parnian-logo
02192004505

نویسنده:

دکتر میلاد فریدونی

دسته بندی:

مشاوره تاسیس کلینیک زیبایی

تاریخ انتشار:

8 تیر 1401


1

فرق دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت

لیزر الکساندرایت بهتر است یا لیزر دایود؟

با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های متنوعی ساخته و به بازار عرضه شده اند. هدف از طراحی تمامی این سیستم ها کاهش موقت و دائمی موهای زائد است. محققان در این زمینه با مشکلات زیادی مانند تایپ پوستی متنوع، نوع مو(نازک و ضخیم)، عمق نفوذ، آستانه تحمل درد، عدم ایجاد سوختگی و .... مواجه هستند. در این مقاله قصد داریم مهمترین تفاوت های این دو دستگاه را به طور کامل بررسی کنیم . ولی در ابتدا باید بدانید پاسخ به این سوال که لیزر دایود بهتر است یا الکساندرایت بسته به نیاز زیباجو می تواند متفاوت باشد.

دستگاه لیزر الکساندرایت چیست؟

دستگاه لیزر الکساندرایت یکی از بهترین دستگاه­‌ها برای حذف موهای زائد از بین برند های موجود است که با طول موج 755nm و به صورت غیر تماسی بسیار تاثیرگذار واقع می­‌شود. این دستگاه برای تاثیر گذاشتن روی فولیکول مو نیاز به تماس مستقیم با سطح پوست ندارد؛ از این رو ریسک انتقال بیماری­های پوستی نیز در این لیزر صفر است. به همین دلیل امروزه در بین مراجعین به کلینیک‌­ها دستگاه­‌ لیزر الکساندرایت گرویتی با استقبال بسیار زیادی مواجه شده است. البته بسیاری از زیباجویان از دردناک بودن پروسه لیزر موهای زائد ابراز نارضایتی دارند که برای این موضوع نیز راه حلی وجود دارد. تکنولوژی smart pulse  دستگاه لیزر الکساندرایت گرویتی شرکت پرنیان گستر پرتو سنج با شکستن موج نور به 8 قسمت و تقسیم شدت انرژی برخورد کننده به سطح پوست باعث کاهش درد به میزانی می‌­شود که می‌­توان گفت لیزر موهای زائد  با دستگاه گرویتی عملا بدون درد است. این در حالی است که چون انرژی در گستره زمانی یکسانی به سطح پوست برخورد می­‌کند از تاثیرگذاری سابق نیز برخوردار است.

لیزر الکساندرایت

 

آیا لیزر با دستگاه الکساندرایت درد دارد؟­

اساس کار لیزر تخریب گرمایی فولیکول مو است؛ پس طبیعی است که هنگام لیزر انتظار درد داشته باشیم اما برای حل مشکلات تکنولوژی همیشه به کمک ما می‌­آید. زمانی که گرمای زیادی در زمان کوتاهی به سطح پوست وارد شود در پوست احساس سوختگی و درد به وجود می آید و زمانی که این گرما به صورت منقطع بر روی پوست اعمال شود دیگر احساس سوختگی و درد به وجود نمی‌­آید به بیان دیگر می‌­توان گفت که لیزر الکساندرایت که به تکنولوژی SMART PULSE مجهز است عملا درد ندارد.

آیا لیزر الکساندرایت برای موهای پرزی و نازک مناسب است ؟

یکی از مهم­ترین ترس‌­های مراجعه کنندگان به کلینیک ها و عوارضی که همه از آن ناراضی هستند پارادوکسیکال هایپرتریکوزیس است. این عارضه به بیان عامیانه پرپشت شدن موهای کرکی است که به خاطر اشتباه در تنظیم پارامتر­های لیزر به وجود می‌آید. در پاسخ به این سوال می‌­توان گفت که اگر موها با پارامتر­های درست لیزر شود می‌­توان از عدم رویش دوباره آن­ها مطمئن بود. اما اگر اپراتور مهارت زیادی نداشته باشد احتمال پرپشت شدن موهای نازک و کرکی بیشتر می‌­شود.

دستگاه لیزر دایود چیست ؟

دستگاه لیزر دایود یکی از انواع دستگاه های لیزر است که به صورت تماسی و به کمک ژل روی پوست باعث از بین رفتن موهای زائد می‌­شود. این لیزر با استفاده از طول موج 808nm یعنی طول موجی که دقیقا روی فولیکول مو تاثیر می‌­گذارد؛ باعث تخریب فولیکول‌­ها و از بین رفتن موهای زائد می­‌شود. دایود لیزرها به خاطر این طول موج می­‌توانند به راحتی روی پوست تیره نیز تاثیر مطلوبی برجای بگذارند بدون آنکه باعث صدمه به آن شوند. اگر اپراتور هنگام کار کردن با دایود لیزر مهارت کافی داشته باشد می‌­توان گفت یک تجربه بسیار خوشایند را برای زیباجویان به همراه می‌­آورد.

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت چیست؟

از منظر بالینی بارز ترین تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت که برای زیبا جویان مشهود است تماسی بودن و غیر تماسی بودن این دو  لیزر حذف موهای زائد است. به طوری که دستگاه‌­های لیزر دایود تماسی و لیزر الکساندرایت به شکل غیر تماسی فرایند حذف مو را انجام می‌­دهند. این به آن معناست که هندپیس دستگاهای دایود نیاز به تماس مستقیم به سطح پوست زیباجو را دارد تا بتواند فرایند حذف موی زائد را انجام دهد ولی در دستگاهای الکساندرایت تماسی وجود ندارد. همچنین لیزرهای دایود به صورت رولی کار می‌کنند با فرکانس های بالا و لیزرهای الکساندرایت به صورت شاتی کار میکنند با فرکانس های پایین. باید توجه کرد که از نظر فنی این دو دستگاه اختلافات فاحشی برای خدمات بالینی دارند.

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از دید طول موج 

مشهود‌ترین تفاوت لیزر دایود و دستگاه لیزر الکساندرایت طول موج این دو دستگاه است. لیزر الکساندرایت جزء خانواده لیزرهای حالت جامد است و پرتو ساطع شده از آن طول موج پایدار ۷۵۵ نانومتر دارد؛ در حالی که لیزر دایود جزء خانواده لیزرهای نیمه هادی است و پرتو ساطع شده از آن دارای طول موج متغیر از ۷۵۰ نانومتر تا ۱۰۶4 نانومتر می‌باشد.

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از دید سیستم خنک کننده

لیزر الکساندرایت مجهز به سیستم خنک کننده گازی است (گاز نیتروژن روی بدن اسپری می­کند) در حالی که لیزر دایود مجهز به سیستم خنک کننده تماسی است و کولینگ دستگاه در قسمتی که با پوست در تماس است(سر هندپیس) تعبیه شده است.

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت در تعداد جلسات درمان

تعداد جلسات درمان برای لیزرهای الکساندرایت معمولا کوتاه است ( بین ۴ تا ۶ جلسه). اثرات درمانی این لیزر از همان جلسات ابتدایی قابل مشاهده است که این امر سبب افزایش رضایت مشتریان می‌شود. در حالی که تعداد جلسات درمان برای لیزرهای دایود بین 6 تا 8 جلسه است.

 اندازه قطر لکه پرتو لیزر روی سرعت درمان تاثیر دارد. به دلیل بزرگ بودن پنجره اپتیکی لیزر دایود، سرعت کار با این سیستم نسبت به لیزر الکساندرایت بیشتر است.

برای موهای نازک و کرکی لیزر دایود بهتر است یا الکساندرایت ؟

لیزر الکساندرایت روی موهای نازک و ظریف تاثیر خوبی دارد و باعث کاهش و حذف آنها خواهد شد درحالی که لیزر دایود روی موهای ظریف و نازک تاثیر زیادی ندارد.

تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت در فرآیند تولید

دیگر تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت در فرآیند تولید آنهاست؛ به نحوی که لیزرهای دایود به لیزرهای نیمه هادی و الکساندرایت به عنوان لیزرهای حالت جامد شناخته می‌شوند. در لیزرهای نیمه هادی یا دایود، با تعدادی خط بار لیزر روبرو هستیم که از آلیاژ گالیوم آلومینیوم‏ آرسناید ساطع می‌شوند؛ این خطوط لیزری در کنار هم قرار می‌گیرند و قابلیت این را دارند که به صورت تک طول موج، دو و یا حتی سه طول موج باشند.

لیزرهای حالت جامد در حذف موهای زائد یا همان الکساندرایت از کریستال شکل گرفته اند که بصورت کاواک لیزر مجموعه اپتیک و مجموعه الکترونیک در یک سیستم مکانیکال قرار می‌گیرند.

یکی دیگر از تفاوت های این دو دستگاه به پالس دیوریشن لیزر برمیگردد که از مهم ترین تفاوت‌های لیزر دایود و الکساندرایت است. در لیزر های دایود این عدد بسیار بالاتر از لیزرهای الکساندرایت می‌باشد که ما برای جبران این ضعف مجبور خواهیم بود از تعداد بیشتری شات لیزری برای خدمات بهتر به زیبا جویان استفاده کنیم و این به معنی فشار بیشتر به دستگاه­ های لیزر دایود نسبت به الکساندرایت است.

هزینه مصرفی لیزرهای الکساندرایت نسبت به لیزرهای دایود بیشتر می‌باشد. قطعاتی نظیر لامپ، فیبر نوری، قطعات الکترونیک قطعات اپتیک در لیزرهای الکساندرایت بعنوان قطعات پر مصرف به شمار می روند ولی در لیزرهای دایود ، لیزر بار دستگاه به عنوان قطعه مصرفی محسوب می‌شود که معمولاً در بلند مدت نیاز به تعویض دارد.

در پایان توجه داشته باشید که هرچند از نظر اقتصادی خرید یک دستگاه لیزر دایود مقرون به صرفه باشد؛ ولی می‌توان گفت لیزرهای الکساندرایت علی رغم قیمت بالایی که دارند درآمدزایی بسیار بالاتری نسبت به سایر لیزرها به خود اختصاص داده‌اند.

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از نظر شرایط نگهداری

دستگاه لیزر الکساندرایت با استفاده از فلش لامپ‌ها کار می‌کند که پس از هر ۵ میلیون شات، این فلش لامپ‌ها نیاز به تعویض دارند. هر بار تعویض فلش لامپ‌ با توجه به قیمت دلار و نوع لامپ انتخابی مبلغی متغیر خواهد بود که رنج قیمتی آن از 12 میلیون تومان به بالا می‌باشد. لازم به ذکر است که  راد و دیگر قطعات دستگاه لیزر الکساندرایت نیز طول عمر محدود دارند که به مرور زمان نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. پس بهتر است دستگاهی با برند معتبر را برای خرید انتخاب کنید و یا در صورت نیاز به تعمیر از فردی متخصص مشورت بگیرید.

متاسفانه وارد کنندگان دستگاه لیزر الکساندرایت معمولا برای پایین آوردن قیمت تمام شده اقدام به فروش دستگاه‌های کم کیفیت و دسته دوم می‌نمایید، پس درصورتی که قصد خرید برند معتبر را ندارید؛ حتما برای خرید از فردی با تجربه مشاوره بگیرید.

اما لیزر های دایود تنها قطعه پر مصرف و گران قیمتشان هندپیس آنها می‌باشد که طول عمر آن حدود 20 میلیون شات بوده, و در صورت نیاز به تعویض تخصص خاصی لازم ندارد.

شرکت پرنیان گستر پرتو سنج برترین تولید کننده دستگاه‌های لیزر موهای زائد در کشور ایران است که توانسته است مجوز های ce اروپا و imed اداره کل تجهیزات پزشکی را دریافت نماید . جهت تاسیس کلینک‌ زیبایی و یا اطلاع از قیمت دستگاه لیزر دایود و قیمت دستگاه لیزر الکساندرایت می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

نویسنده:

دکتر میلاد فریدونی

دسته بندی:

مشاوره تاسیس کلینیک زیبایی

تاریخ انتشار:

8 تیر 1401

ثبت نظر

02192004504
Dan Abramov

02192004505

info@parniangostar.com

میدان ونک - برج آسمان - طبقه اول - واحد ۱۰۰ - کد پستی 1991945343


footer_logo
enamad

میدان ونک - برج آسمان - طبقه اول - واحد ۱۰۰ - کد پستی 1991945343