تایپ پوستی من چیست ؟

تایپ پوستی من چیست ؟


 بارها اتفاق افتاده که هنگام لیزر موهای زائد به شما گفته‌اند یا شنیده‌اید که شما تایپ پوستی 1 را دارید یا اینکه در تیپ پوستی 5 ممکن است که چند بار نیاز به لیزر داشته باشد. یا اینکه برای استفاده از کانسیلر و کرم پودر دنبال یک رنگ مناسب برای پوست خود بگردید و فروشنده به شما بگوید که برای تایپ پوستی شما این رنگ مناسب‌تر است. سوالی که پیش می‌آید این است که این تایپ‌های پوستی چه هستند و بر چه اساسی به وجود طبقه بندی می‌شوند؟ آیا طبقه بندی علمی وجود دارد؟. دراین مقاله تصمیم داریم به موارد زیر بپردازیم :

 • تایپ پوستی چیست؟
 • چند نوع تایپ پوستی داریم؟
 • دانستن تایپ پوستی چگونه به ما کمک می‌کند؟
 • چگونگی برخورد با انواع تایپ‌ پوستی چیست؟

 

تایپ پوستی چیست؟

 

تایپ پوست در حقیقت یک روشی است برای برای طبقه بندی پوست بر اساس واکنش پوست به قرار گرفتن در برابر نور خورشید که در سال 1975 توسعه یافته. اصلی‌ترین دلیل آن نیز برای پیش‌بینی خطر کلی آسیب ناشی از نور خورشید و سرطان پوست است.

تایپ پوستی به میزان رنگ‌دانه ملانین در پوست وابسته است. تشخیص تایپ پوستی و تعیین نوع آن نیز به میزان رنگ‌دانه‌های ملانین در پوست و تاثیر پوست از اشعه ماورابنفش وابسته است ، به این شکل که پوست رنگ پریده یا سفید یا تیپ 1 پوستی به راحتی می‌سوزد و به محافظت بیشتری در برابر نور خورشید نیاز دارد اما تایپ 4 پوستی به سادگی برنز می‌شود و در برابر آفتاب به سختی قرمز می‌شود و سوختگی ناشی از نور خورشید برای آن پیش می‌آید.

تایپ پوستی یا همان تیپ پوستی یک ویژگی است که در بدو تولد همراه ما وجود دارد و ژنتیکی است. حال شاید سوال پیش بیاید که چرا بعضی با اینکه تیپ پوستی 4 یا 5 دارند آفتاب سوخته می‌شوند؟ در جواب باید گفت که هم مقدار زمان قرار گرفتن در برابر آفتاب مهم است همه شرایط فرد مثل بیماری‌ها (خصوصا بعضی از بیماری‌های خود ایمنی) و داروها (داروهای حساس کننده پوست به نور).

 

انواع تایپ پوست

 

چند نوع تایپ پوستی داریم؟

 

پیش از اینکه به شش نوع تایپ بپردازیم و ویژگی‌های آن‌ها را بیان کنیم بهتر است بدانیم که این طبقه بندی بر پایه مصاحبه با افراد در مورد واکنش پوست آن‌ها به نور خورشید و رنگ پوستشان به وجود آمده و ممکن است که شما تمام ویژگی‌های پوستی یک تایپ پوستی را نداشته باشید.

منظور از رنگ چشم و پوست و مو که در موارد پایین آورده شده رنگ‌های طبیعی پوست و مو این افراد است.

 • تایپ پوستی : رنگ پوست : رنگ سفید به رنگ عاج رنگ چشم: آبی روشن یا خاکستری روشن یا سبز روشن رنگ موطبیعی: قرمز یا بلوند روشن واکنش به نور خورشید: این تایپ پوستی همیشه کک و مک خواهد داشت و همیشه در برابر آفتاب می‌سوزد و پوست این افراد معمولا برنز نمی‌شود. سوختگی شدید و پوسته ریزی نیز دیده می-شود. پوست این افراد مستعد سرطان و آسیب‌های پوستی است و به سرعت رو به پیری می‌رود. این افراد در کمتر از 30 دقیقه درمعرض آفتاب پوستشان به طور کامل دچار ساختگی می‌شود.

 

 • تایپ پوستی 2 : رنگ پوست : سفید روشن رنگ چشم: آبی یا خاکستری یا سبز رنگ موطبیعی: بلوند و رنگ موی روشن واکنش به نور خورشید:این تایپ پوستی معمولا کک و مک می‌شود و اغلب می‌سوزد و پوسته پوسته می‌شود. به ندرت پوست این افراد برنز شود. مقدار کک و مک نسبت به تایپ قبلی کمتر است.

 

 • تایپ پوستی 3 : رنگ پوست : رنگ پوست روشن رنگ چشم: قهوه‌ای روشن یا رنگ فندوق رنگ موطبیعی: این افراد رنگ موی بلوند تیره یا رنگ موی قهوه‌ای روشن دارند. واکنش به نور خورشید: این تایپ پوستی ممکن است که کک و مک بزند و گاهی اوقات (اگر به طور طولانی در برابر آفتاب قرار بگیرد) هم بسوزد اما اگر از روغن‌ها به درستی استفاه کند می-تواند برنز شود. این تایپ پوستی و تایپ‌های پوستی پیشین به طور کامل نیاز به ضد آفتاب دارد.

 

 • تایپ پوستی 4 : رنگ پوست : رنگ پوستی زیتونی و قهوه‌ای روشن رنگ چشم: قهوه‌ای تیره رنگ موطبیعی: قهوه‌ای تیره واکنش به نور خورشید: پوست این افراد به ندرت می‌سوزد و غالبا برنز می‌شود و تقریبا کک و مکک ندارد. بعد از 30 دقیقه قرار گرفتن در برابر آفتاب پوست این افراد برنز می‌شود.

 

چگونگی برخورد با انواع تایپ‌های پوستی

 

همه باید هر روز روتین پوستی خود را داشته باشیم و همه باید در برابر آفتاب از پوست خود مراقبت کنیم اما بعضی بیشتر. پوست برنز به اکثر مردم می‌آید اما به خاطر خطرات آن بهتر است بعضی از آن دوری کنند. این توجهات به نوع تایپ پوستی بسیار مربوط است. حال با توجه به رنگ مو و چشم و پوست و تجربه خود از قرار گرفتن در برابر نور خورشید توانستید تیپ پوستی خود را تشخیص دهید بهتر است به بررسی این موضوع بپردازیم که چگونه با نوع و تایپ پوستی خود برخورد داشته باشیم.

 

تایپ پوست نوع 1 و 2

 

در انواع تایپ پوستی نوع اول و دوم که معمولا رنگ مو روشن‌تر است و رنگ پوست نیز روشن‌تر است آسیب پذیری نسبت به نور خورشید و به وجود آمدن ملانوم و سایر سرطان‌ها بیشتر است. برای محافظت از پوست باید این نکات رعایت شود:

 • از کرم ضد آفتاب با حداقل spf30 استفاده شود
 • قرار گرفتن در برابر نور خورشید را خصوصا در ساعات بین 11تا 16 به حداقل برسانید.
 • حتما از کلاه لبه‌دار استفاده کنید و پوست خود را تا حد امکان بپوشانید.
 • به صورت مرتب و سالانه پوست خود را از نظر به وجود آمدن خال‌های جدید و سایر ضایعات پوستی چک کنید.

 

تایپ پوستی نوع 3 و 4 و 5 و 6:

 

در این نوع تایپ پوستی نیز همچنان امکان به وجود آمدن مشکلات پوستی اعم از سرطان‌های پوستی مثل scc و bcc وجود دارد اما کمتر است و در تایپ 5 و 6 این امکان نسبت به باقی به حداقل خود می‌رسد.

توجه به این موضوع هم باعث خوشحالی است که اگر پوست تیره‌تری دارید شاید نسبت به سرطان‌ها و مشکلات جدی پوست مصون‌تر‌ باشید اما همانقدر باید بیشتر مراقب باشید تا به خاطر تیره‌تر بودن پوست خود خال یا ضایعه پوستی که پیش ضایعه برای اتفاق خطرناک‌تری باشد از نظرتان نیافتد.

 

مشابه موارد پیشین حتی با توجه به اینکه تایپ پوستی 5 و 6 دارید بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 • قرار گرفتن در برابر آفتاب را به حداقل برسانید
 • از عینک آفتابی استفاده کنید
 • حتما از کرم ضدآفتاب با حداقل spf30 استفاده کنید.
 • به طور متوالی و مستمر پوست خود را برای ضایعات و پیش ضایعات چک کنید.