کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی


 

یکی از دستگاه های برطرف کننده ترک های پوست و جای زخم(اسکارها) دستگاه کربوکسی است. مکانیزم این دستگاه به این صورت است که کربن دی اکسید( گازنامرئی و بی بو که در هوا وجود دارد) زیر سطح پوست تزریق شده و باعث تحریک گردش خون و کلاژن سازی و بهبود وضعیت ظاهری پوست می­شود. این گاز با سوزن های ریز به صورت دقیق به زیر پوست تزریق و در بافت های مجاور پخش شده و باعث بهبود گردش خون میشود.

موارد مصرف :

  • کاهش چین و چروک
  • کاهش سلولیت
  • کاهش چربی موضعی و کاهش وزن
  • برطرف سازی بی نظمی های پوستی
  • رفع بیماری های سرخرگی مرتبط با دیابت
  • زخم های پوستی
  • ترک پوست
  • اسکارهای آکنه و شل شدن پوست

 

از کربوکسی تراپی می­توان برای درمان صورت، گردن، پلک ها و شکم و بازوها و پاها استفاده کرد.

افزایش سن باعث از دست رفتن قابلیت مویرگ ها شده و در نتیجه گردش خون و اکسیژن رسانی به نقاط مختلف بدن به خوبی انجام نمی­شود. تزریق دی اکسید کربن باعث میشود تا بدن در نواحی تحت درمان با کمبود اکسیژن مواجه شود این عمل باعث میشود تا بدن فرایند گردش خون را افزایش دهد. با گردش خون، مواد مغذی و اکسیژن به نواحی تحت درمان هدایت میشود. تمامی این فرایند ها منجر به احیای سلول ها و ترمیم بافت بدن میشود.

از سال ها پیش در کشورهای اروپایی از کربن دی اکسید برای درمان بیماران مبتلا به سرخرگ های مسدود ، مشکلات قلبی، گردش خون ضعیف استفاده میشد. مطالعات بالینی روی بیماران تحت درمان کاهش چربی موضعی را نشان میدهد. از این گاز برای زیبا سازی پوست نیز استفاده می شود.

آسیب های کربوکسی تراپی

هنگام تزریق احساس شبیه به گزش تیز ایجاد میشود. درد آن مشابه الکترولیز است. پزشکان معتقدند که درد این روش نسبت به سایر روش ها بیشتر است در مقابل اثر بخشی بهتر و موثر تری دارد.

نتایج کربوکسی تراپی

زمان درمان این روش زیبایی بین 4تا 5 جلسه است. برای هر جلسه درمان حدود 40 دقیقه زمان لازم است. در جلسه اول شخص درمانجو تفاوت را در مناطق تحت درمان حس میکند. تعداد جلسات و زمان درمان ترک های پوستی را پزشک مشاور مشخص میکند. با توجه به عمر ترک های پوست، زمان درمان بین 1 هفته تا 1 ماه متغیر است.

 

رفع ترک های پوست

ترک های پوست روی صورت و نواحی مختلف بدن که روحیه بسیاری از افراد تحت تاثیر قرار می دهد، به دلیل کشیدگی و افتادگی پوست ایجاد میشود. آسیب دیدگی کلاژن در افتادگی و چین و چروک پوست بسیار موثر است. ترک ها و چین و چروک ها بیشتر در نواحی صورت، سینه ها ، بازو ها، شکم ایجاد میشود. ترک های روی شکم بیشتر در زنان باردار مشاهده می شود. برای رفع این چین و چروک ها روش های بسیاری وجود دارد. در میان این روش ها، کربوکسی تراپی یک روش بسیار موثر برای ترمیم کلاژن های تخریب شده و رفع چین و چروک و ترک های پوستی استفاده میشود که برای انواع تیپ پوستی مناسب است . این روش ایمن و بدون عوارض جانبی است و پس از طی دوره درمان نتایج بسیار خوب و رضایت بخشی حاصل میشود.

رفع سیاهی دور چشم

برای رفع سیاهی دور چشم نیز از کربوکسی استفاده می شود. سیاهی دور چشم اغلب بر اثر گود شدگی زیر چشم  و گردش خون ضعیف در پلک پایینی ایجاد می شود. با تزریق گاز دی اکسید کربن در قسمت های مختلف زیر پلک پایینی گردش خون بهبود می یابد. مدت زمان لازم برای تزریق گاز دی اکسید کربن در نواحی زیر پلک ها 5 دقیقه است و برای رسیدن به نتیجه مطلوب 2-6 جلسه درمان لازم است.

 

 

به تزریق زیرپوستی گاز دی اکسید کربن با هدف درمان بیماران ابتلا به بیماری انسداد شریانی اطلاق می شود. این روش درمان اوایل قرن 19 در فرانسه معرفی شد. با پیشرفت علم پزشکی از این روش درمانی برای درمان اسکار ها، خال، لک های صورت و ترک های پوست استفاده شد. به دو روش عمل می­کند: در روش اول سلول های چربی را ضعیف و شکننده می­کند و در روش دوم باعث اتساع سلول­های چربی در نواحی تحت درمان می­شود. نتیجه هر دو روش درمان کاهش سلول های چربی و سفت شدن پوست خواهد شد.

کربوکسی تراپی به دو شیوه عمل می کند: در روش اول با فشار و ایجاد آسیب، سلول های چربی را ضعیف و شکننده می سازد  و در روش دوم کربن دی اکسید منجر به اتساع عروق خونی در ناحیه تزریق گاز می شود. واکنش نسبت به کربن دی اکسید باعث اکسیژن رسانی به لایه های پوستی و افزایش توانایی تجزیه چربی می شود. نتیجه نهایی این روند کاهش سلول های چربی و سفتی پوست است.