بررسی اثر بخشی k

بررسی اثر بخشی k


بررسی اثر بخشی امواج فراصوت شدت بالای متمرکز شده  (HIFU)  برای درمان چروک ها و افتادگی پوست صورت
High-Intensity Focused Ultrasound for the Treatment of Wrinkles and Skin Laxity in Seven Different Facial Areas

درمان چروک های پوستی و افتادگی پوست صورت از راه های مختلفی همچون پیلینگ شیمیایی، میکرودرم ابریژن، لیزر فرکشنال و رادیو فرکانسی ممکن است. HIFU یا همان امواج فراصوت متمرکز شده، روشی غیرتهاجمی برای کشیدن، سفت کردن و جوانسازی پوست صورت است. در این روش، بدون آسیب رسیدن به اپیدرم، عروق لنفاوی یا سایر بافت های پوست، اثرگذاری در عمق 4/5 میلی متری از پوست (لایه SMA)، موجب تاثیر پایدار و طولانی مدت، تنها با یک جلسه درمان می گردد. در سال ٢٠٠٩، HIFU، تائیدیه FDA را برای کاربرد زیبایی با بالا کشیدن ابروها کسب کرد.
در تحقیقی که در بخش پوست بیمارستان دانشگاه هان یانگ سئول انجام شد، ٢٠ کره ای (١٨ زن و ٢ مرد) ٣٧ تا ٧٥ ساله، دارای تیپ پوستی III و IV ، که پوست صورتشان دچار چروک و افتادگی شده بود، بعد از یک جلسه درمان با  HIFU، مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج این تحقیق، بر اساس نظر دو پزشک مستقل، با مشاهده عکس های صورت مراجعان، قبل از درمان و نیز ٣ و ٦ ماه بعد از درمان، و همچنین پرسشنامه ای که مراجعان تکمیل کردند، بدست آمد. درمانجوها و پزشکان، هر دو، به این نتیجه رسیده بودند که ناحیه های اطراف دهان، گونه ها و خط فک، بهترین اثربخشی را داشته اند.
تحقیق با دستگاه Ulthera ساخت آمریکا، و با استفاده از پروب های ٧ مگاهرتز با عمق نفوذ ٣ و 4/5 میلی متر، روی تمامی نواحی صورت، به جز بینی و چشم ها، انجام شد. یک ساعت قبل از شروع درمان از کرم لیدوکائین/پریلوکائین به صورت موضعی استفاده شد. هم چنین برای ٣ درمانجو، از روش بستن عصب supraorbital، supratrochlear، intraorbital و اعصاب mental استفاده شد. سپس، صورت درمانجوها را تمیز کرده، یک لایه از ژل فراصوت روی صورتشان قرار داده شد. برای هر درمانجو، بسته به اندازه صورت او،  ٤٠٠ تا ٥٠٠ شات زده شد. از صورت هر بیمار، عکس هایی استاندارد از نیم رخ های هر دو طرف، عکس از رو به رو و عکس با زاویه ٤٥ درجه، قبل از درمان و ٣ و ٦ ماه بعد از درمان گرفته شد. با ارزیابی دو پزشک مستقل که درگیر این پروسه درمان نبودند از عکس ها، اثربخشی درمان برآورد شد. آنها صورت را به هفت ناحیه (بالای چشم، پایین چشم، استخوان گونه، گونه/لپ، اطراف دهان، جلوی گوش و خط فک) تقسیم کرده و تاثیر درمان را بر هر ناحیه، به صورت جداگانه بررسی کردند. به صورت آماری، با پرسشنامه هایی، میزان رضایت کلی درمانجوها از درمان، در مقیاس ١ تا ٥ (١: راضی نیستم، ٢: تقریبا راضی ام، ٣: راضی ام، ٤: خیلی راضی ام، ٥: کاملا راضی ام)، بررسی شد. همچنین، در پرسشنامه، اثرات جانبی درمان و اینکه آیا مراجعان، درمان با HIFU را به دیگران نیز توصیه خواهند کرد یا خیر، بررسی شد.

نتایج بدین صورت بودند:
١- با ارزیابی عکس های قبل از درمان و ٣ و ٦ ماه بعد از درمان (شکل ١) توسط پزشکان، بهبود علائم پیری در پوست صورت همه مراجعان مشاهده شد. بهبودی بعد از ٣ ماه کاملا مشهود بود. تاثیرگذاری درمان تا ٦ ماه بعد نیز حفظ شده بود. همانطور که در شکل ٢ (جدول ١) ملاحظه می شود، بیشترین میزان اثربخشی در نواحی اطراف چشم و خط فک می باشد.


شکل ١ عکس های بالینی قبل از درمان (A,D)، سه ماه بعد از درمان (B,E)، و شش ماه بعد از درمان با HIFU
جدول ١ امتیازدهی پزشکان به اثربخشی HIFU در نواحی مختلف پوست صورت

٢ امتیاز پزشکان به نواحی مختلف صورت که تحت درمان با HIFU قرار گرفته اند.
(٠: صفر، ١: کم، ٢: متوسط/کم، ٣: متوسط، ٤: زیاد)
٢- همانطور که در شکل ٣ و جدول ٢ نشان داده شده است، بیشترین میزان رضایت درمانجوها از درمان با HIFU، مربوط به نواحی اطراف دهان، گونه ها و خط فک بوده است. میزان رضایت ٦ ماه بعد از درمان در همه نواحی، به جز گونه ها، کاهش داشته است (شکل ٤-الف). همچنین، ١٢ ماه بعد از درمان، تاثیرگذاری درمان و عوارض جانبی آن، با تماس تلفنی یا از طریق پست الکترونیکی، بررسی شد. از بین ١٥ مراجعی که پاسخ دادند، ٤ مراجع معتقد بودند اثرات جزئی درمان هنوز در برخی نواحی صورت وجود دارد.
٣- در مورد عوارض بعد از درمان، ٦ بیمار پوستشان دچار تورم و قرمزی شد و ٢ بیمار کبودی را در پوستشان تجربه کرده بودند که البته اثرش دو هفته بعد از درمان کاملا از بین رفته بود (شکل ٤- ب). هیچ اثر جانبی روی اعصاب صورت، تاول و یا آسیب به سیستم لنفاوی پیش نیامده بود. علاوه بر این، طبق نظرسنجی ١٢ ماه بعد از درمان، هیچ اثر جانبی وجود نداشت.
٤- بیشتر مراجعان تمایل داشتند مجددا تحت درمان با HIFU قرار بگیرند و این روش درمان را به دیگران نیز توصیه کنند. تنها یک بیمار به دلیل عدم رضایت از نتایج درمان، و ٢ بیمار به دلیل هزینه درمان، این روش را به دیگران توصیه نمی کردند (شکل ٤- ج).

شکل ٤ نتایج پرسشنامه: الف) ناحیه صورت با بهترین اثربخشی  ب) اثرات جانبی  ج) تمایل جهت ادامه درمان با Ulthera و توصیه آن به دیگران
بنابراین، از این تحقیق می توان چنین نتیجه گرفت که HIFU روشی امن، مؤثر غیرتهاجمی برای کشیدن پوست صورت و بهبود اثر چروک ها برای آسیایی ها می باشد و بهترین اثربخشی آن روی نواحی اطراف دهان، گونه ها و خط فک می باشد.