چه خوراکی هایی باعث بدتر شدن آکنه می شوند ؟

چه خوراکی هایی باعث بدتر شدن آکنه می شوند ؟


 

آکنه یک بیماری شایع پوستی است که 10% جمعیت جهان به آن گرفتار هستند. عوامل زیادی در ایجاد آن نقش دارند مثل چربی پوست، هورمون¬ها، باکتری¬ها، منافذ مسدود شده پوستی و التهاب. ارتباط رژیم غذایی و آکنه که در این مقاله به آن می پردازیم موضوعی بحث برانگیز است اما تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی می¬تواند در کمتر و بیشتر شدن جوش¬های پوستی و آکنه موثر باشد. در این مقاله تصمیم داریم به چند خوراکی که میتواند باعث بیشتر شدن آکنه و جوش¬های ناشی از آن شود بپردازیم.

 • مواد غذایی که قند و کربوهیدرات زیادی دارند

  نان غلات یا دسرهایی که از آرد سفید تهیه می شوند. ماکارونی ، نوشیدنی های خیلی شیرین مانند نوشابه ها و... . مطالعات نشان داده اند که افرادی که روزانه به مقدار زیاد از مواد قندی استفاده می کنند 30% بیشتر در معرض ابتلا به آکنه و جوش های ناشی از آن خواهند بود . در مصرف زیاد قندهای خوراکی سطح انسولین خون بالا می رود و این بالا رفتن سطح انسولین با تاثیر در ترشح هورمون ها می تواند باعث بیشتر شدن ترشح چربی پوست شود. این در حالی است که رژیم غذایی با قند پایین با کمتر نگه داشتن انسولین ارتباطی مستقیم با کاهش شدت آکنه و جوش های ناشی از آن دارد.البته هنوز مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 • مصرف زیاد محصولات لبنی

  مطالعات ارتباطی بین محصولات لبنی و شدت آکنه و جوش¬های ناشی از آن در نوجوانان پیدا کرده به علاوه در بزرگسالان مصرف منظم شیر یا بستنی با بیشتر شدن آکنه و جوش¬های ناشی از آن در ارتباط است. هنوز مشخص نشده که شیر چگونه در بیشتر شدن آکنه تاثیر دارد، اما این احتمال وجود دارد که از دلایل آن بالا بردن انسلوین خون یا اسید آمینه هایست که بر کبد تاثیر می گذارد .

 

درمان آکنه

 • غذاهای غنی از چربی امگا 6

  غذاهایی که حاوی روغن کنجد هستند یا سس مایونز در آنها هست یا هرماده غذایی دیگری که حاوی امگا 6 باشد در صورت مصرف زیاد با افزایش سطح التهاب و آکنه در ارتباط هستند. به خاطر داشته باشیم که امگا 3 به کمتر شدن التهاب کمک می¬کند و شدت آکنه را کاهش میدهد. البته نکته دیگری که هست اینکه هنوز مطالعات بیشتری برای تاثیر این موارد بر هم نیاز است.

 • شکلات

  مطالعات مختلف نتایج متفاوتی را از تاثیر شکلات و کاکائو در شدت آکنه گزارش کرده¬اند. مثلا در مطالعاتی تاثیر شکلات تلخ بر بیشتر شدن جوش¬ها دیده شده اما در مواردی این موضوع رد شده.

درمان آکنه

 • پودرهای پروتئینی

  پودرهای پروتئینی که ورزشکاران استفاده می¬کنند یک منبع غنی از اسیدآمینه¬های ضروری برای رشد و تقسیم سلولی است که با تاثیر بر انسولین خون و تاثیر انسولین بر سایر هورمون¬ها می¬تواند در به وجود آمدن آکنه و جوش¬های ناشی از آن تاثیر داشته باشد. مطالعات دیگری در تاثیر استمرار استفاده از این پروتئین های محلول در آب و آکنه این مورد را تایید کرده اما هنوز به مطالعات بیشتری نیاز است.

درمان آکنه

 • غذاهایی که در تجربه شخصی خودتان به آن حساس هستید.

  از آنجایی که التهاب در آکنه و جوش¬های آن نقش دارد غذاهایی که باعث افزایش التهاب و حساسیت در شما می¬شود بهتر است مصرف نشود. برای جایگزینی غذایی که از آن دوری می¬کنید مراجعه به متخصص تغذیه به شما توصیه می¬شود.

 

درمان آکنه

رژیم غذایی مناسب برای کاهش آکنه چیست ؟

در نهایت توصیه می شود به عنوان جایگزین در رژیم غذایی خود از موارد زیر بیشتر استفاده کنید:

 • اسید چرب امگا3: خاصیت ضد التهابی دارد و به کمتر شدن آکنه کمک می کند.

 • پروبیوتیک ها: با کاهش التهاب می تواند به کمتر شدن آکنه کمک کند.

 • چای سبز: با کاهش التهاب و کاهش چربی پوست به کمتر شدن آکنه و جوش ها کمک می کند.

 • زردچوبه: با خاصیت ضدالتهابی و تنظیم قندخون و انسولین می¬تواند به کمتر شدن آکنه کمک کند.

 • ویتامین ها و مواد معدنی: به طور مبسوط در سایر مقالات این سایت به آن ها پرداخته شده.

 • رژیم غذایی مدیترانه¬ای: این رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی و حبوبات و ماهی است که می¬تواند به کمتر شدن آکنه کمک کند.

سخن پایانی: پوست یک ارگان زنده بدن است و سلامت آن متاثر از سلامت کلی بدن است و خوردن غذاهای مختلف هم بر بدن هم بر پوست فارغ از نوع آن می-تواند تاثیر بگذارد. شاید لازم و (درست هم) نباشد از همه مواد غذایی ذکر شده دوری کنید اما لازم است که تعادل را در مصرف این مواد غذایی رعایت کنید.

 

نتیجه گیری

 • خوردن مقدار زیاد قند و کربوهیدرات با تاثیر بر سطح انسولین و سایر هورمون¬ها بر بیشتر شدن شدت آکنه تاثیر میگذارد.

 • به طور کلی ارتباطی همراهی (نه علت و معلولی) بین شیر و آکنه دیده شده اما هنوز نیاز به مطالعات بیشتر وجود دارد. و در مورد استفاده از لبنیات و تاثیر آن بر آکنه میتوانید به تجربه خودتان رجوع کنید.

 • رژیم غذایی غنی از اسید چرب امگا 6 ممکن است که آکنه را بدتر کند.

 • تحقیقات جدید از ارتباط شکلات و جوش¬های آکنه حمایت می¬کند اما هنوز میزان این ارتباط و دلیل آن مشخص نیست. در مورد مصرف شکلات بهتر است به تجربه خود رجوع کنید.

 • مطالعات به مقدار کمی ارتباط بین پودرهای پروتئینی و آکنه و جوش¬های آن را نشان داده اما هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 • واکنش های افزایش حساسیت غذایی می¬توانند باعث بیشتر شدن آکنه و جوش-های آن شوند.

نویسنده :‌ دکتر میلاد فریدونی

 

منابع :