عمل زیبایی پلک ها : بلفاروپلاستی

عمل زیبایی پلک ها : بلفاروپلاستی


عمل زیبایی پلک ها 

عمل جراحی پلک ها که اصطلاحاً بلفاروپلاستی نامیده می شود، برای جراحی پف پلک ها، افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی و چین و چروک پلک ها طراحی شده است.  هدف اصلی از عمل بلفاروپلاستی جوان سازی چهره افراد است.

چه کسانی گزینه مناسبی برای عمل جراحی زیبایی پلک هستند ؟

کسانی که افتادگی پوست در نواحی پلک یا پف زیر چشم باعث ناراحتی و نارضایتی آن ها شده باشد و حداقل 35 سال داشته باشند، گزینه مناسبی برای جراحی زیبایی پلک هستند. برای این جراحی فرد باید در سلامتی کامل باشد(بیماری خاصی نداشته باشد)، در صورت داشتن بیماری خاص باید مورد بررسی و در صورت نیاز با متخصص مربوطه مشاوره شده و تحت درمان قرار گیرد .همچنین در صورت حساسیت دارویی یا مصرف داروی خاص به پزشک اطلاع داده شود. لازم است مصرف داروهای رقیق کننده(آسپرین و....) مطابق نظر پزشک از 10 روز تا 2 هفته قبل از عمل قطع شوند .

لازم به ذکر است که افراد جوان تر که به دلایل خاص، مشکلاتی از قبیل چین و چروک و افتادگی پوست در نواحی پلک دارند را نیز می توان تحت عمل جراحی قرار داد.

جراحی بلفاروپلاستی برای موارد زیر اثر بخش نمی­ باشد:

  • حلقه های سیاه اطراف چشم
  • چروک های اطراف پلک و بین دو ابرو و پیشانی( تزریق بوتاکس روش مناسبی است)
  • افتادگی ابرو که به جراحی تکمیلی یا جداگانه نیاز دارد .

قبل از جراحی چه اقداماتی نیاز انجام شود ؟

قبل از عمل جراحی معاینه دقیق چشم توسط پزشک ضروری است. بررسی و سلامتی اعصاب حرکتی و حسی چشم و صورت، تعیین قدرت بینایی فرد، بررسی وضعیت لایه اشکی و بررسی وضعیت ابروها از جمله بررسی های ضروری هستند که باید پیش از عمل انجام شوند.

جراحی چگونه انجام می شود ؟

این عمل جراحی با داروهای بی حسی انجام می­ شود و نیازی به بی هوشی و بستری شدن فرد ندارد. در صورت صلاح دید پزشک در مواردی خاص، بیمار بستری شده و عمل جراحی با بیهوشی فرد انجام خواهد شد.

جراحی پلک  بالایی:

در جراحی پلک بالایی، پوست اضافی و کیسه های چربی که به صورت پف کردگی ظاهر می­ شود، برداشته می­ شوند. این عمل جراحی با توجه به انتخاب پزشک جراح، با چاقوی جراحی یا لیزر و امواج رادیویی انجام می­ شود. در حین عمل جراحی می­ توان افتادگی پلک ها را نیز درمان کرد و عمل جراحی بالا کشیدن ابرو ها را انجام داد. جراحی پلک بالایی می­ تواند باعث بهبود میدان دید فرد شود، همچنین با تغییر شکل و موقعیت پلک می­ توان به ظاهری جوان تر رسید.

جراحی پلک پایینی :

در اغلب موارد جراحی پلک پایینی، کیسه های چربی زیر پلک که به ­صورت پف کردگی ظاهر شده اند، جراحی می شوند .در صورت وجود پوست اضافی و چین و چروک پوستی در پلک پایینی، در زیر خط مژه ها برشی بسیار ظریف ایجاد می­ شود و از این طریق، پوست و چربی اضافی برداشته می شود و محل برش دوباره با بخیه های ظریف دوخته خواهند شد. در موارد خاص چربی برداشته نمی­ شود و با جابه­ جایی یا پخش چربی ها باعث رفع و بهبود پف کردگی پلک زیرین می شوند.

این عمل جراحی را می­ توان با لیزر و امواج رادیویی انجام داد. مزیت استفاده از لیزر یا امواج رادیویی، بستن عروقی که باعث خونریزی می­ شوند، در نتیجه احتمال خونریزی در حین و پس از عمل جراحی را کاهش می دهد .

 

مراقبت های بعد از عمل جراحی

پس از عمل جراحی برای بهبود سریع زخم، لازم است مراقبت های لازم انجام شود.

توصیه می شود که پس از عمل جراحی به مدت 24 تا 48 ساعت از کمپرس سرد استفاده شود. سر بالا نگه داشته شود همچنین  برای خوابیدن و استراحت کردن از چند بالش استفاده شود که سر بالا نگه داشته شود. محل برش داده شده و بخیه ها با پماد مخصوص چرب شوند (نیازی به پانسمان و بستن چشم نیست.) بخیه ها معمولاً 5 تا 7 روز پس از عمل کشیده می شوند. پس از اینکه اثر داروی بی حس کننده از بین برود احساس کشیده شدن پلک ها را داشته و با درد همراه است. این احساس با مصرف داروهای تسکین دهنده معمولی برطرف می شود.

پس از چند روز ورم و کبودی به بیشترین حد خود می رسد و در مدت 2 تا 4 هفته برطرف می­ شود. در این مدت برای رفع ترشحات و حالت چسبندگی پلک ها از قطره مخصوص استفاده شود.

لازم به ذکر است که میزان ورم و کبودی در ناحیه تحت عمل جراحی در افراد مختلف متفاوت است و در صورت بروز درد شدید یا کاهش دید حتماً با پزشک تماس گرفته شود.

چه زمانی می توان فعالیت های عادی و روزمره را از سر گرفت ؟

بهتر است که فرد فعالیت های خود را به مدت 5 تا 6 روز محدود کند، پس از 5 تا 7 روز بخیه ها کشیده می­ شوند و محل زخم بهبود خواهد یافت و فرد می تواند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد. فرد باید به مدت 3 تا 4 هفته پس از عمل جراحی از چشم خود در برابر نور آفتاب، گردوغبار و باد شدید مراقبت کند. از کرم های ضد آفتاب مخصوص دور چشم و همچنین عینک آفتابی مناسب استفاده کند. بهتر است فرد در این مدت از فعالیت های سنگینی که باعث خم شدن سر به حالتی که سر رو به پایین قرار گیرد و برداشتن اشیاء سنگین از زمین و ورزش های حرفه ای اجتناب کند .

نکاتی که باید در عمل جراحی بلفاروپلاستی به آن توجه شود:
توصیه می­شود عمل جراحی زیبایی پلک ها بدلیل حساس بودن و نزدیکی به چشم ها توسط پزشکان فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم انجام شود که آشنایی کامل با آناتومی این ناحیه حساس و حیاتی دارند تا عارضه ای در ارتباط با بینایی فرد ایجاد نشود.

عوارض خفیف پس از عمل بلفاروپلاستی:
تورم و کبودی پلک و دور چشم ها
عدم تقارن محدوده برش داده شده در دو طرف
جوش های سفید کوچک در محل بخیه ها
دو بینی یا تاری موقت
در بعضی از بیماران در هنگام خوابیدن ممکن است پلک ها بصورت کامل بسته نشود
از جمله عوارضی هستند که بعد از عمل جراحی بروز می کنند. این عوارض با مراقبت های کافی پس از چند هفته بهبود می بایند.بیمارانی که هنگام خواب پلک آن ها به ­صورت کامل بسته نمی ­شود، از قطره اشک مصنوعی و پمادهای مرطوب کننده در موقع خواب استفاده کنند تا موجب خشکی و زخم قرنیه چشم نشود. در صورت نادیده گرفتن یا شدید بودن این عارضه ممکن است عوارض جدی بینایی را برای فرد به دنبال داشته باشد و در مواردی برای اصلاح، نیاز به جراحی مجدد باشد. درمواردی پس از عمل بلفاروپلاستی ممکن است خونریزی شدید و با فشار بر عصب های بینایی باعث کاهش دید موقتی و دائمی شود.

آیا نتایج عمل بلفاروپلاستی دائمی است ؟
با گذشت زمان و افزایش سن تغییرات بافتی و پوستی در افراد ایجاد می­ شود.
آشنایی کامل جراح متخصص با آناتومی عروق و اعصاب حساس و حیاتی در نواحی چشم بسیار حائز اهمیت است.

جراحی پلک بالایی:
محل برش و بخیه­ های پلک بالایی 3 تا 6 ماه به رنگ صورتی باقی خواهد ماند و پس از آن به صورت یک خط سفید در می آید و سپس محو می ­شود.

جراحی پلک پایینی:
در صورتی که پلک پایینی پوست اضافه نداشته باشد و فقط پف کردگی باشد بدون نیاز به هیچ گونه بخیه عمل انجام می شود. در صورت داشتن پوست اضافی، برش بسیار ظریفی به­گونه ای که هیچ آثاری بر جای نگذارد در زیر خط مژه ها ایجاد خواهد شد.

نکات مورد توجه در خصوص عمل جراحی بلفاروپلاستی  :
1- از دوهفته قبل مصرف داروهایی مانند آسپرین، بروفن، ایندومتاسین، پیروکسیکام و مفنامیک اسید قطع شود. در صورت لزوم  استفاده از دارو های مسکن فقط از استامینوفن ساده یا کدئین استفاده شود.
2- برای ورود به اتاق عمل هیچ گونه آرایشی نداشته باشید.
3-24  تا 48 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد استفاده نمایید. می توان از قرار دادن چند تکه کوچک یخ  در داخل کیسه فریزر استفاده شود.
4- مطابق با دستورات پزشک داروها مصرف شوند.