بهترین فصل برای لیزر موهای زائد

بهترین فصل برای لیزر موهای زائد


امروزه به لطف پیشرفت تکلنولوژی و روش­های جدیدی که برای لیزر موهای زائد به وجود آمده می‌­توان گفت که همه افراد با هر رنگ پوست و رنگ مویی امکان استفاده از لیزر موهای زائد را دارند و عوارض آن تقریبا در حداقل خود قرار دارد.

اما با همین پیشرفت تکنولوژی هنوز هم برای لیزر موهای زائد مواردی است که باید رعایت شود یا مراقبت­‌هایی قبل و بعد از لیزر هست که انجام آن­ها به بهتر شدن جواب دهی لیزر و کمتر شدن عوارض آن کمک می­‌کند. یکی از آن­ها انتخاب بهترین زمان برای لیزر موهای زائد است که در نتیجه لیزر افراد بسیار تاثیر گذار است.

 

بهترین فصل برای لیزر موهای زائد کدام است؟

 

پاسخ به این سوال باید ابتدا ساز و کار لیزر را درک کنیم تا بتوانیم نتیجه گیری کنیم که بهترین زمان برای لیزر موهای زائد کدام است.

ساز و کار لیزر با حرارت دادن به ساقه مو و انتقال این حرارت از ساقه مو به فولیکول مو است که در نهایت تخریب فولیکول مو اتفاق می­افتد.

طبق قوانین فیزیک انرژی گرمایی بیشتر جذب قسمت­هایی می­‌شود که رنگشان نزدیک­تر به سیاه است. پس منطقی است که بیشترین جذب انرژی گرمایی حاصل از شات­‌های لیزر معطوف موها که از بدن تیره‌­تر هستند شوند و هرچه این تیرگی مو بیشتر باشد یا هرچه این نسبت تیرگی مو به پوست بیشتر باشد پاسخ دهی لیزر بیشتر است و عوارض آن در حداقل است.

حال که دانستیم سازوکار لیزر به چه صورت است. می­توانیم بگویم بهترین زمان برای لیزر موهای زائد  زمانی است که بیشترین تفاوت بین رنگ مو و پوست وجود دارد که تقریبا اواخر فصل زمستان و اوایل بهار مد نظر ما است. در این دو فصل با توجه به اینکه تابش خورشید در حداقل خود بوده و کمترین اثر را روی پوست و تیره کردن آن داشته پس این اختلاف رنگ بین پوست و مو به بیشترین مقدار خود می‌­رسد.

در فصول گرم­تر سال مثل بهار و تابستان پوشش به نسبت کمتر می­‌شود و پوست از آفتاب تاثیر بیشتری می­‌گیرد و تیره تر می­‌شود.

در ادامه مقداری راجع به مراقبت­های پیش از لیزر موهای زائد و پس از آن صحبت می­کنیم که چگونه این موارد نیز می­توانند باعث بهتر شدن جواب دهی به لیزر موهای زائد شوند.

 

مراقبت­ های پیش از لیزر موهای زائد کدام است ؟

 

 1. از یک ماه قبل از لیزر توصیه می­شود که از هیچ روشی برای کندن مو از ریشه استفاده نشود. مثل اپیلاسیون، بند انداختن موها، وکس، موچین و سایر موارد.­
 2. از چند هفته تایک ماه پیش از لیزر موهای زائد از برنز کردن پوست خود با خورشید یا سولاریوم خودداری شود.
 3. بهتر است که از داروهای لایه بردار که لایه برداری شدید می­کنند چند هفته پیش از لیزر استفاده نشود.
 4. در صورت مصرف داروهای ممنوع حتما پزشک و اپراتور خود را مطلع کنید. در بعضی موارد ممکن است از شما خواسته شود که تا 1 ماه لیزر موهای خود را به تعویق بیاندازید.
 5. در صورتی که مشکلات هورمونی دارید یا سوابقی از بیماری­هایی که به نوعی در پوست شما خودشان را نشان می­دهد مثل زگیل­ها، پرمویی، مشکلات تیروییدی و سایر موارد منع استفاده از لیزر بهتر است که پزشک و اپراتور خود را مطلع سازید.
 6. روز قبل از لیزر سطح پوست را با ژیلت اصلاح کنید تا مو (ساقه مو) به طور کامل اصلاح شود. این کار هم به اثر بخشی لیزر کمک می­کند هم مانع از سوختن پوست
 7. اگر سابقه تزریق ژل، بوتاکس و فیلرها را دارید حتما اپراتور خود را در جریان بگذارید.
 8. اگر از ژل­ها و پماد­های بی­حسی مثل زایلوژل یا لیدوکایین استفاده می­کنید حتما پوست خود را تمیز بشویید. بادی اسپلش مام کرم و هرماده آرایشی بهداشتی دیگری را نیز از سطح پوست خود پاک کنید.

 

مراقبت­ های بعد از لیزر موهای زائد کدام است ؟

 

 1. تا یک روز از رفتن حمام، سونا، استخر و موارد مشابه خودداری کنید.
 2. برای کمتر شدن و از بین رفتن التهابات بهتر است روزانه چند بار از کرم­های ترمیم کننده استفاده کنید
 3. اگر هنوز جلسات شما به پایان نرسیده از برنز کردن پوست و آفتاب گرفتن خود داری کنید.
 4. برای جلوگیری از لک و آسیب­هایی که پوست به خاطر حساس بودن نسبت به آن آسیب پذیرتر است از کرم ضد آفتاب به طور مداوم استفاده استفاده کنید.