کاربردهای لیزر در درمان


لیزر یک نوع نور برانگیخته شده و حاوی انرژی است که به طور طبیعی در طبیعت وجود ندارد ولی با تکنولوژی خاص در شرایط آزمایشگاهی به وجود آمده است و می توان آن را با وسایل خاصی ایجاد نمود.

لیزر
نور طیفی از امواج الکترومغناطیس مرئی و نامرئی را شامل می شود ولی لیزر تنها یک طول موج را در بر می گیرد به همین علت به آن نور یک رنگ نیز می گویند. انرژی موجود در تابش لیزر می تواند تا هزار برابر انرژی نور باشد که سبب خاصیت های ویژه ان شده است.
لیزر دقت بلایی دارد و انتشار آن کم است.به علت این خاصیت است که لیزر ها می توانند در مسیر مستقیم انتشار پیدا کنند و شعاع تابش آن ها افزایش پیدا نکند.

لیزر
این خصوصیات را گفتیم که علت کاربرد های گسترده نظامی، پزشکی و علوم و تحقیقات لیزر را مشخص کنیم.از چهار دهه پیش تحقیقاتی نسبت به کاربردهای لیزر در درمان بیماری های پوستی انجام شد و امروزه دستگاه های کم عارضه و پر کاربرد لیزر آن را برای مصارف پزشکی بسیار مناسب کرده است.

با انتشار لیزر به مولکولها، این انرژی توسط آنها جذب می شود و سبب تخریب آن ها می شود. به علت انتشار پایین به سلول های مجاور آسیبی وارد نمی شود و به علت تک موج بودن فقط سلول های خاصی را هدف قرار می دهد. مثلا لیزر با طول ۵۸۵ نانومتر سبب تخریب ساختمان های عروقی می شود و به همین علت در عروق واریسی، ضایعات همانژیومی و لکه ها و خال های عروقی به کار می رود.

لیزر و  نقش آن در درمان بیماری های پوستی
لیزر در درمان بسیاری از بیماری های پوستی به کمک بیماران می آید و با کاهش علائم بیماری یا درمان آن ها به شخص اعتماد به نفس و ظاهر طبیعی می دهد.

۱- لیزر در درمان خال های عروقی
این عارضه در کودکان دیده می شود و ماه گرفتگی در این دسته طبقه بندی می شود. وقتی کودک به سن مناسبی برسد پزشک با استفاده از لیزر از انتشار بیشتر این ضایعه جلوگیری می کند.

لیزر
۲- لیزر در درمان پسوریازیس
یکی از شایع ترین بیماری های پوستی در ایران است که یک بیماری خود ایمنی است و به آن صدفک نیز می گویند و سلول های پوست زیادی تولید می شوند که بیش از مقدار ریختن آن ها است. محرک های این بیماری استرس، صدمه به پوست، عفونت و بعضی دارو ها می باشد.

این بیماری درمانی ندارد و در مراحل آخر که پزشک از درمان دارویی نتیجه نگرفت، برای کاهش علائم بیماری لیزر و کنترل استرس را برای جلوگیری از شدت گسترش بیماری تجویز می نماید.

لیزر

۳-تاثیر لیزر در درمان آکنه و اسکار
بعضی از جوشگاه ها به خصوص در جوانان باقی می ماند که به آن جای جوش بلوغ می گویند. این اسکار ها شبیه فرورفتگی هایی در پوست دیده می شود. لیزر های جدید که به آن لیزر صاف کردن پوست می گویند این مشکل را تا هشتاد درصد برطرف می کند و سبب ساختن سلول های جدید در محل فرورفتگی و هموارسازی محل های برآمده می شود. البته اگر آکنه هنوز فعال باشد فرد باید درمان دارویی را شروع کند و پس از درمان از این روش بهره ببرد.

لیزر

۴-تاثیر لیزر در درمان لکه های حاملگی
به این مشکل ملاسما نیز می گویند. این لک ها وابسته به هورمونند و به همین دلیل کاملا از بین نمی روند و فقط می توان آن ها را تا حد زیادی کمرنگ کرد. به همین دلیل درمان دارویی همراه با لیزر درمانی از ظاهر آن می کاهد. این لک ها ممکن است باز گردند ولی زمان دقیقی ندارند و ممکن است پس از دو سال یا ده سال بازگردند.

لیزر

۵-درمان التهابات پوستی با لیزر
نوعی لیزر است که برای التهابات مفصلی استفاده می شود و قدرت بالایی در موارد درمانی دارد. برای افرادی که سال ها قبل از ژل پاژ استفاده کرده اند و دچار عوارض بلند مدت شده اند پس از تخلیه ژل التهاب رخ می دهد و استفاده از این لیزر در کاهش التهاب و کبودی پوست بسیار موثر است.

لیزر

۶-درمان کک و مک با لیزر
کک و مک یک بیماری ژنتیک پوستی است که با وجود زیبایی برای بعضی افراد خوشایند نیست. کک و مک در نژاد های اروپایی بسیار شایع است و کسانی که پوست های خیلی سفید دارند از این مشکل رنج می برند.لیزر می تواند به کمرنگ شدن این لک ها کمک کند.

لیزر

۷- پیسی، برص، لک و پیس یا ویلتیگو
یک اختلال تولید رنگ دانه است که در آن سلول های تولید رنگ دانه یا ملانوسیت ها در قسمت هایی از پوست تخریب شده اند. علت این بیماری هنوز شناخته شده نیست ولی ممکن است از بیماری های خود ایمنی باشد.البته درمان این مشکل ساده و فقط به کمک لیزر نیست و باید درمان های متفاوت بسته به شدت و انتشار این بیماری در پیش گرفت.

لیزر

۸-زخم ها و جای سوختگی
برای بهبود آثار زخم، جراحی و سوختگی نیز می توان از لیزر استفاده نمود. البته پوست به حالت اول باز نمی گردد ولی درصد قابل توجهی به وسیله درمان دارویی و لیزر بهبود می یابد.

چه زخم هایی را می توان با لیزر بهبود بخشید؟

رفع جای زخم و بخیه با لیزر یکی از راه های درمانی برای از بین بردن جای اسکار، زخم و بخیه است. در این روش با استفاده از پرتوهای متمرکز شده نور می توان تغییرات زیادی در پوست اعمال کرد. جای زخم ممکن است بر اثر عوامل مختلفی مانند آسیب در تصادف، پارگی با ابزار های مختلف، جای بخیه و برش در عمل جراحی، سوختگی و ... ایجاد شود. این زخم ها اگر در قسمت های بیرونی بدن مانند صورت و یا دست ها باشند ممکن است برای فرد آزار دهنه شود. بنابراین رفع آنها می تواند به زیبایی و اعتماد به نفس فرد کمک کند. همه این زخم ها با لیزر قابل درمان بوده و تا حد زیادی از بهبود می یابند. لکه های ناشی از بیماری های مختلف و همچنین افزایش سن نیز با این روش قابل درمان هستند.

چگونگی لیزر در زخم و میزان اثر بخشی آن

همان طور که اشاره شد لیزر در واقع دسته ای از پرتوهای نوری است که به صورت متمرکز به یا نقطه در سطح پوست تابیده می شوند. این پرتوهای نوری به دلیل تمرکز بالا دارای انرژی بسیاری هستند که می تواند باعث ایجاد گرما در ناحیه تحت تابش گردد. هنگامی که نور لیزر به نواحی مانند: جای زخم و بخیه، نواحی دارای اسکار و ... تابیده می شود، گرما ایجاد در آن ناحیه موجب تحریک  سلولی شده و خونرسانی به آن قسمت را افزایش می دهند. با افزایش گرما و حرارت، موادی که برای بازسازی سبول ها و بافت های آسیب دیده مورد نیاز است، تولید شده و شروع به بازسازی بافت مورد نظر می کند. در طی چندین با لیزر پوست، به مرور بافت دچار بازسازی شده و حالتی صیقلی و صاف پیدا می کند. در واقع اسکار و سطح ناصاف پوست تا حد زیادی از بین می رود. نکته مورد در رفع جای زخم و بخیه با لیزر این است که نتیجه بخشی این روش بسته به شدت جراحت و اسکار موجود در بافت دارد. در زخم هاییی که عمیق هستند و بیا دارای برآمدگی و تغییر رنگ بسیار است، نتیجه لیزر نیز متفاوت است و می تواند تا حد معینی بهبودی را حاصل کند. اما در زخم ها و اسکار نه چندان شدید و سطحی لیزر تا حد زیادی می تواند موثر واقع گردد. رفع جای زخم و بخیه با لیزر به عنوان یک عمل سرپایی شناخته می شود و نیاز به بیهوشی و بستری شدن در درمانگاه یا بیمارستان ندارد. همچنین برای کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده می شود.

انواع روش های درمانی رفع جای زخم و بخیه با لیزر

بسته به نوع عارضه و مشکل پوستی، انواع مختلفی از لیزر صورت می گیرد که تشخیص نوع آن به عهده پزشک است. قبل از انجام لیزر جلسه معاینه و مشاوره صورت می گیرد. معمولا در این جلسات مشخص می گردد که کاندیدای مناسبی جهت انجام لیزر است یا خیر. بسته به نوع عارضه پوستی نوع لیزر آن نیز متفاوت است که در واقع تفاوت آن ها مربوط به دوز استفاده شده از لیزر و همچنین ترکیب با روش یا مواد دیگر و مدت زمان انجام آن است که در زیر به انواع آن اشاره شده است :

لیزر برای بهبود زگیل، جای زخم و چین و چروک : در این نوع لیزر سطح خارجی پوست از بین می رود و به همراه آن نیز سلول هایی که در سطح پوست دچار آسیب شده اند نیز برداشته می شوند. استفاده از لیزر دی اکسید کربن نیز برای این نوع از عارضه ها که شدید و عمیق باشند نیز استفاده می گردد.

لیزر برای تغییر رنگ پوست ناشی از جای زخم و اسکار : در این نوع لیزر، گرما باعث از بین رفتن سلول های و رنگ دانه های موجود در آن شده و به ترمیم و بازسازی آن کمک می کند. در نتیجه پس از چندین جلسه لکه های ناشی از زخم و اسکار کمرنگ تر شده و بهبود می یابند. این نوع از لیزر باعث تحریک تولید کلاژن که از مهم ترین مواد جهت جوانسازی و بازسازی پوست است می گردد.

تعداد جلسات لازم و هزینه

تعداد جلسات لازم برای هر نوع پوست و اسکاری بسیار متفاوت است. نوع سوختگی و یا آثار بخیه می تواند در افراد مختلف بسیار متفاوت باشد. بنابراین نمی توان یک عدد کلی به عنوان جلسات مورد نیاز برای درمان با لیزر مشخص کرد. بسته به نوع و شدت جراحت یا عارضه پوستی، پزشک می تواند تعداد این جلسات را تعیین کند. به دلیل اینکه رفع جای زخم و بخیه با لیزر به عنوان یک عمل زیبایی شناخته می شود، بنابراین تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد و هزینه های مربوط به آن آزاد محاسبه می گردد. هزینه درمان با لیزر نیز به تعداد جلسات، شدت عارضه و ... بستگی دارد.

 

لیزر

لیزر و نقش آن زیبایی
از دیگر مصارف لیزر رفع نقایص صورت و پوست است که به زیبایی و جوانسازی افراد کمک می کند.
۱-رفع موهای زائد
مو های زائد برای بسیاری افراد چه مرد و چه زن مشکلاتی ایجاد می کند. این مو ها نه تنها در ناحیه صورت و چانه که معمولا مشکل ایجاد می کند  بلکه در کل بدن وجود دارند و رهایی از آن ها به یک کار روتین و پر زحمت تبدیل شده است.

روش های دیگر علاوه بر زمان، درد بسیاری نیز برای افراد فراهم می آورد و ماندگاری چندانی ندارند. لیزر کمک می کند به حد زیادی از حجم این مو ها و ضخامت آن ها کاسته شود و نیاز به اصلاح های طولانی و خسته کننده را برطرف می کند.

لیزر

۲-جوانسازی
از آن جا که با افزایس سن میزان کلاژن سازی پوست کم می شود، با لیزر پس از سی سالگی می توان ترشح کلاژن را تحریک نمود. این روش به این صورت انجام می گیرد که لیزر به عمقی از صورت که مسئول کلاژن سازی است فرستاده می شود و زخمی ایجاد می کند که ترمیم آن سبب کلاژن سازی می شود. این روند سبب استحکام پوست و کاهش ایجاد چروک ها در سنین بالاتر می شود.

لیزر

۳-پاکسازی تتو
بسیاری از افراد که از تتوهای طولانی مدت استفاده می کنند بعد از گذشت زمانی مایلند که آن را پاکسازی کنند.این حالت برای بانوان بیشتر به صورت تتوهای ابرو و خط لب و در آقایان تتو های بدن را شامل می شود. قبلا این پاکسازی به کمک اسید صورت می گرفت که بسیار مخرب بود و احتمال ایجاد گوشت اضافی وجود داشت.

امروزه با چندین جلسه لیزر با فاصله یک تا یک و نیم ماهه می توان بدون عوارضی این ضایعات را کمرنگ نمود. در ابتدا ممکن است زخم هایی مشاهده شود ولی زود ترمیم می شوند. متاسفانه به علت این که عمدتا این تتوها در مراکز نامعتبر زده می شوند عمق آن ها مشخص نیست و ممکن است به جلسات بیشتری برای برطرف کردن ان ها نیاز باشد.

لیزر

۴-لیپولیز
یکی از کاربرد های جدید لیزر که بسیار پرطرفدار شده است تاثیر آن در لاغری موضعی و کاهش وزن است. این روش فقط در بخش های محدودی از بدن و توسط متخصص قابل اجراست و نمی توان آن را راهی آسان برای کاهش وزن در نظر گرفت. زیرا کمک چندانی به کاهش وزن نمی کند. این روش ممکن است عوارضی چون گوشت اضافه به همراه داشته باشد بنابراین حتما باید زیر نظر متخصص مجرب اجرا شود. قبل از این روش تحقیق نمایید و با پزشک خود جلسات مشاوره برگزار کند تا مطمئن باشید برای شما مناسب است.

لیزر

انواع لیزر و کاربرد آن ها
برای درمان ضایعات عروقی می توان از لیزر های آرگون:
Nd – YaG,(Pulse dye laser) P.D.L استفاده نمود که البته PDL موثرتر است.

برای درمان خال ها و لک های پوستی مثل ماه گرفتی یا خالکوبی از لیزر های:
Q- Switch Ruby Q- Switch Alexandrite Q- Switch Nd- YAG  استفاده نمود.

برای درمان و کاهش موهای زائد می توان از لیزر های:
 AlexandriteRuby LaserDiodeNd- YAG استفاده نمود.

برای کاهش چین و چروک و فرورفتگی های جای آکنه و سایر بیماری های می توان از لیزر های:
Erbium YAGCO2 استفاده کرد.

CO2عمق نفوذ بیشتری دارد و برای کاهش چین و چروک موثر تر است ولی عوارض ناخواسته ای چون جای زخم و لکه های تیره شایع است و به همین علت برای کاهش عوارض ناخواسته Erbium YAG مناسب تر است.