لیزر الکساندرایت بهتره یا لیزر دایود

لیزر الکساندرایت بهتره یا لیزر دایود


با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های متنوعی ساخته و به بازار عرضه شده اند. هدف از طراحی تمامی این سیستم ها کاهش موقت و دائمی موهای زائد است. محققان در این زمینه با مشکلات زیادی مانند تایپ پوستی متنوع، نوع مو(ظریف و ضخیم)، عمق نفوذ، آستانه تحمل درد، عدم ایجاد سوختگی و .... مواجه هستند. دراین مقاله قصد داریم مهم ترین تفاوت های این دو دستگاه  را به طور کامل بررسی کنیم . ولی در ابتدا باید بدانید پاسخ به این سوال که لیزر دایود بهتره یا الکساندرایت بسته به نیاز زیباجو می تواند متفاوت باشد.

 

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت

 

از منظر بالینی بارز ترین فرق دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت که برای زیبا جویان مشهود هست تماسی بودن و غیر تماسی بودن این دو دستگاه است به طوری که دستگاه‌­های لیزر دایود تماسی و لیزر الکساندرایت به شکل غیر تماسی فرایند حذف مو را انجام می­دهند این به آن معناست که هندپیس دستگاهای دایود نیاز به تماس به سطح پوست زیباجو را دارد تا بتواند فرایند حذف موی زائد را انجام دهد ولی در دستگاهای الکساندرایت تماسی وجود ندارد و همچنین لیزرهای دایود به صورت رولی کار می کنند با فرکانس های بالا و لیزرهای الکساندرایت به صورت شاتی کار میکنند با فرکانس های پایین و باید توجه کرد که از نظر فنی این دو دستگاه اختلافات فاحشی برای خدمات بالینی دارند.

فرق دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از نظر طول موج

 

مشهود‌ترین فرق لیزر دایود و الکساندرایت در طول موج دو دستگاه است .لیزر الکساندرایت جزو خانواده لیزرهای حالت جامد بوده و پرتو ساطع شده از آن طول موج پایدار ۷۵۵ نانومتر دارد در حالیکه لیزرهای دایود جز خانواده لیزرهای نیمه هادی است و پرتو ساطع شده از آنها طول موج متغیر از ۷۵۰ نانومتر تا ۱۰۶4 نانومتر را دارا هستند.

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از نظر سیسیتم خنک کننده

 

لیزر الکساندرایت مجهز به سیستم خنک کننده گازی است (گاز نیتروژن روی بدن اسپری می­کند) در حالیکه لیزرهای دایود مجهز به سیستم خنک کننده تماسی است و کولینگ دستگاه در قسمتی که با پوست در تماس است(سر هندپیس) تعبیه شده است.

فرق دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از دید تعداد جلسات درمان

 

 تعداد جلسات درمان برای لیزرهای الکساندرایت معمولا کوتاه است( بین ۴ تا ۶ جلسه). اثرات درمانی با این لیزر از همان جلسات ابتدایی قابل مشاهده هستند این امر سبب افزایش رضایت مشتریان شده است، در حالیکه تعداد جلسات درمان برای لیزرهای دایود بین 6 تا 8 جلسه است.

 اندازه قطر لکه پرتو لیزر روی سرعت درمان تاثیر دارد. به دلیل بزرگ بودن پنجره اپتیکی لیزر دایود، سرعت کار با این سیستم نسبت به لیزر الکساندرایت بیشتر است.

برای مو های نازک و کرکی لیزر دایود بهتره یا الکساندرایت ؟

 

لیزر الکساندرایت روی موهای نازک و ظریف تاثیر خوبی دارد و باعث کاهش و حذف آنها خواهد شد درحالیکه لیزر دایود روی موهای ظریف و نازک تاثیر زیادی ندارد.

تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت از دید تولید

 

دیگر تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت در فرآیند تولید لیزر آنهاست به نحوی که لیزرهای دایود به لیزرهای نیمه هادی و الکساندرایت به عنوان لیزرهای حالت جامد شناخته می­شوند در اصل در لیزرهای نیمه هادی یا دایود، با تعدادی خط بار لیزر روبرو هستیم که از آلیاژ گالیوم آلومینیوم‏ آرسناید ساطع شده اند و این خطوط لیزری در کنار هم قرار می گیرند و قابلیت این را دارند که به صورت تک طول موج، دو و یا حتی سه طول موج باشند.

لیزرهای حالت جامد در حذف موهای زائد یا همان الکساندرایت از کریستال شکل گرفته اند که بصورت کاواک لیزر مجموعه اپتیک و مجموعه الکترونیک در یک سیستم مکانیکال قرار می گیرند.

یکی از این تفاوت ها دیگر این دو دستگاه حذف موهای زائد به پالس دیوریشن لیزر برمیگردد. که از مهم ترین تفاوت‌های لیزر دایود و الکساندرایت است . در لیزر های دایود این عدد بسیار بالاتر از لیزرهای الکساندرایت می‌باشد که ما برای جبران این ضعف مجبور خواهیم بود از تعداد خیلی بیشتری شات لیزری برای خدمات بهتربه زیبا جویان از دستگاه لیزر دایود استفاده کنیم و این به معنی فشار بیشتر به دستگاه­های لیزردایود برای انجام فرایند حذف موهای زائد نسبت به دستگاه‌های الکساندرایت است.

هزینه مصرفی لیزرهای الکساندرایت نسبت به لیزرهای دایود بیشتر می باشد. قطعاتی نظیر لامپ ، فیبر نوری ،قطعات الکترونیک قطعات اپتیک در لیزرهای الکساندرایت بعنوان قطعات پرمصرف به شمار می روند ولی در لیزرهای دایود ، لیزر بار دستگاه به عنوان قطعه مصرفی محسوب می شود که معمولاً در بلند مدت نیاز به تعویض دارد.

در پایان توجه داشته باشید که هرچند از نظر اقتصادی خرید یک دستگاه لیزر دایود مقرون به صرفه تر می باشد ولی می توان گفت لیزرهای الکساندرایت علی رغم قیمت بالایی که دارند درآمدزایی بسیار بالاتری نسبت به سایر لیزرها  به خود اختصاص داده‌اند .

 

فرق دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از نظر نگهداری.

 

دستگاه لیزر الکساندرایت با استفاده از فلش لامپ‌ها کار می‌کند که پس از هر ۵ میلیون شات، این فلش لامپ‌ها نیاز به تعویض دارند. هر بار تعویض فلش لامپ‌ها با توجه به قیمت دلار و نوع لامپ انتخابی مبلغی متغیر خواهذ بود که رنج قیمتی آن از 12 میلیون تومان به بالا می‌باشد. لازم به ذکر است که  راد و دیگر اجزای دستگاه لیزر الکساندرایت نیز طول عمری محدود دارند که به مرور زمان نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. پس بهتر است دستگاهی با برند معتبر را برای خرید انتخاب کنید و یا درصورت نیاز به تعمیر از فردی متخصص مشورت بگیرید.

متاسفانه وارد کنندگان دستگاه لیزر الکساندرایت معمولا برای پایین آوردن قیمت تمام شده اقدام به فروش دستگاه‌های کم کیفیت و دسته دوم می نمایید، پس درصورتی که قصد خرید از برندی معتبر را ندارید حتما برای خرید از فردی با تجربه مشورت بگیرید .

اما لیزر های دایود تنها قطعه پر مصرف و گران قیمتشان هندپیس آنها می‌باشد که طول عمر آن حدود 20 میلیون شات بوده و در صورت نیاز به تعویض تخصص خاصی نیاز نمی باشد .