چه کسانی نباید لیزر موهای زائد انجام دهند ؟


لیزر موهای زائد یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد بدن می باشد. این روش به خاطر کم دردی و کم عارضه بودن آن امروزه به یکی از پرطرفدارترین روش ها برای داشتن پوستی صاف و بدون مو تبدیل شده. در این مقاله تصمیم داریم به موارد منع لیزر موهای زائد و این که چه کسانی نباید لیزر کنند بپردازیم.

موارد منع لیزر موهای زائد کدامند ؟

 

 

 • کلوئیدها ( Keloid )


  بعد از آسیب به بافت پوست یک لایه روی پوست ایجاد می شود تا روی زخم و آسیب را بپوشاند و آسیب را ترمیم کند. جای زخم قرمز شده و برآمده (گوشت اضافه) از موارد مهمی است که نباید لیزر موهای زائد انجام داد .

 

 چه کسانی نباید لیزر مو های زائد انجام دهند

 

 • کهیر و پوست حساس


  تورم سطحی در پوست که با تغییر رنگ ، (معمولا قرمز یا صورتی) که می تواند حاد ، مزمن و یا القایی باشد. این علائم پوستی بین چند دقیقه تا حداکثر 24 ساعت روی سطح پوست باقی می مانند و از مواردی می باشد که نباید لیزر موهای زائد انجام شود. در مواردی که پوست حساس یا سابقه کهیر دارد به خاطر ابزارهای خنک کننده لیزر توصیه می شود قبل از لیزر موهای زائد با پزشک خود مشورت کنید.

 

چه کسانی نباید لیزر مو های زائد انجام دهند

 

 • خالکوبی ( tattoo )


  از دیگر مواردی که نباید لیزر موهای زائد انجام داد می توان به داشتن خالکوبی اشاره کرد. رنگ دانه های تتو ، نور را به خود جذب می کنند و می توانند تمرکز نور را از فولیکول بگیرند به علاوه امکان صدمه به پوست را نیز به وجود می آورند. در لیزر موهای زائد چون مکانیسم دستگاه هدف گرفتن رنگ دانه های فولیکول مو است. در هنگام لیزر تمرکز نور به سمت رنگدانه های تتو می رود و بازخورد نامطلوبی از لیزر برای موهای زائد داریم اما ممکن است خطراتی را نیز به دنبال داشته باشد و به بافت پوست آسیب بزند حتی امکان دارد که تتو را نیز کمرنگ کند.

 

 • ترومبوفلبیت ( thrombophlebitis )


  فلبیت به معنای التهاب ورید است و ترومبو معنی لخته شدن می دهد. در حقیقت اگر وریدها خصوصا وریدهای پا ملتهب شوند و این التهاب همراه با لخته شدن و خون لخته همراه باشد ترومبوفلبیت به وجود می آید که به اختصار به آن فلبیت نیز می گونید. در چنین مواردی نباید لیزر موهای زائد انجام داد زیرا امکان به وجود آمدن لخته خون و بیماری ها و عوارض ناشی از لخته خون و آمبولی زیاد می شود.

 

 • حاملگی ( pregnancy )


  به خاطر تغییرات هورمونی که برای مادر های باردار پدید می آید گاهی دیده شده که در جایی که قبلا مو وجود نداشته مو رشد می کند مثل صورت، گردن، شکم و سینه یا در سایر مناطق مثل پاها رشد موها سریع تر می شود لیزر موهای زائد به طور کلی بی خطر است اما در حال حاضر هیچ مطالعه طولانی مدتی وجود ندارد که اثرات لیزر را روی جنین و مادر بررسی کند به همین دلیل توصیه می شود که لیزر موهای زائد خود را بعد از زایمان برای ایمنی بیشتر به تعویق بیاندازید. البته به خاطر داشته باشید که بعد از زایمان با بالانس شدن هورمون ها به مقدار زیادی این موهای ی زائد کمتر می شود. پس به طور خلاصه لیزر برای زنان باردار ناامن نیست اما هنوز نیاز به تحقیقات دارد و بعد از اتمام دوره بارداری نیز این موهای ی زائد کمتر می شوند. لیزر موهای زائد در دوران شیردهی نیز بی خطر است اما برخی متخصصان توصیه می کنند که برای ایمنی بیشتر از این روش روی موهای ی سینه کم تر استفاده شود ولی در نهایت تصمیم پزشک از همه ارجح تر است.

 

چه کسانی نباید لیزر مو های زائد انجام دهند

 

 • مصرف داروهای حساس کننده پوست به نور ( photosensitive drug )


  در این موارد حتما توصیه می شود که پزشک خود را در جریان بگذارید و در مواردی نیز تا کامل نشدن دوره درمان نباید لیزر موهای زائد انجام داد و بعد از آن ، عمل لیزر موهای زائد انجام شود.لیسیتی از دارو های که باعث افزایش حساسیت پوست به نور می شوند:

 

 • فنوتیازین (phenothiazine): یک داروی آنتی سایکوتیک (ضد جنون) که با نام­های تجاری فلوفنازین (fluphenazine) و تیوریدازین (thioridazine) و کلرپرومازین(chlorpromazine) موجود است یکی از داروهایی است که برای درمان اختلالات روانی و نیز به عنوان ضد تهوع به کار می­رود و از عوارض این دارو می­توان به حساسیت پوست در برابر نور خورشید اشاره کرد ( حساس شدن کلی پوست در برابر نور)

داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند
 •  

  فلوروکینولون­ها: سیپروفلوکساسین یک فلوروکینولون است که در درمان عفونت ادراری و تنفسی و گوارشی و... به کار می­رود این دارو به صورت خوراکی، قطره چشمی، آمپول و سایر موارد نیز وجود دارد و بسته به نظر پزشک در قالب خاص خود و دوز مورد نظر ارائه می­شود و از عوارض نادر آن می­توان به خشکی پوست و بروز لکه­های قرمز روی پوست اشاره کرد. در طول دوره درمان با این دارو اگر تصمیم بر حذف موهای زائد با لیزر داشتید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید و مشورت بخواهید.

   
  • داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند

 

 • داکسی سایکلین (doxycycline): یک آنتی بیوتیک برای درمان برخی عفونت­ها و پیشگیری از ابتلا به مالاریا که این دارو به صورت قرص و کپسول در دسترس است ( بیشترین: کپسول) مقدار مصرف آن نیز بسته به نظر پزشک متفاوت است. به دلیل افزایش حساسیت پوست در برابر نور هنگام مصرف داکسی سایکلین توصیه می­شود د طول دوره مصرف حتیدر روزهای ابری هم از ضدآفتاب استفاده کنید.

 

 • داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند

 

 • سولفانامیدها (sulfonamides): سولفانامیدها خواص آنتی باکتریال دارند. از گروه این دارو سولفادیازین (sulfadiazine) یک دارو برای درمان عفونت و پیشگیری از تب روماتیسمی عود کننده است که از عوارض آن می­شود به افزایش حساسیت به نور اشاره کرد به طور کلی توصیه می­شود هنگام مصرف این داروها پزشک خود را برای تصمیم لیزر موهای زائد خود در جریان بگذارید. کوتریموکسازول (cotrimoxazole) دیگر آنتی بیوتیک از این گروه است که از عوارض آن تشدید حساسیت به نور است.

 

 • داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند

 

 • تتراسایکلین (tetracycline): یک داروی ضد باکتری که برای عفونت­های دهان دستگاه تناسلی و ... استفاده می­شود. یک کاربرد دیگر این دارو درمان آکنه و جوش­های صورت است. از عوارض این دارو میتوان به افزایش حساسیت بدن به طور کلی به نور اشاره کرد لذا توصیه می­شود درطول دوره درمان خود با پزشک خود برای انجام لیزر موهای زائد مشورت کنید.

 

 • داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند

 

داروهای NSAID یا  ضد التهاب های غیر استروئیدی: داروهایی مثل ایبوبروفن (ibuprofen) و ناپروکسن (naproxen) و سلکسیب (celecoxibe:  درمان بعضی از دردهای التهابی) که از ضد التهاب­های غیر استروئیدی هستند می­توانند باعث افزایش حساسیت پوست به نور شوند و در مواردی که پوست حساسی داریم بهتر است نظر پزشک خود را راجع به همزمانی مصرف این داروها و لیزر موهای زائد جویا شویم.

 

داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند

 

رتینوئیدها(retinoids): داروهایی که برای درمان آکنه به کار می­روند مثل ایزوترتینوئین (isotretinoin) که با مهار فعالیت غدد چربی پوست به درمان آکنه کمک می­کند عوارض پوستی می­تواند داشته باشد مثل ریزش مو، درماتیت­ها، و یکی از آنها افزیاش حساسیت به نور است. داروی دیگری در دسته رتینوئیدها آسیترتین (acitretin) است که به صورت کپسول­های خوراکی در درمان پسوریازیس و بیماری­های دیگر به کار می­رود و از عوارض این دارو می­توان به کهیر و آنژیوادم (یک واکنش آلرژیک که بافت­های عمقی­تری نسبت به سطح پوست را درگیر می­کند.) اشاره کرد که در مورد مصرف این دو دارو و تصمیم برای لیزر موهای زائد توصیه می­شود حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند

 

کاهنده­های قند خون: تعدادی از داروهای کاهنده قند خون مثل گلی پیزاید (glipizide) با تحریک آزاد سازی انسولین و افزایش حساسیت به آن کمک به کنترل آن می­کنند اما عوارضی پوستی نیز دارند مثل قرمز شدن پوست، خارش، کهیر و افزایش حساسیت پوست به نور. داروی گلی بن کلامید (glibenclamid)  که با نام های تجاری زیادی ( آپوگیبوراید، دائونیل، گلی بن کلامید گلیمد و...) در بازار وجود دارند با کاهش مقاومت به انسولین باعث کنترل قند خون می­شوند و از عوارض نسبتا شایع مصرف آن میتوان به واکنش افزایش حساسیتی اشاره کرد(قرمزی پوست، راش، خارش و کهیر) و هنگام مصرف این دارو توصیه می­شود که برای تصمیم گیری برای لیزر موهای زائد خود حتما با پزشک مشورت کنید.

 

داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند

 

داروهای مدر (diuretic: افزایش دهنده ادرار): مصرف داروهایی مثل فروزماید (frusemide) و بومتانید (bumetanide: درمان بیماری­های قلبی) و هیدروکلروتیازید ( hydrochlorothiazide) که به طور کلی برای کاهش فشار خون و کمک به درمان بیماری­های قلبی عروقی نیز از عوارض آن­ها حساس شدن پوست و حساسیت به نور است.

 

داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند

 

انالاپرین (enalapril): داروی کنترل فشار خون که به صورت قرص در بازار وجود دارد عوارض جانبی­ای دارد که یکی از آنها در موارد نادر افزایش حساسیت به نور است.

 

داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند

 

آمیودارون (amiodaron): داروی آمیودارون به شکل خوراکی و تزریقی با طولانی تر کردن پتانسیل عمل بافت قلب به کنترل تکی کاردیا (افزایش سرعت ضربان قلب) کمک می­کند.  از عوارض این دارو می­توان از حساسیت پوست به نور و سندروم استیون جانسون یاد کرد.

 

داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند

 

دیلتیازم (diltiazem): یک مهار کننده کانال­های کلسیم (ca channel blocker) در کنترل آنژین (درد در ناحیه قفسه سینه) و افزایش فشار خون و آریتمی استفاده می­شود. این دارو به شکل قرص­های 60mg و 90mg و کپسول و ویال نیز وجود دارد. از عوارض این دارو می­توان به راش پوستی و خارش و حساسیت پوست به نور اشاره کرد.

 

 

داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند

 

هیدروکسی کلروکین (hydroxychloroquine): داروی ضد عفونت مالاریا که علاوه بر درمان مالاریا با سرکوب سیستم ایمنی به کنترل و  درمان بسیاری از بیماری­های خود ایمنی مثل لوپوس و انواع التهابات مفصلی مثل روماتوئید آرتریت کمک می­کند. این دارو به صورت قرص­های 60mg و 200mg وجود دارد.

 

داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند

کینین (Quinine): در درمان مالاریا استفاده می­شود. از عوارض این دارو هم می­شود به افزایش حساسیت به طور کلی یاد کرد هم باعث افزایش حساسیت فرد به نور. در مواردی این دارو حتی می­تواند باعث سندروم استیون جانسون شود ( یک اختلال جدی و سراسری در بدن که حتی می­تواند سبب مرگ شود) این دارو به صورت کپسول و قرص برای درمان مالاریا در دسترس است.

 

واریکونازول: یک داروی ضد قارچ که با تاثیر بر هسته سلول­های قارچمانع تکثیر و بیماری­زایی قارچ می­شوند. از عوارض پوستی این دارو راش­های پوستی هستند که توصیه می­شود هنگام مصرف این دارو پزشک خود را در جریان بگذارید.

 

داروهایی که نباید هنگام لیزر مو مصرف شوند
 • برنز کردن و حمام آفتاب گرفتن ( tanning )


  در این شرایط امکان سوختگی و آسیب ناشی از لیزر موهای زائد بیشتر می شود و از مواردی است که نباید لیزر موهای زائد انجام داد. نه اینکه نتوان هنگامی که فرد پوست خود را برنز کرده از لیزر استفاده کرد اما برنز کردن با افزایش ملانین در سطح پوست باعث می شود که تمرکز گرمای لیزر از روی فولیکول مو برداشته شود. به علاوه در مواردی نیز دیده شده که برنز کردن باعث تغییر رنگ مو و روشن تر شدن آن ها شده و تاثیر مطلوب لیزر را پایین می آورد. پس مهم است که موقع تصمیم برای لیزر موهای زائد از آفتاب دوری کنید و هر سابقه ای از آفتاب گرفتن را به تکنسین خود اطلاع دهید.

 

 • وجود ویتامین A در رژیم غذایی ( vitamin A )


  از دیگر مواردی که نباید لیزر موهای زائد انجام داد می توان به زمان استفاده از مکمل ویتامین A و بتاکارون (پیش ساز ویتامین A) اشاره کرد که پوست را به نور حساس می کند بتاکارون به عنوان پیش ساز ویتامین A است و اگر ویتامین A و بتاکارون به مقدار زیاد مصرف شود می تواند باعث مسمومیت با این ویتامین شود. از علائم این

  از علائم این مسمومیت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • خواب آلودگی
  • تحریک پذیری
  • درد شکم
  • حالت تهوع
  • استفراغ

  پس بهتر است در مواردی که فرد در حال مصرف ویتامین A است لیزر موهای زائد را به بعد از اتمام دوره مصرف ویتامین A موکول کند.


 • درمان های ضد آکنه ( ant-Acne treatment )


  در مواردی داروهایی که برای جوش و آکنه مصرف می شود با از بین بردن چربی سطح پوست باعث آسیب پذیری پوست نسبت به نور می شود. در مواردی که فرد برای درمان جوش های پوستی و آکنه از داروهایی مثل رواکوتان استفاده می کند وضعیت پوست فرد ضعیف تر و بدتر می شود. از عوارض این دارو می توان به خشکی پوست و مخاطات اشاره کرد و دیگر عارضه آن حساس شدن پوست در برابر نور آفتاب به سبب کمتر شدن چربی پوست است. به طور کلی افرادی که از داروهایی که باعث حساسیت بیشتر پوست می شوند استفاده می کنند تا بعد از کامل شدن دوره درمان و کمتر شدن این حساسیت نباید لیزر موهای زائد انجام دهند.

 

 • داروهای ضد انعقاد خون ( anti coagulants )


  از دیگر موارد منع لیزر موهای زائد می تواند به داروهای ضد انعقاد خون اشاره کرد که باعث خون ریزی های کوچک زیر پوست می شود . داروهای ضد انعقاد ، دارویی است که مانع از لخته شدن خون می شود. از عوارض این دارو ها می توان به افزایش ریسک خون ریزی ، سر درد و … اشاره کرد. عمل لیزر موهای زائد می تواند باعث خون ریزی زیر پوستی شود پس بهتر است اگر از داروهای ضد انعقاد مانند هپارین (heparine) یا وارفارین (warfarine) یا آنتاگونیست های ویتامین K استفاده می کنید پزشک را در جریان بگذراید.

  لیستی از داروهای ضد انعقاد خون:

  • ریواکسابان (rivaxaban)
  • آنتاگونیست ویتامین K: نوع خوراکی آن وارفارین (warfarin) است.
  • مهار کننده ترومبین: آرگاتروبان (argatroban)
  • آسپرین ( asprine)
  • کلوپیدوگرل (پلاویکس plavix)
  • و سایر موارد

 

 • خال ها

  خال ها باعث منحرف شدن نور از فولیکول مو و حتی آسیب دیدن پوست می شوند پس هنگام لیزر موهای زائد بهتر است که شات های آن دورتر از خال باشد و اگر تعداد خال ها زیاد یا نزدیک به هم باشند بهتر است به سبب انحراف تمرکز انرژی گرمایی از فولیکول ، منطقه بین آنها لیزر نشود.

 

چه کسانی نباید لیزر مو های زائد انجام دهند

 

 • هرپس ( زگیل )


  تبخال نوعی بیماری مسری است که عامل این بیماری هرپس سیمپلکس (HSV) است که درصورت داشتن این بیماری نباید لیزر موهای زائد انجام شود. در بسیاری از موارد این بیماران هیچ آگاهی از بیماری خود ندارند. بهتر است قبل از لیزر موهای زائد خود ابتدا زگیل های خود را با درمان هایی مثل سوزاندن یا کرایوتراپی از بین ببرید و سپس از داروهای ضد ویروسسی مثل آسیکلوویر و موارد مشابه آن بسته به نظر پزشک استفاده کنید.

 

 • عفونت پوستی فعال


  زخم باز و عفونی یا درگیری قارچ در سطح پوست از مواردی است که نباید لیزر موهای زائد انجام شود و تا بهبود کامل عفونت ، عمل لیزر را به تعویق بیاندازید.

 

 • واکنش شدید مداوم

  واکنش های آلرژیک مانند درماتوزهای بولولیک ، کهیر یا واکنشهای آلرژیک اخیر بهتر است عمل لیزر موهای زائد با مشورت و بررسی دقیق تر پزشک صورت گیرد.

 

 • پرمویی ( هیرسوتیسم )


  هیرسوتیسم، رشد غیرقابل توجیه موها به سبب مشکلات هورمونی در سر و صورت و شکم و پشت است که موها غالبا سیاه و کلفت هستند. شیوع این موضوع در خانم ها هرچند زیاد نیست اما به خاطر مشکلات هورمونی یا زنان دیده می-شود. اگر فرد علامتی از هیرسوتیسم داشته باشد بهتر است قبل از لیزر موهای زائد برای مشورت به پزشک غدد یا زنان مراجعه کند.

 

 • داروهایی که حاوی طلا هستند


  این داروها که در درمان بیماری های آرتریت روماتویید به کار می روند می توانند عوارض پوستی داشته باشند. در این موارد قبل از مشورت با پزشک نباید لیزر موهای زائد انجام شود.

 

نویسنده : دکتر میلاد فریدونی