عوارض لیزر موهای زائد صورت و درمان آن

عوارض لیزر موهای زائد صورت و درمان آن


صورت یکی از مهم‌ترین مناطق بدن است و برای زیبایی می‌توان گفت که مهم‌ترین است. عوارض لیزر مو‌های زائد صورت پس از حذف موهای زائد صورت برای بسیاری از خانم‌ها و آقایان آزار دهنده است و اگر روی صورت بماند می‌تواند نمای ناخوشایندی را داشته باشد. برای همین انتخاب یک روش مناسب و کم خطر برای حذف موهای زائد بسیار مهم است.

فناوری لیزر موهای زائد را در سایر مقالات این سایت به طور مفصل بیان شده و در این مقاله صرفا به عوارض لیزر موهای زائد صورت و آمادگی برای لیزر پرداخته می‌شود.

به لحاظ ایمنی لیزر موهای زائد صورت به طور کلی یک روش بی خطر است و اگر توسط یک اپراتور مجرب انجام گیرد و مراقبت‌های پیش و پس از آن رعایت شود تقریبا عوارض لیزر مو‌های زائد صورت به صفر می رسد و عوارض بالینی برای آن وجود ندارد .

به لحاظ زمان و مولفه‌های راحتی لیزر موهای زائد صورت حداکثر چند دقیقه طول می‌کشد و مراقبت‌های بعد از آن هم بسیار ساده است.

منایع معتبری وجود دارد که نشان می‌دهد در سال‌های پیشین بیش از 70% بیماران از لیزر موهای زائد خود راضی بوده اند و کم تر از 30% افراد عوارض لیزر مو‌های زائد صورت را گزارش کرده اند.

در این مقاله به موارد زیر پرداخته می‌شود:

 • لیزر موهای زائد صورت چگونه انجام می‌شود؟
 • فولیکولیت و لیزر موهای زائد آقایان.
 • لیزر موهای زائد در کدام مناطق بیشتر انجام می‌شود؟
 • آیا خطرات و عوارضی وجود دارد؟
 • آیا می‌توان از لیزر مو‌های زائد انتظار نتایج دائمی داشت؟
 • آماده سازی صورت برای لیزر  صورت شامل چه مواردی می‌شود؟
 • مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد صورت شامل چه مواردی می‌شود؟

 

لیزر موهای زائد صورت چیست و چگونه کار می‌کند؟

 

یک روش پزشکی غیر تهاجمی که با افزایش دمای فولیکول مو در لایه درم موهای زائد را از بین میبرد.

لیزر موهای زائد در افرادی که پوست روشن و موهای تیره‌ای دارند بسیار کارآمد و بدون عارضه است. به لطف فناوری جدیدی که در لیزر موهای زائد به کار می‌رود لیزر موهای زائد برای افرادی که حتی پوست تیره‌ای نیز دارند و یا موهای روشن‌تری دارند نیز قابل انجام است. خصوصا اگر اینکار در یک مرکز معتبر به وسیله اپراتور مجرب انجام شود.

پیش از لیزر صورت شما توسط پزشک یا اپراتور صورت شما را بسیار تمیز می‌کنند و بعد از جلسه اول یک ژل بی‌حس کننده روی ناحیه‌ی لیزر صورت اعمال می‌شود تا درد و سوزش طبیعی ناشی از لیزر به حداقل برسد. اگر تجربه لیزر موهای زائد را داشته باشید می‌دانید که لیزر مانند خوردن یک کش پول روی پوست است و یک سوختگی و گزگز سطحی و موقت روی پوست ایجاد می‌کند.

البته نگران نباشید لیزر موهای زائد صورت مدت زمان بسیار کمی (حدود 15-20) زمان می‌برد و احساس سوختگی آن نیز بسیار موقتی است.

 

فولیکولیت و لیزر موهای زائد در آقایان

 

آقایان برای مرتب بودن و داشتن ظاهری مناسب‌تر به طور مرتب موهای صورت خود را شیو می‌کنند و فولیکولیت یکی از عوارض این شیو کردن با تیغ است که معمولا با درد و ناراحتی‌های ظاهری همراه است. لیزر موهای زائد صورت یکی از بهترین روش‌های حذف موهای زائد و جلوگیری از به وجود آمدن فولیکولیت است. به علاوه یکی از بهترین درمان‌های فولیکولیت نیز استفاده از لیزر موهای زائد است که با از بین بردن فولیکول مو امکان به وجود آمدن فولیکولیت را از بین می برد.

 

فولیکولیت

فولیکولیت­‌های ناشی از شیو با تیغ که به وسیله لیزر موهای زائد درمان شده­اند

 

لیزر موهای زائد صورت در کدام نقاط بیشتر انجام می‌شود؟

 

در هر نقطه ای از بدن لیزر موهای زائد امکان انجام شدن دارد  اما در نقاطی به سبب زیبایی بیشتر و ایمنی بیشتر  و کمتر بودن عوارض لیزر مو‌های زائد صورت انجام می‌شود مثل:

 • چانه
 • لب بالا
 • بین دو ابرو
 • گونه‌ها
 • خط ریش در آقایان
 • خط پشت گردن

توصیه می‌شود  مناطق حساس مثل گونه یا بین دو ابرو برای جلوگیری از عوارض لیزر مو‌های زائد صورت توسط اپراتور مجرب و در مراکز معتبر انجام شود.

 

آیا امکان عوارض لیزر موهای زائد صورت وجود دارد؟

 

پوست صورت نسبت به سایر نقاط بدن نازک‌تر و آسیب‌پذیرتر است اما به هیچ وجه باعث نمی‌شود که حتما  احتمال به وجو آمدن عوارض لیزر موهای زائد وجود داشته باشد.

 • عوارض جانبی لیزر مو‌های زائد که شامل سرخی و ورم و تحریک پوست است کوتاه و موقتی است و معمولا به طور خود به خود برطرف می‌شود.
 • قرمزی و درد خفیف یک عارضه آزار دهنده است که غالبا نگران کننده نیست چون هم موقتی است هم با مراقبت‌های ساده به طور کامل خوب می‌شود.
 • عوارض جدی‌تری وجود دارد که بسیار نادر هستند مثل تغییر رنگ پوست یا سوختگی با لیزر که درمان آن‌ها نیز بسیار ساده است.

 

آیا می‌توان انتظار نتایج دائمی را از لیزرموهای زائد داشت؟

 

با از بین رفتن فولیکول مو رشد موها به طور کامل متوقف می‌شود و اگر مشکلاتی هورمونی یا موارد ذکر شده در موارد منع مصرف لیزر موهای زائد را نداشته باشید می توان گفت که بعد از اتمام دوره‌ها صرفا نیاز است به طور سالیانه یک تا دو جلسه لیزر را تمدید کنید.

 

آماده سازی برای لیزر موهای زائد صورت شامل چه مواردی است؟

 

توصیه می‌شود پیش از لیزر موهای زائد صورت علاوه بر اینکه به موارد منع مصرف لیزر موهای زائد توجه می‌کنید برای کم تر شدن احتمال عوارض لیزر مو‌های زائد صورت موارد زیر را رعایت کنید:

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خصوصا در روز‌های پیش از لیزر موهای زائد صورت خود داری کنید. از استفاده از لایه بردارها و یا سایر داروهای شیمیایی که پوست را حساس می‌کند از یک هفته پیش از لیزر موهای زائد صورت خودداری کنید.

حتما حتما تمام مواد آرایشی بهداشی که روی صورت شما هست مثل مرطوب کننده یا ضد آفتاب یا سایر مواد آرایشی را  بخاطر احتمال عوارض لیزر مو‌های زائد صورت  پیش از انجام لیزر پاک کنید و توجه داشته باشید که پاک کننده الکلی ممکن است چربی طبیعی پوست شما را که برای محافظت از پوست است از بین می‌برد.

سعی کنید که پیش از لیزر ورزش سنگینی نکرده باشید و اگر حتی از پله‌ها نیز بالا رفته‌اید صبر کنید تا مقداری آرام شوید و ضربان قلب شما به حالت طبیعی استراحت باز گردد سپس شروع به لیزر کنید.

اگر از آسپرین یا پلاویکس یا سایر داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا یا دارو را برای شما عوض کند یا دوز آن را کاهش دهد تا خون‌ریزی‌های زیرپوستی و کبودی به حداقل برسد.

 

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد صورت شامل چه مواردی می‌شود؟

 • اولین توصیه برای مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد آن است که تا 24 ساعت دوش نگیرید اما اگر تصمیم به انجام چنین کاری دارید حتما توصیه می‌شود که با آب ولرم انجام شود و از شوینده‌ها خصوصا مثل شامپو بدن و شامپوی سر قوی استفاده نشود.
 • به هیچ وجه در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و اگر مجبور بودید حتما از کرم ضد آفتابی استفاده کنید که حداقل SPF30 داشته باشد. توصیه می‌شود که از کلاه‌های لبه دار استفاده کنید.