکتر ساکت و همکارانش در سال 2017 مطالعاتی روی 22 بیمار در سنین 35 تا 65 سال انجام دادند که تحت درمان HIFU در نواحی صورت و گردن برای بهبود و سفت کردن پوست قرار گرفته بودند. با استفاده از ابزار مورد نظر میزان انعطاف ­پذیری پوست را اندازه­ گیری کردند. نتایج آن­ ها به طور میانگین بهبود 58-60٪ در سستی پوست را نشان داد. لازم به ذکر است که در این فرایند عوارض جانبی را به حداقل رسانده بودند. این روش برای از بین بردن چربی استفاده می­ شود، بنابراین باید از چهره ­هایی استفاده شود که کاهش حجم آن در اثر پیری موثر است. با این شرایط، کاهش چربی می­ تواند باعث از بین رفتن حجم شود که با بهبود نسبی شلی پوست جبران نمی­ شود، به همین دلیل، انتخاب بیمار بسیار مهم و موثر است.

دانلود اصل مقاله