تفاوت لیزر موهای زائد الکساندرایت، دایود و آی پی ال


لیزر‌های مختلفی در درمان موهای ناخواسته استفاده می‌شود:  با کوتاه شدن طول موج مقدار جذب نور در پوست تیره بیشتر می شود و عمق نفوذ لیزر کاهش میابد در نتیجه لیزر الکساندرایت و دیود که در پوست‌های روشن بهتر عمل می‌کنند و لیزر‌های ان- دی / یگِ با طول موج بلند (Nd: YAG Laser Long Pulsed)که در پوست های تیره ایمن‌تر و بهتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. دستگاه های IPL و Elight که با سیستم فلش لامپ زنون کار می کنند شامل تمامی طول موج ها می باشد در نتیجه این فناوری برای پوست های تیره بسیار دردناک خواهد بود. در ادامه نقطه اثر لیزرهای متفاوت و تایپ پوست های مناسب برای هر لیزر بیان شده است. در شکل زیر تایپ پوست های مختلف جهت اطلاعات تکمیلی نشان داده شده است.


هر چه موها تیره‌‌تر و ضخیم‌تر و نیز پوست روشن‌تر باشد، تاثیر لیزر بیشتر است.
اکثر لیزرها بر موهای بور و کم‌رنگ تاثیر کمی دارند و حدوداً می‌توانند ۳۰ تا ۴۰ درصد این موها را کاهش دهند. افراد با موی بلوند و روشن کاندید خوبی برای لیزر جهت کاهش موهای ناخواسته نمی‌باشند و نیاز به جلسات درمانی بیشتری دارند.
گرچه لیزر ایمن است اما در دوران بارداری، با توجه به حساسیت افراد و مسائل قانونی متعاقب آن، بهتر است از لیزر استفاده نشود.
جهت آگاهی بیشتر شما در زمینه تفاوت لیزر موهای زائد با دستگاههای مختلف برخی انواع جدید توضیح داده میشود.

لیزرهای زیر برای درمان موهای زائد توصیه می شود:
سیستم لیزر الکساندرایت  با طول موج 755 نانومتر. با توجه به طول موج کوتاه این لیزر، لیزر الکسانداریت برای از بین بردن موهای زائد بور و باریشه های کم عمق و کرکی مناسب است. کاندیداهای مناسب برای این لیزر تایپ پوستی یک و دو هستند. این تایپ پوستی در کشورهایی مانند روسیه و آلمان یافت می شود. در صورت استفاده از این لیزر در تایپ پوست های تیره تر، اثربخشی آن پایین آمده و برای بیمار درد آور خواهد بود.


سیستم لیزر دیود با طول موج 810_800 نانومتر. با توجه به طول موج بلندتر این لیزر دایود نسبت به لیزر الکساندرایت، عمق نفوذ این لیزر بیشتر بوده که باعث می شود نقطه اثر آن در ریشه موهای تیره باشد. همچنین با توجه به جذب پایین تر طول موج دایود لیزر در پوست تیره، درد آن نیز نسبت به طول موج لیزر الکساندرایت کمتر خواهد بود. در نتیجه لیزر دایود برای تایپ پوست های 3 و 4 مناسب بوده و در عین موثر بودن، کمترین درد را برای این تایپ پوستی به همراه دارد. استفاده از دایود لیزر برای از بین بردن ریشه موهای زائد توصیه می شود. با استفاده از این طول موج در مدت زمان کوتاه تری نسبت به لیزر الکس نتیجه دلخواه حاصل می شود. تایپ پوستی 3 و 4 تایپ پوست کشور ایران و اکثر کشورهای خاورمیانه است.


سیستم لیزر Nd-YAG با طول موج 1064 نانومتر. این طول موج بلند ترین طول موج برای انجام عمل رفع موی زائد است. این طول موج به بذرهای خفته دسترسی داشته و باعث از بین رفتن آن ها می شود. همچنین این طول موج کمترین جذب را برای پوست های تیره تایپ پوست 5 و 6 (هند و آفریقا) دارد. استفاده از این طول موج برای تمامی تایپ پوست ها به علت تاخیر اندازی در بازگشت مو توصیه می شود.
در شکل زیر عمق نفوذ و نقطه اثر طول موج های متفاوت نشان داده شده است.


IPL چیست؟
آی پی ال intense pulse light یعنی سیستم های نور شدید پالسی. در اصل لیزر نیست بلکه فلش لامپهای زنون هستند که نور چند طول موجی و non coherent ایجاد می کنند که قادر است اثرات گوناگون بر روی ساختارهای مختلف پوست داشته باشد و می توان با گزینش فیلترهای مناسب اثر دلخواه برای اهداف مشخص را بدست آورد. دستگاه  IPLروش محبوبی جهت برداشتن موهای زائد و جوان سازی پوست و روشن نمودن لکهای صورت وهم چنین آثار سطحی جوش های صورت (آکنه ) می باشد. دستگاه IPL لیزر نیست اما کارایی و عملکرد مشابه دارد. ارزانتر است.
سیستم نوری IPL نیز با روش کار کردی مشابه لیزر ها در درمان موهای زائد به کار می رود. انواع جدید IPL همان E-LIGHT است که علاوه بر نور از رادیوفرکانس نیز به طور همزمان استفاده می کند و به همین دلیل روی موهای کم رنگ (طلایی ، سفید) اثر بهتری دارد. با توجه به پهن باند بودن طیف خروجی از این وسیله، اشعه آن شامل تعداد زیادی طول موج به اضافه طول موج های یاد شده می باشد. در نتیجه این فناوری برای تایپ پوست های 4، 5 و 6 دردناک خواهد بود و توصیه نمی شود.