نکات مورد توجه در درمان اسکار و لکه های پوستی

نکات مورد توجه در درمان اسکار و لکه های پوستی


10 نکته پیش از درمان اسکار با لیزر

لیزرهایی که برای درمان اسکارها و زخم های پوستی استفاده میشوند، مانند یک چوب جادویی عمل میکند چراکه این نوع لیزر ها توانایی از بین بردن و بهبود تمام زخم ها را دارند. با این حال لیزرهای پزشکی، ابزاری برای بازی نیست و هنگام کار با این تکنولوژی باید جوانب احتیاط را رعایت کرد. بعضی از جوشگاه ها به خصوص در جوانان باقی می ماند که به آن جای جوش بلوغ می گویند. این اسکار ها شبیه فرورفتگی هایی در پوست دیده می شود. لیزر های جدید که به آن لیزر صاف کردن پوست می گویند این مشکل را تا هشتاد درصد برطرف می کند و سبب ساختن سلول های جدید در محل فرورفتگی و هموارسازی محل های برآمده می شود. البته اگر آکنه هنوز فعال باشد فرد باید درمان دارویی را شروع کند و پس از درمان از این روش بهره ببرد. این لیزرها برای درمان جای جوش، ناهمواری سطح پوست، لکه های سوختگی و برای جوانسازی و شفاف کردن پوست بسیار کارآمد هستند. برای جلوگیری از عوارض جانبی جدی و به دست آوردن نتایج چشمگیر،  بهتر است پیش از درمان اسکار با لیزر این واقعیت های اساسی را بدانید.

1- لیزر نمی­تواند اسکار را به طور کامل بر طرف کند.

با تشکر از پیشرفت های اخیر در علم پزشکی، لیزر برای معالجه بسیاری از زخم ها به صورت تخصصی استفاده میشود.

درمان با لیزر می تواند:

 • از ایجاد اسکار بزرگ شده بعد از عمل جلوگیری کند
 • درد زخم و خارش را کاهش دهد
 • حرکت اسکار را محدود کند
 • محو کردن جای زخم، نه به طور کامل

 

2- نتایج درمان تا حد زیادی به مهارت های شخص انجام دهنده(اپراتور) درمان بستگی دارد. متخصصان پوست برای درمان جای زخم با لیزر در اولویت هستند.

می­توانید با خیال راحت درمان خود را زیر نظر متخصصان پوست که به صورت رسمی فعالیت می­کنند انجام دهید. متخصصان پوست که از مهارت کافی در درمان اکنه و اسکار و لکه پوستی برخوردارند، می­توانند به راحتی و با کنترل فرایند درمان، شما را به نتیجه دلخواه برسانند.

انجام لیزر درمانی توسط شخصی که فاقد تخصص پزشکی و دانش تخصصی پوست است، ممکن است نتایج مورد نظر شما را به دست نیاورد، حتی می تواند خطرناک باشد.

3- مشاوره پزشکی پیش از هرگونه درمان بسیار مهم است. لازم به ذکر است درمان کامل اسکار امکان پذیر نست.

در صورت استفاده کردن دارو، لیست داروها و مکمل های مصرفی خود را به متخصص پوست خود ارائه دهید. برای بهبود و جلوگیری از زخم شدن پوست خود، ممکن است لازم باشد که مدتی مصرف داروهای خود را متوقف کنید.

شخصی که لیزر درمانی شما را انجام می دهد لازم است اطلاعاتی در رابطه با نوع پوست، خصوصیات جای زخم و سلامت کلی شما کسب کند، این خصوصیات و شرایط درمان منحصر به فرد است و دانستن این موارد برای فرد درمان کننده ضروری است.

در طول مشاوره پزشکی در صورت داشتن موارد زیر به متخصص پوست خود بگویید:

 • التهاب ناشی از سرما خوردگی
 • هرگونه بیماری پزشکی از جمله دیابت
 • مصرف سیگار و ....
 • مصرف هر نوع دارو یا مکمل

 

 

4- محافظت پوست در برابر نور آفتاب قبل و بعد از درمان با لیزر بسیار مهم است. اگر با پوست برنزه یا آفتاب سوخته برای درمان با لیزر به پزشک مراجعه کنید، متخصص پوست نمی تواند شما را معالجه کند. استفاده از لیزر  در این شرایط می تواند باعث سوختگی جدی یا تغییر رنگ پوست شود.

پس از انجام لیزر ، باید تا زمانی که پوست شما بهبود یابد، از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید. اگر پرتوهای مضر خورشید به پوست درمان شده برخورد کنند، می توانند باعث ایجاد اسکار دیگری شود.

5- ممکن است لازم باشد که پیش از درمان، چند تغییر در سبک زندگی ایجاد کنید. برای به دست آوردن بهترین نتیجه از درمان با لیزر، متخصصان پوست به بیماران توصیه می کنند:

 • حداقل 2 هفته پیش از درمان با لیزر، سیگار را ترک کنید.
 • مصرف ویتامین E ، آسپرین و سایر داروها و مکمل هایی که می توانند بهبود را به تأخیر بیاندازند متوقف کنید.
 • به افرادی که مستعد تبخال هستند پیشنهاد میشود که چند روز پیش از شروع درمان داروی ضدویروس استفاده کنند.
 • استفاده از محصولات مراقبت از پوست که حاوی یک رتینوئید یا اسید گلیکولیک اسید هستند را به مدت 2 تا 4 هفته متوقف کنید.
 • از نور آفتاب و برنزه کردن خودداری کنید. اگر برنزه یا آفتاب سوخته هستید، نمی­توان تحت درمان قرار گرفت.

 

 

6- برنامه درمانی ممکن است بیشتر از درمان با لیزر باشد.

برای ارائه بهترین نتایج به بیماران، متخصصان پوست اغلب بیش از یک روش درمانی برای جای زخم استفاده می­کنند. به عنوان مثال، اگر بیمار زخم­های پوستی عمیق داشته باشد، متخصص پوست ممکن است اسکارها را با لیزر درمان کند. همچنین ممکن است یک پرکننده(ژل) دریافت کند.

7- ممکن است شما به بیش از یک درمان با لیزر احتیاج داشته باشید.

برای کسب نتایج خوب و طولانی مدت، ممکن است متخصص پوست اقدامات درمانی با لیزر را انجام دهد. اغلب در هنگام استفاده از لیزرهای غیرالتهابی ضروری است. این نوع لیزرها آسیب و صدمه ای به پوست وارد نمی­کند. برای رسیدن به نتایج مطلوب، ممکن است به چند روش درمانی با لیزر نیاز باشد.

8- بعد از درمان با لیزر، باید از محدوده درمان شده مراقبت کنید. رعایت دستورالعمل های متخصص پوست در مورد مراقبت در منزل بعد از لیزر کمک می کند بهترین نتیجه را بدست آورید و از عوارض جانبی احتمالی جلوگیری شود. 1 هفته تا 10 روز از استفاده کرم­های آرایشی خودداری کنید.

9- دیدن نتایج حاصل از درمان اسکار با لیزر ماه­ها طول می کشد، در ابتدا ممکن است پیشرفت کمی داشته باشد. با گذشت زمان و انجام مراقبت های لازم و تداوم در فرایند درمان به نتایج مطلوب خواهید رسید. مدت زمان هر جلسه درمان با لیزر بین 30 دقیقه تا 1 ساعت طول میکشد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب بهتراست دوره درمان را بین3 تا 5 جلسه و با فواصل 25 روز زیرنظر پزشک متخصص ادامه دهید.

10- درمان اسکار با لیزر می تواند درد و خارش را که گاهی زخم ایجاد می کند، کاهش دهد. بیمه درمانی عموماً هزینه های درمان های زیبایی را شامل نمی شود. ارائه دهندگان بیمه، در تلاشند که درمان های زیبایی با استفاده از لیزر را نیز در نظر بگیرند.

اگر قصد درمان اسکار با لیزر را دارید، بهترین راه برای فهمیدن اینکه آیا برای شما مناسب است یا خیر، ملاقات و مشاوره با پزشک متخصص پوست است.