سیستم های لیزری رفع موهای زائد

سیستم های لیزری رفع موهای زائد


سیستم های لیزری رفع موهای زائد
برای سیستم های رفع موهای زائد، انتخاب های زیادی وجود دارد: ماشین های رفع موهای زائد IPL، لیزر Nd:YAG، و لیزر دایود. تفاوت بسیار اندکی بین این سیستم ها وجود دارد اما بسته به ناحیه تحت درمان، گزینه بهینه را می توان انتخاب کرد.
دستگاه رفع موهای زائد IPL
دستگاه IPL، روش بسیار محبوبی برای رفع موهای زائد است. این روش از نور شدید پالسی برای از بین بردن آرام و امن موهای صورت، پاها و پشت می باشد. با متمرکز شدن گرمای پالس های نور در فولیکول ها، ریشه موها بدون آسیب رسیدن یا سوختن سطح پوست از بین می روند. IPL، روشی بسیار سریع و بدون درد است و اثرات جانبی بسیار کمی دارد. ممکن است تورم یا قرمزی در ناحیه تحت درمان به وجود آید که به سرعت برطرف می شود.
از آنجایی که IPL رنگدانه را در فولیکول های مو هدف قرار می دهد، افراد دارای پوست روشن و موی تیره بهترین داوطلب برای این روش درمان هستند. معمولا با این روش، موها به صورت دائمی از بین می روند، اما حتی در افرادی که تمام موهایشان به طور دائم از بین نرفته است، موها پراکنده و بسیاز نازک در می آیند.

لیزر Nd:YAG
لیزر رفع موهای زاید Nd:YAG، جدیدترین فرم رفع موهای زائد است. Nd مخفف نئودیمیوم و YAG مخفف گارنت آلومینیوم ایتریوم می باشد. علاوه بر رفع موهای زائد، معمولا از این لیزرها در از بین بردن تاتو وhyperpigmentation استفاده می شود.
با استفاده از مقداری لوسیون کربن روی پوست، امکان نفوذ این طول موج به فولیکول های مو فراهم می شود. لیزر با طول موج Nd:YAG توسط فولیکول ها جذب می شود. از لیزر Nd:YAG می توان برای تمام درمانجوها، حتی آنهایی که پوست برنزه دارند، استفاده کرد. با استفاده از این روش، نواحی بزرگ بدن به سرعت مورد درمان قرار می گیرند. نکته قابل توجه در مورد این روش درمان این است که از بین بردن موها با این روش، نسبت به سایر روش ها با کمی ناراحتی و درد همراه است.

لیزر دایود
در سیستم های رفع موهای زائد که از لیزر دایود استفاده می شود، پرتو متمرکز شده نور به طرف فولیکول های مو و در نتیجه ملانینی که در آنها وجود دارد، هدایت می شوند. رنگدانه، با جذب انرژی لیزر، از بین می رود و بدین ترتیب، از رشد موها در فولیکول های مورد درمان، جلوگیری می شود. نکته قابل توجه در این روش درمان این است که با وجود جذب انرژی لیزر توسط فولیکول ها، پوست اطراف فولیکول ها هیچ آسیبی نمی بیند.
استفاده از لیزر دایود برای از بین بردن موها، نیاز به چند جلسه درمان دارد. از بین بردن موها در هر جلسه، سریع است و تقریبا اصلا نیاز به دوره استراحت ندارد. اثرات جانبی در این روش درمان کمتر از سایر روش های درمان است،

لیزر روبی (یاقوت قرمز)
لیزر روبی اولین روش درمان رفع موهای زائد با استفاده از لیزر بوده است. لیزر روبی برای افراد دارای پوست روشن و موهای نازک کاربرد دارد. برای افراد دارای پوست تیره تر یا برنزه از این روش استفاده نمی شود.
لیزر روبی به طور گسترده ای استفاده و تست شده است. این روش درمان مستقیما و به صورت انتخابی تنها جذب فولیکول ها می شود و هیچ آسیبی به یکپارچگی پوست وارد نمی کند. تاخیری که بین پالس های لیزر روبی در نظر گرفته شده است، موجب راحتی بیشتر درمانجو می شود، زیرا هر چه فاصله زمانی بین پالس ها کمتر باشد، احساس ناراحتی در درمانجو بیشتر می شود. بنابراین فاصله دو ثانیه ای بین پالس ها در این روش درمان، موجب آسایش کامل درمانجو در حین درمان می شود. لیزر روبی در صورتی که صحیح استفاده شود، امن، مؤثر و تقریبا بدون درد است.

لیزر الکساندرایت
لیزر رفع موهای زائد الکساندرایت، سریع ترین لیزرها بدین منظور می باشند. این روش درمان برای نواحی بدن که سطح گسترده ای دارند مناسب است و بهترین نتیجه را روی افراد دارای پوست روشن تا زیتونی رنگ می دهد. لیزر الکساندرایت از پر کاربردترین لیزرهای مورد استفاده برای از بین بردن موها می باشد.
ملانین موجود در فولیکول های مو، نور لیزر الکساندرایت را جذب می کند. به دلیل سرعت زیاد پالس های لیزر، ممکن است درمانجو کمی احساس ناراحتی کند، اما در عوض سرعت درمان بالاتر است (به عنوان مثال، پشت یک بیمار را می توان طی ٣٠ دقیقه یا کمتر به طور کامل درمان کرد). معمولا نتایج این روش درمان، دائمی است. حتی اگر در زمانی بازگشت مو داشته باشیم، لیزر الکساندرایت، تعداد، ضخامت و تیرگی رنگ موها را در ناحیه درمان، کاهش می دهد.