قیمت لیزر دایود

1397/10/17

چه چیزی تعیین کننده قیمت لیزر دایود است؟ این سوال معمولا برای خریداران لیزر دایود های حذف موی زائد پیش می آید که چه چیز باعث ارزان یا گران شدن لیزرها می شود.

در درجه اول مهمترین و گران ترین بخش لیزر، دایود بار آن است. این قسمت توسط چند کارخانه محدود در سرتاسر دنیا ساخته می شود زیرا برای ساخت آن نیاز به فناوری بالا در لایه نشانی است. اگر کیفیت ساخت دایود بار پایین باشد، یعنی دقت لایه نشانی و خلوص مورد نیاز رعایت نشده باشد، عمر دایود بار کوتاه خواهد شد. به عنوان مثال دایود بارهای چینی کمتر از 100000 شات عمر داشته و قبل از دو ماه خواهند سوخت. در مقابل لیزرهای تولید شده توسط کمپانی هایی مانند دیلاس آلمان با توجه به کیفیت ساخت بالا می تواند بالاتر از 15 میلیون شات به صورت مفید ارائه دهند.

شرکت پرنیان گستر پرتوسنج به مدت 4 سال است که از دایود بارهای شرکت دیلاس استفاده نموده و در این مدت عمر مفید هندپیس ها بیش از 2.5 سال گزارش شده است.
لینک شرکت دیلاس-کوهرنت

عامل دیگر در افزایش قیمت دستگاه منابع تغذیه مورد استفاده در دستگاه است. بنابر استاندارد تجهیزات پزشکی موظف اند که از منابع تغذیه شرکت مین ویل استفاده نمیاد. این منابع تغذیه از نظر ریپل و صحت خروجی تاید شده هستند. در صورت استفاده از منابع تغذیه متفرقه ممکن است دستگاه دچار خسارت شود.

سیستم کولینگ. سیستم کولینگ وظیفه خنک کردن پوست درمان جو را دارد. در هندپیس لیزر دایود از TEC برای خنک نمودن استفاده می شود. TEC یک قطعه صفحه ای شکل از  نیم هادی است که با وصل شدن به جریان برق یک طرف خود را خنک و در عوض طرف دیگر خود را گرم می کند. درواقع با صرف انرژی اختلاف دما بین دو طرف خود ایجاد می کند. طرف گرم شده توسط سیستم میکروچنل و آب خنک می شود. آب از هندپیس خارج شده و وارد رادیاتور خنک کننده می شود. آب داخل رادیاتور در لیزرهای معمول بازار با استفاده از چند و فن و جریان باد به صورت سنتی خنک می شوند. اما در لیزر شرکت پرنیان گستر آب نیز توسط تعدادی TEC خنک می شود و در صورت بالا رفتن دمای TEC ها، آن ها با استفاده از دو فن کوچک خنک می شوند. مزیت این روش به روش سنتی ایجاد سر و صدای بسیار کمتر و سرعت خنک شدن بالاتر است.