چگونه موهای بهتری داشته باشیم ؟

چگونه موهای بهتری داشته باشیم ؟


 

بسیاری از مردم موهای سالم و ضخیم را نشانی از سلامت یا زیبایی می دانند که تا حد زیادی نیز حق دارند. موها برای رشد و سلامت کامل به انواع مواد مغذی نیاز دارند. البته که در خیلی از موارد ریزش مو ارثی یا متاثر از ژنتیک است ولی در خیلی از موارد نیز ریزش مو به دلیل کمبود مواد معدنی و مغذی مورد نیاز برای رشد و سلامت موها است. در این مقاله قصد داریم به تعدادی ویتامین و ماده مغذی برای رشد و سلامت هرچه بهتر موها بپردازیم.

ویتامین ها و مواد معدنی مناسب برای داشتن موهایی بهتر کدامند ؟

  • ویتامین آ (vitamin A): سلول های بدن برای رشد و تکثیر و درست انجام دادن وظایف به ویتامین A نیاز دارند و فولیکول¬های مو نیز از جمله سلول-های بسیار پرکار هستند و وجود ویتامین A برای عملکرد صحیح این فولیکول¬ها الزامی است. به علاوه ویتامین A به تولید سبوم (چربی پوست) برای چرب شدن مو و پوست کمک می¬کند که با چرب کردن پوست و مو ، محیط را برای رشد بسیاری از باکتری¬ها نامناسب می کند. .در مواردی دیده شه که رژیم غذایی منجر به مشکلات متعددی از جمله ریزش مو می شود.

   مواد غذایی حاوی ویتامین A کدامند ؟

   هویج، کدو، اسفناج، کلم پیچ سیب زمینی و ... که حاوی بتاکارون (پیش ساز ویتامین A) هستند. به علاوه این ویتامین را در محصولات حیوانی مثل شیر، تخم مرغ ،ماست و ... نیز دیده می شود.

چگونه مو های بهتری داشته باشیم

  • ویتامین های گروه B: از شناخته شده ترین ویتامین ها برای رشد مو گروه ویتامین B با نام بیوتین است. مطالعات بسیاری وجود دارد که نشان دهنده ارتباط کمبود این ویتامین و ریزش مو است. البته به طور معمول کسی از کمبود این ویتامین ها به سبب وجودشان در طیف وسیع مواد غذایی رنج نمی برد. باید توجه داشته باشیم که به عنوان مثال ویتامین B12 برای وجود گلبول قرمز ضروری است و با وجود خون سالم امکان اکسیژن رسانی صحیح و درست وجود دارد و ویتامین ها نه فقط به طور مستقیم بلکه به طور غیر مستقیم نیز در تغذیه فولیکول های مو و پوست بدن کمک می کند.

   مواد غذایی حاوی ویتامین B12 کدامند ؟

   غلات , بادام ,گوشت ماهی و بسیاری از غذاهای دیگر حاوی ویتامین B هستند. در مورد ویتامین B12 منابع حیوانی توصیه می شود و جذب این ویتامین به سلامت معده نیز بسیار وابسته است.

  • ویتامین سی (vitamin C) : این ویتامین با خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد مانع ازآسیب دیدن سلول¬ها از رادیکال های آزاد می شود و از چین و چروک ها و آسیب¬های پوستی جلوگیری می¬کند. به علاوه بخش مهمی از ساختار پروتئین کلاژن به ویتامین C وابسته است.این ویتامین به جذب بیشتر آهن نیز کمک می¬کند و به طور خلاصه وجود این ویتامین بطور مستقیم و غیر مستقیم به مقدار قابل توجهی به سلامت پوست و مو کمک می¬کند و برای آن ضروری است.

   مواد غذایی حاوی ویتامین C کدامند ؟

   مرکبات به مقدار زیادی حاوی این ویتامین با خاصیت آنتی اکسیدانی هستند.

   چگونه مو های بهتری داشته باشیم

   ویتامین دی (vitamin D):تصور می¬شود که ویتامین D در تولید مو در داخل فولیکول¬های سازنده مو نقش داشته باشد ( اگرچه که هنوز به تحقیقات بیشتری نیازمندیم) ولی دیده شده که سطوح پایین ویتامین D با آلوپسی ( alopecia : یک بیماری مرتبط با ریزش مو) در ارتباط است. با اینکه هنوز نقش این ویتامین کاملا مشخص نشده اما توصیه می¬شود که حتما از این ویتامین استفاده کنید ولی به خاطر داشته باشید که در صورت استفاده زیاد از ویتامین D به صورت خوراکی امکان مسمومیت با این ویتامین وجود دارد که علائم آن به صورت تهوع و سرگیجه می باشد.

   مواد غذایی حاوی ویتامین D کدامند ؟

   مواد غذایی که ویتامینD را در خود دارند شامل:ماهی، انواعی از قارچ¬ها و مکمل¬های ویتامین D .

  • ویتامین ای (vitamin E) : یک آنتی اکسیدان همانطور که در مورد ویتامین C توضیح دادیم به طور کلی باعث بهبود عملکرد بدن می¬شود و از آسیب¬ به سلول جلوگیری میکند.

   مواد غذایی حاوی ویتامین E کدامند ؟

   مطالعاتی در مورد مصرف مکمل ویتامین E و افزایش رشد مو دیده شده و توصیه به مصرف آن می¬شود.اسفناج، بادام، تخم آفتاب¬گردان و... از منابع خوب ویتامین E هستند.

  • آهن : اکسیژن در خون به آهن متصل می¬شود تا به بافت مورد نظر برسد. آهن یک ماده معدنی است و در عملکرد صحیح بسیاری از ارگان¬های مهم بدن چه به طور مستقیم چه غیر مستقیم کمک می¬کند و مقدار کافی آن نیز برای رشد سالم و کامل مو لازم است. در بسیاری از زنان به علت کم خونی ناشی از فقر آهن ریزش مو یا ضعیف تر شدن آن اتفاق می¬افتد.

   مواد غذایی حاوی آهن کدامند ؟

   گوشت قرمز اسفناج عدس تخم مرغ صدف و ... از غذاهای سرشار از آهن هستند.

چگونه مو های بهتری داشته باشیم

  • روی Zn : روی نقش مهمی در رشد و ترمیم بافت مو دارد و به علاوه به عملکرد صحیح غدد چربی اطراف فولیکول¬ها کمک می¬کند. ( پیشتر در باره نقش چربی در سلامت پوست گفته شد). کمبود روی از عوامل شایع در ریزش مو و ضعیف¬تر شدن مو است و مطالعات نیز نشان دهنده این است که ریزش مو ناشی از کمبود روی Zn با مصرف مکمل¬های روی کاهش می¬یابد. البته در مصرف آن نباید زیاده روی کرد به طوری که یکی از علائم مسمویت با روی می¬تواند ریزیش مو باشد.

   مواد غذایی حاوی روی کدامند ؟

   مواد غذایی که حاوی روی هستند شامل: گوشت گاو اسفناج تخم کدو عدس صدف و ... هستند.

چگونه مو های بهتری داشته باشیم

 • پروتئین : جای اینکه جزئی نگاه کنیم بهتر است بگوییم به طور کلی مو از پروتئین ساخته شده و به همان اندازه مصرف پروتئین برای رشد بهتر موها بسیار حیاتی است. غذاهای سرشار از پروتئین را همه شما عزیزان می¬شناسید و بهتر است رژیم غذایی خود را به گونه¬ای بچینید که ویتامین¬ها و مواد معدنی ذکر شده را نیز شامل شود.

 

نویسنده :‌ دکتر میلاد فریدونی

منبع مقاله سایت : healthline