کار با دستگاه میکرودرم ابریژن

کار با دستگاه میکرودرم ابریژن


نگهداری صحيح‌ دستگاه­های زیبایی نقش بسزایی در افزايش طول عمر و تداوم در اثر بخشی آنها دارد. امروزه تقاضا برای بهره برداری از انواع تجهیزات پزشکی در کلینیک های پوست و زیبایی گسترش چشمگیری داشته است بنابراین نگهداری صحیح از این تجهیزات برای ارائه خدمات هرچه بهتر موثر است.

روش کار با دستگاه میکرودرم ابریژن:

برای کار با این دستگاه می بایست با قسمت های مختلف این دستگاه آشنایی کامل داشت تا درحفظ و نگهداری اصولی آن عملکرد بهتری داشت.

دو قسمت الکترونیکی و پنیوماتیکی دستگاه های میکرودرم را بررسی می­کنیم.

  • قسمت الکترونیکی:

ساختار الکترونیکی دستگاه میکرودرم ابریژن بسیار ساده است. سیستم الکترونیکی این دستگاه­ها کمتر دچار نقص می­شوند. اغلب خرابی هایی که برای سیستم الکترونیکی دستگاه میکرودرم ابریژن بوجود می­آید به صورت روشن نشدن دستگاه بروز می­کند. که برای چک کردن سلامت دستگاه میتوان موارد زیر را بررسی کرد.

۱- پريز برق  ۲- كابل دستگاه   ۳- فيوزهاي دستگاه   ۴- كليد دستگاه

دستگاه ميكرودرم ابریژن هاي ديجيتال که تنظیمات زمان و خلا دارند ممکن است صفحه نمایش لمسی یا صفحه کلید دستگاه دچار نقص فنی شده باشد.

  • قسمت پنیوماتیکی:

در اکثر موارد به دلیل ضعف اپراتوری یا عدم نگهداری صحیح دستگاه بوجود می­آید.

كاهش میزان خلا (مکش):

برای بررسی سلامت قسمت خلاء دستگاه ميكرودرم مسیر خلا دستگاه را با دست بسته و گام به گام مسیر نشتی را چک کرده تا به منشاء نشتی رسید. میزان خلاء این دستگاه ها به صورت میانگین 7 تا 8 بار است. نقص در بخش خلاء سیستم می­تواند بدلیل بسته نشدن صحیح بست­های شلنگ دستگاه یا سوراخ شدن شيلنگ­ها يا اتصالات، خوب بسته نشدن هندپیس­ها و بسته نشدن فيلترها باشد.

 حفظ و نگهداری :

1-  فيلترهاي موجود در مسير كريستال

فيلتر در مسير كريستال، اهمیت فوق العاده­ای دارد، این فیلتر نقش بسزایی در سالم ماندن پمپ خلاء دستگاه دارد. وجود این كريستال باعث جلوگیری از ورود کریستال ها به داخل پمپ می­شود. این فلیترها باید بصورت روزانه تمیز و هفتگی تعویض شوند. عدم توجه به این فیلترها باعث کاهش عمر دستگاه و کاهش بازدهی آن میشود.

2- فيلترهاي كاغذي

در بعضي از دستگاه های ميكرودرم از فيلترهاي دیگری علاوه بر فیلتر کاغذی استفاده میشود تا از ورود ذرات بسيار ريز به داخل دستگاه جلوگیری کند.

3- اتصالات بخش خلاء

از بسته شدن درب هندپیس ها و محکم شدن شيلنگ­ها و فیلترها درنواحی اتصالات مطمئن شوید. عدم اتصال صحيح باعث نشتي هوا و افت خلاء مي شود.

4- هد هندپیس الماسی

سر هندپیس الماسی این دستگاه ها بسيار تيز و ساينده است در بلند مدت باعث خوردگي و سوراخ شدن شيلنگ­ها خواهد شد. مراقب از این هندپیس­ها بسیار با اهمیت است.

برای بررسی میزان خلاء دستگاه و مشاهده تغییرات در نقاط مخیتلف یک عدد فشار سنج منفی تهیه کنید.

 5- كاهش يا قطع كريستال:

كريستال این دستگاه ها جذب کننده رطوبت است و با جذب رطوبت هوا به­صورت گلوله می­شوند. در  صورت بروز چنین مشکلی میزان خلاء دستگاه به خوبی کار میکند اما حرکت کریستال مشاهده نمی­شود. در این حال کاربر با عدم لایه برداری صحیح مواجه می­شود. برای رفع این مشکل بایستی کریستال موجود در دستگاه را تعویض کرد(استفاده از کریستال بدون رطوبت). برای رفع رطوبت، کریستالها را در دماي ۶۰-۵۰ درجه سانتي گراد، به مدت نيم ساعت حرارت داده و سپس استفاده کنید.

                                                                                   توصیه می­شود کریستال ها را در محیط خشک نگهداری کنید.

 

 

درصورت استفاده از هدهاي الماسی(دیاموند):

پس از هر بار استفاده مواد چسبیده روی آن را با برس یا امواج التراسوند جدا کرده و سپس ضد عفونی کنید.