جوش بعد از لیزر موهای زائد و درمان آن


از بین بردن موهای زائد به روش های مختلفی انجام می شود. اپیلاسیون، واکس کردن، کندن موها با نخ یا سایر موارد با کندن مو و تحریک پوست باعث به وجود آمدن جوش های پوستی می شود. لیزر موهای زائد یک روش حذف موهای زائذ است که تهاجم کمتری به پوست و لایه های آن دارد اما به هر حال هنوز هم بیماران جوش ، بعد از لیزر موهای زائد را تجربه می کنند.

در این مقاله راجع به جوش بعد از لیزر موهای زائد و موارد زیر پرداخته می شود.

  • چرا بعد از لیزر موهای زائد جوش به وجود می آید؟
  • چگونه از جوش بعد از لیزر موهای زائد جلوگیری کنیم؟
  • آماده شدن برای جلسات بعدی لیزر موهای زائد
  • آیا جای جوش ها روی سطح پوست می ماند؟
  • بهترین روش برای درمان جوش های لیزر موهای زائد چیست؟

 

جوش بعد از لیزر موهای زائد

 

چرا جوش بعد از لیزر موهای زائد به وجود می آید؟

 

آکنه و جوش زمانی اتفاق می افتد که چربی و میکروب آکنه در منافذ بسته پوست حبس شوند. در طی لیزر موهای زائد گرمای ناشی از اشعه لیزر باعث بازتر شدن منافذ پوست می شود و این پوست به عفونت های پوست حساس تر می شود، حال اگر این باکتری پروپیونیوم آکنه وارد این منافذ شود و با سلول های مرده پوست و چربی گیر بیافتد احتمال وجود آکنه زیاد می شود و در سطح پوست شاهد جوش بعد از لیزر موهای زائد خواهیم بود. در برخی موارد این برامدگی ها به خاطر واکنش های التهاب پوست است. در مواردی دیگر عدم مراقبت های لازم باعث ایجاد جوش بعد از لیزر موهای زائد می شود.

 

جوش بعد از لیزر موهای زائد

 

چگونه از جوش زدن بعد از لیزر موهای زائد جلوگیری کنیم؟

 

بهترین راه جلوگیری از به وجود آمدن جوش بعد از لیزر موهای زائد روی سطح پوست جلوگیری از دلایل به وجود آمدن این جوش ها است.

تمیز نگه داشتن سطح پوست

پس از اتمام جلسه لیزر موهای زائد ، پوست خود را تمیز نگه دارید  و مطمئن شوید چیزی روی پوست نمانده باشد (که با عفونی کردن پوست امکان به وجود آمدن جوش ها را زیاد کند). به علاوه برای کمتر کردن التهاب و قرمزی از کرم ها و پمادهایی استفاده کنید حاوی مواد التیام بخش، ترمیم کننده مثل آلوئه ورا و ضد التهاب باشند. یک ماده بسیار موثر که هم خاصیت آنتی بیوتیکی دارد هم ضد حساسیت و ضد التهاب است روغن درخت چای است که بسیار می تواند کمک کننده باشد.

عدم استفاده از کرم‌ها و پمادهای سنگین

یکی دیگر از مواردی که برای جلوگیری از جوش بعد از لیزر موهای زائد باید رعایت کرد این است که تا تا حد امکان از کرم ها و پمادهایی که مقدار زیادی چربی در خود دارند برای روی پوست استفاده نکنید و کرم های سبک تر را جایگزین آن کنید و اصطلاحا اجازه دهید پوست شما نفس بکشد. به خاطر داشته باشید بهترین راه درمان جوش های بعد از لیزر موهای زائد جلوگیری از به وجود آمدن آن هاست.

 

جوش بعد از لیزر موهای زائد

 

از محیط گرم و عرق کردن دوری کنید.

 

برای پوست گرما بعد از لیزر موهای زائد بسیار نامناسب است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید یکی از نمونه های این موارد است که باید از آن دوری کرد. هرچیزی که دمای بدن را افزایش دهد و باعث افزایش تعریق شود و این تعریق زمینه را برای رشد باکتری ها مهیا می کند. حداقل تا دو سه روز توصیه می شود که از سونا و حمام آب گرم و حمام بخار دوری کنید و اگر مصمم بر ورزش کردن هستید حتما ورزش های سبک انجام دهید.

جوش بعد از لیزر موهای زائد

 

با پوست خود مهربان باشد

اگر در روزهای آتی لیزر موهای زائد خود جای زخم، سوختگی و تاول یا جوش مشاهده کردید ترجیحا آن ها را دست کاری نکنید تا از عفونی شدن سایر قسمت های پوست جلوگیری کرده باشید.

عدم استفاده از موارد آرایشی بهداشتی نامناسب

اگر تصمیم بر استفاده از تمیز کننده ها یا مواد آرایشی بهداشتی برای پوست خود داشتید سعی کنید از موادی استفاده کنید که پوستتان را تحریک نکند و حتما روی برچسب محصولات علامت غیر کومدون زا یا "noncomedogeni" باشد .

 

جوش بعد از لیزر موهای زائد

 

التهاب، تحریک پوست و خارش

خارش پوست (و خاراندن آن) یکی از عوامل تحریک پوست است که این تحریک علاوه بر قرمزی و التهاب می تواند منتهی به عفونت های کوچک شود که باعث به وجود آمدن جوش بعد از لیزر موهای زائد روی سطح پوست شود . در این موارد از کرم های خنک کننده، یخ (البته یخ را مستقیم روی پوست خود قرار ندهید)، کرم های حاوی عصاره آلوئه-ورا یا کرم هایی بدون نسخه حاوی کروتیکواستروید برای پوست خود استفاده کنید.

موارد منع مصرف لیزر موهای زائد

مواردی که تحت عنوان موارد منع لیزر موهای زائد نام برده می شوند می توانند باعث به وجود آمدن جوش روی سطح پوست شوند پس بهتر است پیش از اولین جلسه با پزشک راجع به داروها و شرایط خود مشورت کنید.

درمان بیماری ها و مشکلات زمینه ای

یکی دیگر از مواردی که بر بیشتر شدن جوش های بدن تاثیر گذار است مشکلات هورمونی است البته مقالاتی وجود دارند که به عنوان مثال رابطه بین سندروم تخمدان پلی کیستیک و افزایش تعداد جوش ها را بعد از لیزر موهای زائد رد کند اما به طور کلی مشکلات هورمونی مثل همین مورد ذکر شده (سندروم تخمدان پلی کیستیک) با بیشتر شدن اکنه همراه است و توصیه می شود که با داروهای هورمونی ابتدا سعی در درمان مشکلات زمینه ای کنید سپس به برای کمتر شدن جوش های بعد از لیزر به فکر اقدام های درمانی باشید.

آماده شدن برای جلسات بعدی لیزر موهای زائد

 

مواردی که درطول جلسه اول لیزر موهای زائد باید توجه کرد

در طول جلسه اول که با پزشک خود مشورت می کنید مهم است لیست داروهایی که استفاده می کنید را در اختیار پزشک بگذارید به علاوه اگر بیماری یا شرایط خاصی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

مواردی که چند ماه پیش از لیزر موهای زائد باید رعایت شوند

برای جلوگیری از آسیب پوست باید از چند ماه پیش از لیزر از آفتاب گرفتن و برنز کردن و یا اسپری های برنز کننده استفاده دوری کنید. خصوصا نزدیک به جلسات بهتر است که موهای خود را نیز با روش-های اصلاح کنید که موها را از ریشه جدا نکند مانند واکس و نخ انداختن.

مواردی که هفته قبل از لیزر موهای زائد باید رعایت شوند

از محصولات شیمیایی مراقبت از پوست و لایه بردارهای قوی دوری کنید

آیا جای جوش ها بعد از لیزر موهای زائد روی سطح پوست می ماند؟

 

جوش بعد از لیزر موهای زائد مثل سایر جوش های بدن است که در مشکلات مربوط به آکنه به وجود می آید و در صورتی که موارد بهداشتی مربوط به آکنه مثل عدم دستکاری یا استفاده صحیح از کرم ها و پمادها را انجام دهید جای نگرانی برای این جوش ها و اسکار ناشی از آن ها وجود ندارد.

بهترین روش برای درمان جوش بعد لیزر موهای زائد چیست؟

 

در مواردی که جوش های بعد از لیزر موهای زائد بیشتر از حد خفیف تا متوسط باشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مقداری تخصصی تر ارزیابی شوید اما در این مقاله به داروهای خانگی و بدون نسخه آکنه خفیف تا متوسط می پردازیم.

درمان ها و داروهای موضعی برای جوش های بعد از لیزر مو زائد

 • خط اول درمان برای درمان و کمتر شدن جوش ها رتینوئیدهای موضعی هستند. این داروها کومدون و میکرو کومدون ها را از بین می برند و مانع بیشتر شدن جوش ها می شوند به علاوه خواص ضدالتهابی این داروها بسیار در کمتر شدن جوش ها موثر است. از انواع این داروها شامل موارد زیر هستند.0
 • ترتینوئین
 • آداپالن (اثرات تحریکی کمتری نسبت به سایر رتینوئیدها)
 • آداپالن (اثرات تحریکی کمتری نسبت به سایر رتینوئیدها )
 • تازاورتن (به هیچ وجه حتی در شک به بارداری هم نباید استفاده کرد)
 • ایزوترتینوئین
جوش بعد از لیزر موهای زائد

 

داروی دیگری که برای آکنه و جوش خفیف تا متوسط استفاده می شود بنزوئیل پرکسید است که با ممانعت از رشد باکتری های P.Acne مانع از به وجود آمدن جوش ها می شوند.

 

جوش بعد از لیزر موهای زائد

 

 • در موارد داروهایی هورمونی و آنتی بیوتیک های خوراکی و ... نیز نیاز است که توصیه می شود فقط به تایید و دستور پزشک استفاده شود.
 • آنتی بیوتیک های موضعی مثل اریترومایسین، کلیندامایسینو سولفاستامید سدیم با از بین بردن باکتری های سطح پوست بسیار در کمتر شدن این جوش ها موثر هستند.
 • نکته قابل ذکری که توصیه می شود به آن توجه کنید این است که خیلی از این داروهای ذکر شده خود از موارد منع استفاده از لیزر موهای زائد هستند.

سوالات رایج راجع به لیزر موهای زائد.

 

آیا لیزر باعث لک و جوش روی پوست می شود؟

 

بهتر است در مواردی که پوست چرب و مستعدی دارید تا پایان درمان های مربوط به آکنه و کمتر شدن التهاب پوستی لیزر موهای زائذ به تعویق بیافتد.

 

بعد از جوش زدن در سطح پوست خصوصا در ناحیه بیکینی چه اقدامی انجام دهیم؟

 

بعد از لیزر موهای زائد بیکینی تا حد امکان اجازه دهید تا منطقه آسیب دیده در معرض هوای آزاد باشد و از کرم های ترمیم کننده مثل سیکالفیت یا یا سیگل استفاده کنید. به علاوه به هیچ عنوان جای جوش ها را دستکاری نکنید و نگران عوارض لیزر موهای زائد بیکینی نباشید.

 

نویسنده : دکتر میلاد فریدونی