عوامل موثر سیستمی بر لیزر موهای زائد

عوامل موثر سیستمی بر لیزر موهای زائد


ادامه از قسمت سوم

قسمت چهارم

عوامل موثر سیستمی بر لیزر موهای زائد

چگالی جریان

انرژی مناسب برای به دست آوردن نتیجه درمانی مطلوب، انرژی مناسب در لیزر حذف موهای زائد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حالی که استفاده از انرژی بالاتر می تواند اثربخشی را افزایش دهد اما ممکن است باعث بروز اثرات منفی هم گردد. چگالی جریان مناسب با بالاترین انرژی قابل تحمل، یا یک لکه آزمایشی که باعث ایجاد ورم و التهاب پوستی  موضعی می شود، قابل تعیین است.

جریان مناسب لیزر دایود برای تیپ پوستی 3 - 2 در محدوده 35-30 ژول بر سانتی مترمربع است. برای تیپ پوستی تیره ­تر، جریان مورد استفاده به مراتب کمتر است(در محدوده 24-20 ژول بر سانتی متر مربع). یکی از مهمترین علل مواجه شدن با پاسخ ضعیف در لیزر حذف موهای زائد، استفاده از انرژی کمتر از حد بهینه است. در صورت استفاده از جریان پایین تر از حد بهینه، به جای حذف دائمی موها، حذف موقت موها حاصل می شود. روزن و همکارانش اثر اپیلاسیون جریان پایین در فولیکول های مو را  مطالعه کردند. یافته های آنها حاکی از آن است که انتقال فولیکول آناژن به فاز کاتاژن با جریان پایین رخ می دهد. طولانی شدن فرایند حذف موهای زائد تا حد زیادی به رنگ مو، رنگ پوست و چگالی جریان قابل تحمل(آستانه درد درمانجو) بستگی دارد.

اندازه لکه(قطر پرتو لیزر)

اندازه لکه به معنی اندازه سر لیزر(هدپیس) است که در طول فرایند لیزر استفاده می شود. در واقع به معنای ناحیه ای است که پرتوی لیزر در یک شات درمان می کند. اهمیت اندازه لکه در پراکندگی انرژی لیزر توسط فیبرهای کلاژن در خارج از منطقه درمان است. در صورت استفاده از لکه با اندازه های کوچکتر، فوتون های بیشتری پراکنده می شوند، در حالی که در استفاده از لکه با اندازه های بزرگتر، درصد بیشتری از فوتون­ ها به پوست انتقال داده می­ شوند و احتمالاً در ناحیه درمان باقی می­ مانند. بنابراین، لیزر حذف موهای زائد با اندازه لکه های بزرگتر با پاسخ درمانی بهتر همراه است. در یک مطالعه تطبیقی برای حذف موهای زیر بغل نشان داده شد که استفاده از لکه با اندازه 18میلی متر نتیجه بهتری نسبت اندازه لکه 12میلی متر داشته است. بنابراین، اندازه لکه بهینه یکی از عوامل مهم برای دستیابی به پاسخ درمانی قابل توجه در رفع موهای زائد با لیزر است.

  

مدت زمان پالس

مدت زمان پالس بهینه برای حذف موهای زائد بر اساس زمان استراحت گرمایی محاسبه می­ شود. برای موهای ترمینال، مدت زمان استراحت گرمایی در حدود 100 میلی ثانیه محاسبه شده است. بنابراین، برای لیزر موهای زائد مدت پالس مورد استفاده فقط باید در این محدوده باشد. زمان پالس نامناسب یکی دیگر از دلایل مهم و موثر در درمان غیر طبیعی است.

حذف موهای زائد با انرژی پایین همراه با تکنولوژی خلاء

استفاده از خلاء هنگام انجام لیزر برای حذف موهای زائد کمک می کند تا به طور خاص کروموفور را به شیوه ای بهتر مورد هدف قرار دهد. مطالعات نشان داده که استفاده از لیزر دایود دارای انرژی پایین، با اندازه لکه بزرگ تحت خلاء، به اندازه ی لیزر دایود دارای جریان بالا موثر است. مطالعه ای جهت مقایسه این دو روش روی 14 بیمار در 5جلسه لیزر موهای زائد در زیر بغل انجام شد. در این مطالعه تطبیقی نتایج قابل مقایسه ای حاصل شد. علاوه بر این، روش جریان پایین مبتنی بر خلاء درد کمتری نسبت به روش استاندارد برای بیماران به همراه داشت.

از بین بردن موهای زائد با لیزر انرژی پایین تحت خلاء  برای قسمت های بزرگ بدن استفاده می شود زیرا  اندازه لکه های بزرگتر که در این تکنیک استفاده می شود مدت زمان درمان را کاهش می دهد. ژو و همکارانش نشان دادند میزان قابل توجهی از درد حاصل در طول فرایند درمان، با فناوری هندپیس تحت خلاء، ناشی از تکنولوژی خلاء است. شواهد حاصل از تحقیقات نشان می دهد که حتی استفاده از لیزرهایی با اندازه لکه بزرگ و فناوری خلاء در سطح پایینی از چگالی جریان(12j/cm2)، کاهش موهای قابل مقایسه­ ای را با لیزر دایودهای مرسوم، (30-25 J / cm2) بعد از 3 ماه از جلسه 5ام درمان فراهم می ­کند. هاشیمی و همکارانش تأثیر خلاء در ایجاد یک هندسه سه بعدی برای کشیدن پوست درحین درمان و ترکیب آن با محفظه طلاکاری شده را برجسته کردند. هنگامی که هدف در فناوری خلاء به هندپیس نزدیکتر باشد، نور لیزر در مقایسه با سطح نسبتا هموار هندپیس لیزر دایود مرسوم، بهتر انتقال داده می شود.

عوامل وابسته به اپراتور

اپراتور پزشک و غیرپزشک

در کلینیک ­های لیزر موهای زائد، این روش توسط یک پزشک یا یک پرستار آموزش دیده انجام می شود. اثربخشی لیزر حذف موهای زائد نه تنها به دستگاه لیزر بلکه به شخص انجام دهنده(اپراتور) این روش بستگی دارد. بهترین اثبات این ادعا، از بررسی پیچیدگی های مرتبط با لیزر حذف موهای زائد حاصل می­ شود که تحت نظارت پزشک نیستند. نتایج حاکی از آن است که عوارض جانبی و آسیب های لیزر موهای زائد كه توسط پزشك انجام نشده، بسیار بیشتر است.

تکنولوژی

به کاربردن روش­ های نامناسب در طول فرایند لیزر حذف موهای زائد، به پاسخ درمانی ضعیف یا ناقص، همراه با مناطق درمان نشده منجر می ­شود(رشد سکه ای مو). به عنوان مثال، در لیزر دایود استاندارد، به دلیل وجود محیط فلزی هندپیس لیزر، شات­های لیزر به اندازه 10٪  همپوشانی دارند. دستگاه ها و روش های خنک کننده در لیزر حذف موهای زائد، به ویژه در تیپ پوستی 5-3 برای محافظت از اپیدرم و جلوگیری از سوختگی اهمیت بسیار بالایی دارد. در حالی که خنک کننده خارجی با کمپرس یخ یا خنک کننده کرایوژن حاصل می شود، اکثر فناوری های کنونی دارای سیستم های خنک کننده یکپارچه هستند که برخی از آنها به روش های درجه بندی شده، برای دستیابی به دمای خیلی پایین مجهز هستند. عوامل دیگری شامل انجام لیزر درمانی در مناطق اپیلاسیون شده یا موم استفاده کرده اند، ممکن است در نتیجه لیزر موهای زائد اثر گذار باشند، همچنین لازم است از لیزر درمانی بر روی موهای تازه سفید شده خودداری شود(عدم تاثیرگذاری نور به رنگ های روشن)، همه این عوامل منجر به پاسخ ضعیف لیزر موهای زائد خواهد شد.

دانلود اصل مقاله