لیزر الکساندرایت بهتره یا لیزر دایود

لیزر الکساندرایت بهتره یا لیزر دایود


یکی از نگرانی های روانی مشترک بین خانم ها و آقایان رشد موهای زائد در بدن آنهاست. مطالعات انجام شده بر روی سیستم های حذف موهای زائد به این نتیجه رسیده است که معروف‏ترین سیستمهای حذف موهای زائد یعنی لیزر الکساندرایت و لیزر دایود بهترین نتایج را ارائه داده اند. هر یک از این سیستم ها مزایا و محدودیت های خاصی دارند که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد.

با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های متنوعی ساخته و به بازار عرضه شده اند. هدف از طراحی تمامی این سیستم ها کاهش موقت و دائمی موهای زائد است. محققان در این زمینه با مشکلات زیادی مانند تایپ پوستی متنوع، نوع مو(ظریف و ضخیم)، عمق نفوذ، آستانه تحمل درد، عدم ایجاد سوختگی و .... مواجه هستند. این دستگاه ها از نظر ساختاری نیز با یکدیگر متفاوتند که برای رسیدن به این نتیجه که کدام لیزر عملکرد بهتری روی پوست شما دارد، مقایسه ای بین ساختار و نحوه عملکرد این دو لیزر انجام شده است.

 

مقایسه لیزر الکساندرایت و لیزر دایود

 • لیزر الکساندرایت جز خانواده لیزرهای حالت جامد بوده و پرتو ساطع شده از آن طول موج پایدار ۷۵۵ نانومتر دارد در حالیکه لیزرهای دایود جز خانواده لیزرهای نیمه هادی است و پرتو ساطع شده از آنها طول موج متغیر از ۷۵۰ نانومتر تا ۱۰۶4 نانومتر را دارا هستند.

 

 • سورس لیزر الکساندرایت از جنس کانی الکساندرایت است و منبع لیزر در داخل بدنه دستگاه قرار دارد. توسط فلش لامپ، راد (سورس) دستگاه تحریک میشود و نتیجه حاصل یک پرتو پایدار است در حالیکه در لیزرهای دایود منبع لیزر از بلورهای نیمه هادی است که بر پایه سلیکون یا ژرمانیوم می باشد و منبع لیزر در داخل هندپیس تعبیه شده است.

 

 • لیزر الکساندرایت به تعویض منبع لیزر نیازی ندارد و پس از مدت زمان مشخص لامپ های محرک راد تعویض می شوند در حالیکه در لیزرهای دایود منبع لیزر تعویض میشوند.

 

 • لیزر الکساندرایت غیر تماسی است به این صورت که بدون چسباندن هندپیس روی بدن و با فاصله شات میزند در حالیکه لیزرهای دایود تماسی هستند و به صورت کامل روی بدن می چسبد و شات میزند.

 

 • لیزر الکساندرایت مجهز به سیستم خنک کننده گازی است (گاز نیتروژن روی بدن اسپری می­کند) در حالیکه لیزرهای دایود مجهز به سیستم خنک کننده تماسی است و کولینگ دستگاه در قسمتی که با پوست در تماس است(سر هندپیس) تعبیه شده است. در لیزرهای دایود گاز مایع روی بدن اسپری نمی شود. در نمونه های خاص این دستگاه ها از دمنده های هوای سرد نیز استفاده میشود.

 

 • انرژی حاصل از پرتو لیزر الکساندرایت توسط ملانین موها بیشتر جذب میشود در حالیکه این جذب برای لیزرهای دایود توسط ملانین مو کمتر است.
 •  عمق نفوذ پرتو لیزر الکساندرایت به داخل بافت نسبت به پرتو لیزر دایود کمتر است.

 • برای لیزر الکساندرایت از هیچ ژل و مایع روی بدن استفاده نمی شود درحالیکه در لیزرهای دایود از ژل یا داروی بیحسی برای جلوگیری از ایجاد سوختگی استفاده میشود. در مواردی برای کاهش درد برای پوست های حساس از کرمهای بیحسی موضعی استفاده میشود(ژل و داروی بیحسی در لیزرهای دایودی استفاده میشود که دارای سیستم خنک کننده مناسبی نیستند).
 •  لیزر الکساندرایت کاربردهای زیادی دارد برای مثال برای روشن سازی پوست و درمان ضایعات پوستی نیز قابل استفاده است درحالیکه لیزرهای دایود برای حذف موهای زائد قابل استفاده است .

 

 •   منبع نور لیزر الکساندرایت بسیار گران قیمت است به دلیل کاربردهای متنوع و تاثیرات مثبت آن، دارای قیمت بالایی است در حالیکه منبع نور لیزر دایود، نیمه هادی است و بسیار ارزان تر از لیزرهای الکساندرایت هستند .

 •  تعداد جلسات درمان برای لیزرهای الکساندرایت معمولا کوتاه است( بین ۴ تا ۶ جلسه). اثرات درمانی با این لیزر از همان جلسات ابتدایی قابل مشاهده هستند این امر سبب افزایش رضایت مشتریان شده است، در حالیکه تعداد جلسات درمان برای لیزرهای دایود بین 6 تا 8 جلسه است.

 

 • لیزر الکساندرایت روی موهای نازک و ظریف تاثیر خوبی دارد و باعث کاهش و حذف آنها خواهد شد درحالیکه لیزر دایود روی موهای ظریف و نازک تاثیر زیادی ندارد.
 •  اندازه قطر لکه پرتو لیزر روی سرعت درمان تاثیر دارد. به دلیل بزرگ بودن پنجره اپتیکی لیزر دایود، سرعت کار با این سیستم نسبت به لیزر الکساندرایت بیشتر است.
 •  به درج نام دستگاه لیزر Alexandrite و لیزر Diode در مجوزهای قانونی واردات دستگاهها و مجوزهای وزارت بهداشت دقت کنید. از این طریق میتوانید از نوع دستگاه اطمینان حاصل کنید.
 •  لیزر الکساندرایت نسبت به لیزر دایود قدیمی ‏تر است و این لیزر در بین مردم بیشتر جا افتاده است.
 • هر دو دستگاه لیزر دایود و لیزر الکساندرایت از ایمنی قابل توجهی برخوردار هستند.

 

برای استفاده از لیزر موهای زائد با پزشک متخصص مشورت کنید و با تشخیص تایپ پوستی، ایمنی و میزان حساسیت پوست خود بهترین دستگاه را انتخاب کرده و از زندگی بدون موهای زائد لذت ببرید.