دانستنی های کرم ضد آفتاب


همه پوست ها صرف نظر از نوع و رنگ پوست نیاز به کرم ضد آفتاب دارند. همه پوست ها آسیب پذیر هستند وآفتاب در تمام تایپ های پوستی می تواند باعث آفتاب سوختگی و افزایش حساسیت و آسیب به پوست شود. البته به خاطر داشته باشیم که آفتاب در به وجود آمدن ویتامین D در بدن موثر است اما در برخورد با پوست بهتر است محافظت لازم انجام شود. بعد از توجه به اینکه کرم ضد آفتاب چقدر در سلامت پوست و به طور کلی سلامت بدن موثر است ممکن است برای ما سوالاتی پیش بیاید که چه کرم ضد آفتابی بخریم؟ با چه کیفیتی؟ کدام محصول برای ما مناسب تراست ؟ کرم ضد آفتاب را چقدر پیش از بیرون آمدن از خانه روی پوست خود بزنیم؟ و سوالاتی دیگر از این قبیل.

توصیه های مصرفی و ویژگی های مهم کرم ضد آفتاب خوب

 

توجه به SPF درج شده روی کرم های ضد آفتاب

SPF یا فاکتور محافظت پوست در برابر آفتاب (sun protection factor) از مهم ترین مواردی است که هنگام انتخاب یک کرم ضد آفتاب خوب باید به آن توجه کرد.

بد نیست بدانیم که هیچ ضد آفتابی با هر SPF نمی تواند 100% از پوست در برابر آفتاب محافظت کند اما می تواند می تواند باعث شود که شما مدت بیشتری در معرض آفتاب باشید بدون اینکه آسیب پوستی جدی داشته باشید. کرم ضد آفتاب خوب با SPF بالاتر در محافظت از پوست عملکرد بهتری دارد اما گران روی آن بیشتر است یا به بیانی دیگر غلیظ تر است و این غلیظ تر بودن ممکن است که برای خیلی ها خوشایند نباشد اما بدانید که اگر روزی تصمیم داشتید در محیطی مثل ساحل باشید بهتر است که از کرم ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید. حداقل SPF مورد قبول برای پوست 30 است یعنی اگر ضد آفتابی روی خود SPF30 داشت برای سلامت پوست مناسب است. در مورد SPF نکته دیگری که مطرح است این است که اگر چه کرم ضد آفتاب با SPF بالا (فاکتور محافظت پوست در برابر آفتاب) برای پوست محافظت بیشتری به همراه دارد اما ماندگاری آن روی پوست بیشتر از بقیه ضد آفتاب ها نیست و در صورت لزوم یا بیشتر ماندن در معرض خورشید حتما تمدید شود.

 

کرم ضد آفتاب

محافظت از پوست در برابر UVA و UVB با کرم ضد آفتاب

انواع مختلف اشعه که خورشید تولید می کند می تواند در مواردی به پوست ما آسیب بزند.

اشعه فرابنفش (UVA) و اشعه (UVB). اشعه (UVB) باعث آفتاب سوختگی و آسیب به پوست می شود. اشعه (UVA) بر خلاف (UVB) از شیشه عبور می کند و در لایه های پایین تری از پوست تاثیر می گذارد و حتی گاهی متوجه سوختگی آن نیز نمی شوید.

به خاطر موارد بالا است که هنگام خرید ضد آفتاب بهتر است عباراتی مثل “UVA/UVB protection,” یا “multi-spectrum” را روی ضد آفتاب ببینید. معیار برای محافظت در برابر UVAوB از یک مثبت + تا چهار مثبت ++++ متغیر است.

دو ماده ای که می توانند پوشش مناسبی برای UVA باشند یکی "آووبنزون" و دیگری "اکسید روی (زینک اکساید)" است . پس هنگام جست و جو برای ضد آفتاب بهتر است مطمئن باشید که ضد آفتاب شما یکی از این دو ماده را دارد.

به خاطر اهمیت زیاد بهتر است یک بار دیگر یادآور شویم که هردو اشعه UVA و UVB می تواند باعث شکستگی و چروک و علائم پیری شود و این مهم ترین عاملی است که می-تواند باعث سرطان شود پس بهتر است هنگام خرید توجه به محافظت شدن در برابر این دو اشعه خورشیدی داشته باشید.

 

کرم ضد آفتاب

معدنی یا شیمیایی بودن کرم ضد آفتاب

ممکن است که شما واژه فیزیکی یا ارگانیک را در جای دیگر دیده باشید. در نهایت تفاوت در نحوه عملکرد است و آن هم به میزان 10-5% و هر دو این ترکیبات اشعه های خورشیدی را جذب می کنند و مانع از آسیب به پوست می شوند. ضد آفتاب فیزیکی یا معدنی (غیرارگانیک): مواد معدنی یا غیرآلی (غیرارگانیک) که در محصولات ضد آفتاب استفاده می شود، دی اکسید تیتانیوم (Titanium dioxide) و اکسید روی (zink oxide) است. این دو ماده که پیش تر هم گفته شد در محصولات ضد آفتابی باید حضور داشته باشند بیش از 95% اشعه های مضر به محافظت از پوست کمک می کند. (تنها این دو ماده مورد تایید FDA هستند.)

 

کرم ضد آفتاب

هر چند وقت یکبار بهتر است که از محصولات ضد آفتاب استفاده کنیم ؟

توصیه بسیاری از پزشکان است که هر 365 روز سال را هم مسواک بزنیم هم ضد آفتاب استفاده کنیم. توصیه بسیاری از پزشکان این است که اگر قرار است مدت طولانی را زیر آفتاب باشید (خصوصا آفتاب ایران که در فصل تابستان بسیار داغ هم هست) هر دو ساعت ضد آفتاب رو روی صورت، گوش، و سایر نقاطی که در معرض آفتاب هستند تمدید کنید. به علاوه اصلا به رنگ پوست خود در استفاده از ضد آفتاب توجه نکنید و به مقدار کافی از ضد آفتاب استفاده کنید. دیده شده که سرطان پوست در افرادی که پوست تیره دارند شاید به این دلیل باشد که افرادی که پوست تیره تری دارند بر این باورند که پوستشان نیاز به ضد آفتاب ندارند.

اگر بیشتر روز در خانه هستیم باز باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

برای کاهش ریسک سرطان های پوست ناشی از اشعه های خورشید و کاهش چین و چروک پوستی بسته به اندازه ای که در معرض نور خورشید قرار می گیرید در نقاطی از بدن که احتمالا در معرض خورشید می توانند باشد ضد آفتاب استفاده کنید. نکته مهمی که در این بخش دانستن آن خالی از لطف نیست این است که حداقل 20 دقیقه زمان نیاز است تا ضد آفتاب روی پوست شما بماند و توصیه می شود که 15 تا 20 دقیقه قبل از خارج شدن از خانه حتما ازضد آفتاب استفاده کنید.

آیا برای بدن مهم است از ضد آفتاب دیگری استفاده شود ؟

بسیاری از پزشکان بر این باورند که تفاوتی نمی کند که برای بدن از ضد آفتاب دیگری استفاده شود و در بسیاری از موارد تنها هزینه مطرح است. البته در نظر داشتن اینکه صورت نسبت به سایر نقاط بدن حساس تر است کمک می کند که هنگام استفاده از ضد آفتاب برای صورت خصوصا برای استفاده روزمره محصولاتی استفاده کنیم که مقدار چربی پایه آنها کمتر باشد و مانع از بسته شدن منافذ پوست شود و احتمال به وجود آمدن آکنه و جوش را از بین ببرد.

در مورد کودکان و نوزادان باید از چه مواردی استفاده کرد؟

برای نوزادان و کودکان و به طور کلی افرادی که پوست حساس دارند متخصصان پوست توصیه می کنند از ضد آفتاب های معدنی (مورد توضیح داده شده شماره 3) که واکنش های آلرژیک آن کمتر است استفاده کنیم. مثلا یک کرم ضد آفتاب با فورمول اکسید روی (zink oxide) در آن به خاطر خاصیت ضدحساسیتی که دارد می تواند یک انتخاب مناسب باشد.

آیا مواد موجود در ضد آفتاب می تواند باعث آسیب به بدن شوند؟

سازمان FDA به شدت از نظر ایمنی محصولات ضد آفتاب را بررسی می کنند و از این بابت جای نگرانی نیست اما اگر پوست حساسی دارید که مستعد واکنش های حساسیتی است بهتر است از ضد آفتاب هایی استفاده کنید که مواد شیمیایی آن کمتر باشد و مواد معدنی ( فیزیکی، مورد شماره 3 و 7) در آن بیشتر باشد. مثلا محصولاتی که حاوی دی اکسید تیتانیوم (Titanium dioxide) و اکسید روی (zink oxide) باشند. در سایر مقالات این سایت مقداری راجع به مرطوب کننده ها گفته شد و موادی که بهتر است در مرطوب کننده ها نباشد. اینجا نیز توصیه می شود موادی مانند عطر و خوش بو کننده در ضد آفتاب کمتر باشد احتمال واکنش حساسیتی کمتر می شود. در موارد استفاده از ضد آفتاب شنیده شده که اکسی بنزون (یکی از ترکیبات شیمیایی ضد آفتاب) با اختلالات هورمونی در ارتباط است. در مقالات جدید مطالعات به این نتیجه رسیده که مدت زمانی طولانی ( حدود 200 سال) زمان نیاز است که تاثیر این ماده شیمیایی با اختلالات هورمونی همراهی داشته باشد و عملا اکسی بنزون تاثیر مخربی روی هورمون ها ندارد.

چگونه کرم ضد آفتاب مناسب پوست خود را انتخاب کنم؟

بسیاری از سایت ها امروز به شما کمک می کنند تا یک ضد آفتاب خوب برای خود انتخاب کنید و هنگام خرید یه موارد ذکر شده توجه داشته باشید مثلا SPF (فاکتور محافظت کننده پوست در برابر آفتاب) که حداقل 30 باشد یا محافظت در برابر اشعه ها “UVA/UVB protection,” or “multi-spectrum” و شیمیایی و معدنی بودن آن و سایر فاکتورهای ذکر شده برای انتخاب کمک بگیرید.

 • پوست خشک: به دنبال کرم ضد آفتاب باشید که حاوی مرطوب کننده نیز باشد و از اسپری ها خودداری کنید زیرا اغلب حاوی الکل خشک کننده پوست هستند.
 • پوست تیره: از ضد آفتاب هایی شیمیایی استفاده کنید تا آن سفیدی که در مورد ضد آفتاب-های معدنی گفته شد ضاهر شما را خراب نکند و اگر تصمیم دارید از ضد آفتاب های فیزیکی با مواد معدنی استفاده کنید توجه کنید که علامت "SHEER" روی آن باشد.
 • پوست مستعد آکنه: در مواردی که پوست شما مستعد آکنه است بهتر است از کرم ها کمتر استفاده شود خصوصا کرم هایی که ممکن است منافذ پوست را مسدود کند.
 • پوست چرب: ما میگوییم پوست چرب مستعدتر برای آکنه است اما نه لزوما چربی باعث جوش و آکنه شود و بهتر است در مورد پوست چرب توجه خود را معطوب به ژل ها یا کرم هایی کنید که سبک تر هستند. ضد آفتاب هایی که حاوی الکل هستند (به شرط خشک نکردن تمام چربی صورت) برای پوست چرب مناسب تر هستند.
 • در مواردی که پوست حساس دارید از محصولات معدنی ( مورد شماره 3 ) استفاده کنید و توجه کنید که الکل و عطر در ضد آفتاب به کار نرفته باشد.

 

خلاصه:

 

 • هنگام انتخاب یک ضد آفتاب حتما توجه کنید که حداقل SPF بیشتر از 30 باشد
 • ضد آفتاب باید بتواند مانع از آسیب اشعه های خورشید شود. اصطلاح “UVA/UVB protection,” or “multi-spectrum” را باید داشته باشد.
 • به معدنی یا شیمیایی بودن ضد آفتاب توجه فرمایید در مواردی که پوست حساس دارید بهتر است از ضد آفتاب معدنی یا فیزیکی استفاده کنید ( زینک اکساید یا دی اکسید تیتانیوم)
 • بهتر است هرروز از ضد آفتاب استفاده کنیم و حتی زمان هایی که خانه هستیم نقاطی از بدن که احتمال قرار گرفتن در برابر آفتاب دارد را با ضد آفتاب بپوشانیم
 • در مورد پوست صورت بهتر است از ضد آفتاب هایی استفاده کنیم که کمتر بر پایه چربی باشند یا اگر پوست حساسی داریم از مواردی که حاوی عطر و الکل هستند استفاده نکنیم.
 • در کودکان و نوزادان و به طور کلی افراری که پوست حساسی دارند از محصولات فیزیکی یا معدنی که حساسیت زایی کمتری دارد استفاده کنیم.