روش هایی برای حذف موهای زائد پوست های تیره

روش هایی برای حذف موهای زائد پوست های تیره


تکنولوژی های مرسوم و پیشرفت ه­ای برای لیزر موهای زائد وجود دارد. از بین بردن کامل موهای زائد به صورت دائمی با لیزر امکان پذیر نیست. فرد مناسب برای حذف موهای زائد با لیزر، فردی با موهای ضخیم و تیره، پوست شفاف و وضعیت هورمونی طبیعی است. فرایند حذف موهای زائد با لیزر، نتایج متغیری دارد که این نتایج به بیمار و تکنولوژی مورد استفاده بستگی دارد. تیپ پوستی، رنگ مو، ضخامت و تراکم مو، درجه برنزه بودن پوست فرد و اختلالات عملکرد هورمونی از جمله عوامل مرتبط با بیمار هستند. عواملی مانند طول موج مورد استفاده، تسلط پزشک، اندازه لکه(قطر پرتو لیزر) و مدت زمان پالس سیستم لیزری از عوامل مرتبط با تکنولوژی هستند. در برخی از بیماران، علی­رغم اطمینان از وجود شرایط مناسب برای درمان با پارامترهای مناسب سیستم لیزری، نتایج متفاوت و غیرقابل پیش­بینی حاصل می شود. در این مقاله عوامل مختلف وابسته به بیمار و تکنولوژی مورد استفاده را بررسی می ­کنیم، که به نتایج متفاوت منجر می ­شود. همچنین چالش ­ها و محدودیت ­های مختلف فناوری لیزر موهای زائد در انواع پوست های تیره را نیز بررسی خواهیم کرد.

 

تقاضا برای لیزر موهای زائد طی دهه گذشته رشد چشم گیری داشته است. روش ­های سنتی برای حذف موهای زائد مانند استفاده از نخ، موم و اپیلاسیون، عمدتا با فرایند­های جدید مانند: لیزر و منابع نوری دیگر جایگزین شده­ اند، زیرا این فرایندها در بلند مدت نتیجه مطلوب تری دارند. نتیجه دائمی بودن کاهش مو با لیزر حذف موهای زائد، زمانی دائمی است که کاهش پایدار در تعداد موهای هدف در یک ناحیه مشخص از بدن دیده شود. مدت زمان این کاهش پایدار، بایستی طولانی ­تر از یک چرخه کامل رشد مو باشد. کروموفور هدف در لیزر حذف موهای زائد، ملانین است. انرژی لیزر توسط ملانین در فولیکول مو جذب می ­شود که در اثر این جذب غلاف مو(Hair bulb)، برآمدگی(Bulge) و پاپیلا(Papilla) گرم می شوند. انرژی لیزر در مدت زمان بسیار کوتاه تر از زمان مورد نیاز برای پخش گرما در بافت، توسط فولیکول مو جذب می شود که این امر مانع از آسیب رسیدن به بافت های مجاور می شود.

شواهد نشان می دهد که حذف کامل و دائمی مو با لیزر امکان پذیر نیست. لیزر به صورت موقتی باعث ریزش کامل مو می ­شود و به دنبال آن کاهش جزئی و دائمی مو را خواهیم داشت. بعد از درمان با لیزر تاخیر قابل توجهی در رشد مجدد مو ایجاد می ­شود که این تاخیر از هفته ­ها تا ماه ­ها ادامه خواهد داشت. پس از درمان با لیزر، موهای ضخیم هدف با موهای ظریف و ریز جایگزین می­ شوند، که با تکرار این فرایند می ­توان به نتیجه مطلوب رسید. در لیزر موهای زائد، مکانیسم های فوتوترمال (Photothermal)، فوتومکانیکی(Photomechanical) و فوتوشیمیایی(Photochemical) نقش دارند.

انرژی فوتوترمال لیزر باعث افزایش درجه حرارت در غلاف مو، برآمدگی و در نتیجه تخریب حرارتی فولیکول مو می شود. انرژی فوتومکانیکی، ­موج شوکی ایجاد شده را وارد بدن می ­کند و انرژی فوتوشیمیایی توسط رادیکال ­های آزاد تولید می ­شود. طول­ موج درمحدوده 1200-600 نانومتر تولید شده توسط سیستم­ های معمولی مانندRuby (طول موج 694 نانومتر)، Alexandrite پالس بلند (طول موج 755 نانومتر)، Diode  پالس بلند (طول موج 810 نانومتر)، Nd-YAG  پالس بلند (طول موج 1064 نانومتر) و IPL، می­ توان به این هدف رسید. تکنولوژی (RF(Radiofrequency نیز به صورت فوتوترمال به مو آسیب می­ زند. لیزر کیوسوئیچ Nd:Yag (طول ­موج nm1064) با یا بدون افزودن سیستم محلول سوسپانسیون کربن موضعی، به صورت ترمومیکانیکی باعث حذف موهای زائد می ­شود. لیزر با چگالی انرژی پایین(low-fluence)، تکنیک جدید حذف موهای زائد است که برای حرکات با نرخ تکرار بالا و دستیابی به فوتوترمولیز (Photothermolysis) تدریجی کاربرد دارد. انتشار مکرر و سریع پالس­ های کم انرژی در یک دوره زمانی به تدریج کروموفور را تا دمای 50 - 45 درجه سلسیوس گرم می ­کند و لایه از اپیدرم در مقابل افزایش ناگهانی دما به 65 درجه سلسیوس در سیستم ­های مرسوم محافظت می ­کند.